Logo Kolínský PRES
 

Organizátoři bitvy na jízdárně, kteří chystali její jubilejní pětadvacátý ročník, se těší na viděnou v lepších časech

Zpravodajství
Kultura
Publikováno: 31.3.2020 Autor článku: Redakce KP Foto: Archiv KP

Jednou z nejhojněji navštívených kolínských akcí bývá už mnoho let historická bitva v areálu jízdárny, pořádaná šermířskou skupinou Páni z Kolína.

Letošní bitva měla být mimořádná, chystal se totiž její jubilejní pětadvacátý ročník. Ti, kdo se na ni těšili, si ale musí rok počkat - v pondělí 30. března totiž organizátoři oznámili, že letošní bitva, která měla proběhnout 16. května, je kvůli koronavirovým opatřením zrušená a překládá se až na příští rok.

Pro zajímavost přetiskujeme krátkou ukázku z rok starého rozhovoru o historii akce, v němž si tehdy PRES povídal s vedoucím Pánů z Kolína Mirkem Horáčkem.

Kolik v průměru chodí na vaši bitvu lidí? Jsou to dnes výrazně jiné počty než v prvních letech?

Při prvním ročníku, kdy jsme nesměle vstoupili na trávu kolínské jízdárny, jsme si užívali přízně pouhých několika stovek diváků. Není divu, do té doby Kolín nic podobného nezažil a my sami nevěděli, jak takovou akci připravit. Jiné historické bitvy jsme znali jen z pohledu účinkujících. Netušili jsme, co obnáší pořadatelství ani jak zvládnout technické zajištění. Postupem času si na naše akce v Kolíně i v blízkém regionu nacházelo cestu stále více lidí. Návštěvnost 1.800 až 2.000 diváků, kterou se v poslední době může kolínská bitva chlubit, je výsledkem snahy našeho souboru program a zázemí neustále vylepšovat. Rozhodující slovo má ale samozřejmě vždy počasí...

Byly některé z minulých ročníků postižené neúčastí domluvených šermířských skupin či jinými nečekanými problémy?

Ano. Byl to tuším rok 2011, kdy jme měli připraven scénář z dob třicetileté války. Dlouho jsme řešili, zda tuto bitvu pořádat či ne, neboť se přihlásilo neuvěřitelně málo účinkujících. Důvodem byla skutečnost, že lidé zaměření na toto období vojenské historie se krátce před tím sdružili do tzv. zemských hotovostí, a ty měly v daném termínu povinnou účast na akci v Maďarsku. Ten rok jsme bitvu nakonec zrušili a náhradou uspořádali v Městském společenském domě týdenní výstavu ke dvaceti letům naší skupiny včetně doprovodného programu pro školy.
 

Publikováno: 31.3.2020 Autor článku: Redakce KP Foto: Archiv KP

Komentáře k článku...