Logo Kolínský PRES
 

Odpočet právě začal: na stavbu sportovní haly v Borkách má Strabag necelý rok a půl

Zpravodajství
Publikováno: 12.2.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Nová sportovní hala je tématem, které se v Kolíně v posledních patnácti letech periodicky vrací. Ne nadarmo padl v jednom ze starších článků PRESu na toto téma i termín "sen o hale". Letošní rok je ale přelomový - "sen" se začíná měnit v realitu.

Z letitých nápadů, jak vyřešit situaci, kdy mnohé kolínské sportovní kluby hrají svá utkání mimo Kolín, protože ve městě není jediná hala, odpovídající soutěžním regulím, si už před více než dekádou získala největší pozornost vize velké sportovní haly s pracovním názvem ´Trilobit´. V představách architektů i tehdejšího vedení města byla situovaná na pozemek v areálu Vodního světa a její součástí měla být i restaurace, hotel a tribuna pro víc jak tisíc diváků.

Odhadovaná cena výstavby haly 200 miliónů korun plus nemalé vysoké provozní výdaje ale nakonec odsunuly tento nápad do oblasti ryzí fantazie - pro rozpočet města, tehdy zatížený více než miliardovým dluhem, byl totiž takový výdaj neufinancovatelný.

O stavbě velké sportovní haly se od té doby debatuje vlastně už jen v předvolebních kampaních, což znamená, že v rovině ryzí teorie. Náklady na její pořízení by v současných cenách totiž byly podstatně vyšší než před dekádou uváděných 200 miliónů a město před sebou navíc "tlačí" další velké investice, které, pokud by došlo k licitaci, by před velkou sportovní halou určitě dostaly přednost (jednou z nich je například dostavba Vodního světa, o níž PRES před časem psal).

Nápad se zrodil před 4 lety

Před čtyřmi lety se ale nenápadně zrodil nápad na sportovní halu jinou, od té doby poněkud zmatečně označovanou za halu "malou". Zatímco tlak na stavbu velké sportovní haly přicházel především od basketbalistů, kteří svá utkání hrají v hale Spojů, iniciátory nového návrhu byli florbalisté. Podle jejich přesvědčení by hala s palubovkou menších rozměrů, cca 40 krát 20 metrů, uspokojila potřeby řady místních oddílů jako je házená, futsal, nohejbal či volejbal, a přitom by nebyla zdaleka tak drahá jako do té doby diskutovaná hala "velká". Jak tehdy PRESu řekl Petr Cícha, předseda FBC Pitbulls Kolín, jen samotné florbalové kolínské týmy jsou nucené kvůli absenci vhodného hřiště jezdit hrát do Chlumce nad Cidlinou, Zruče nad Sázavou či Prahy a za pronájem hal tam ročně zaplatí přes sto tisíc korun, a to bez započítání dopravy.

Jako místo pro stavbu "malé" haly bylo původně zvažováno stávající házenkářské hřiště v Borkách, nakonec byl ale zvolen do té doby nevyužitý prostor mezi házenkářským hřištěm a halou tenisového klubu LTC. Příprava projektu byla důkladná. Radnice vyzvala čtyři architektonické ateliéry, které se na sportoviště specializují, k vypracování studie. K projektům se vyjadřovaly i sportovní oddíly, tak aby byly eliminovány nedostatky, které znají ze své zkušenosti s jinými halami v republice (například špatně řešené šatny nebo příliš malá bezpečnostní zóna okolo hřiště). Důraz byl kladen na větší množství šaten, jejich rozumnou velikost a další sportovní zázemí, i na úkor počtu diváckých míst.

Vybraný projekt architektonické kanceláře "ov-a" nabídl jednopodlažní stavbu s přesahující rovnou střechou, s velkými okny, které se inspirovaly u někdejších sokoloven, s recepcí, občerstvením, klubovnou a šesti šatnami s celkovou kapacitou téměř sto hráčů. Hrací plocha má rozměry 40 x 25 metrů, na podlaze bude palubovka, protože se počítá s pravidelnými dopoledními tréninky basketbalistů. Halu půjde rozdělit dělícími sítěmi na různé zóny. Před halou vznikne parkoviště pro 80 automobilů, rozšířena bude i příjezdová Brankovická ulice.

Směrem k realizaci se hala definitivně posunula předloni, kdy byl jednak dokončen projekt a následně radnice vypsala výběrové řízení na stavbu kanalizace, vedené v délce téměř jednoho kilometru od stávající přečerpávací stanice u lávky přes Labe podél atletického stadiónu a dalších sportovišť až k budoucí hale. Na ní se pracovalo loni od jara a kromě budoucí haly se na kanalizaci připojila i další sportoviště, která její trasa "míjí".

Loni v červenci pak radnice vyhlásila výběrové řízení na stavitele samotné haly. Podmínky počítaly s projektantskou cenou 102 miliónů korun, protože hala je ale vyprojektována jako nízkoenergetická, může na její stavbu město získat z operačního programu životního prostředí až 40 milionů korun. Délka výběrového řízení byla záměrně stanovena o polovinu delší než obvyklých 30 dní, aby měli zájemci co nejvíc času na kvalitní přípravu nabídek. Z pěti podaných byla tou nejlepší nabídka společností Strabag za 97 miliónů korun.

Smlouva se Strabagem byla podepsána letos v lednu, staveniště bylo oficiálně předáno ve čtvrtek 6. února. Tím dnem též začal běžet smluvní harmonogram celé stavby. Slavnostní zahájení zemních prací za účasti vedení radnice i firmy Strabag proběhne ve středu 12. února před polednem.

A kdy bude hala hotová? Budoucí stavba je rozdělena do čtyř etap, svázaných přesnými termíny. Ten nejdůležitější říká, že od zahájení stavby do předání hotové haly smí uběhnout nanejvýš 69 týdnů. Pokud tedy Strabag nechce platit penále, měla by sportovní hala začít sloužit sportovcům na začátku léta příštího roku. Těšíte se?

Publikováno: 12.2.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Komentáře k článku...