Logo Kolínský PRES
 

Osmý den s koronavirem: Automobilka TPCA nejdřív potvrdila zvýšení platů a o pár hodin později oznámila přerušení výroby

Zpravodajství
Publikováno: 18.3.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Jak jsme psali včera, první den nového týdne přinesl jízdné zdarma v městských autobusech. Do dění dne následujícího, úterý 17. března, radikálně zasáhly zprávy z automobilky.

Hned dvakrát se včera kolínská automobilka TPCA dostala do celostátních sdělovacích prostředků. Nejprve ČTK informovala, že v automobilce skončilo kolektivní vyjednávání dohodou o nové kolektivní smlouvě platné na dva roky. Podle dohody letos mzdy v TPCA vzrostou o 7,8 procenta, příští rok o dalších 6,3 procenta, přičemž průměrná hrubá mzda zaměstnance, který je odměňován na základě tarifů, činila loni cca 42.200 korun.

Druhá zpráva z "ovčárecké výrobní zóny" byla ve svých důsledcích násobně důležitější. Kvůli karanténním opatřením v ČR zastaví automobilka výrobu, a to na měsíc, do 20. dubna. Součástí pauzy bude i plánovaná odstávka výrobních linek. Původně mělo k zastavení výroby dojít ve středu 25. března, TPCA ale uzavírku urychlila, takže výroba v TPCA bude zastavena už ve středu 18. března po odpolední směně. Kolínská automobilka nebude v ČR (a ani v Evropě) jedinou, výrobu přerušuje například i škodovka.

Kromě toho bylo úterý v Kolíně alespoň na první pohled klidné. Výrazně přibylo lidí s improvizovanými rouškami na ústech v obchodech i v ulicích a raketově přibývalo těch, kteří nabízeli pomoc při výrobě roušek v kolínských internetových diskuzních skupinách. K tématu se vyjádřil i starosta Michael Kašpar: "Stát ani Středočeský kraj bohužel nezajistil žádné respirátory ani roušky pro obyvatele, i bezpečnostní složky mají obrovský nedostatek. Proto se snažíme s pomocí dobrovolníků šít textilní roušky. Dnes byly již předány pracovníkům záchranky a městské policii, zítra pokračujeme. Řešíme i obrovskou dodávku desinfekce. Podařilo se nám domluvit s lihovarem, hasiči, nemocnicí. Společně zajistíme 2.000 litrů čistého lihu, další ingredience, kanystry a ještě v tomto týdnu začneme vyrábět v nemocniční lékárně dezinfekci pro složky IZS, Domov seniorů a další potřeby."

Velká omezení provozu na téměř všech odděleních ohlásila kolínská nemocnice. Soupis toho, co vše v nemocnici funguje i nefunguje, najdete tady. Nemocnici též od včerejška pětkrát během dne a třikrát za noc kontrolují městští strážníci.

A ještě jednou roušky - radnice vzkázala cestujícím, aby v městských autobusech používali jakýkoliv ochranný prostředek přes ústa, třeba i jen šátek či šálu.
 

Publikováno: 18.3.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Komentáře k článku...