Logo Kolínský PRES
 

Podoba kolínské nádražní haly na přelomu roků

Zpravodajství
Publikováno: 12.1.2020 Autor článku: Redakce KP Foto: Redakce KP

O nádražní hale v Kolíně jsme naposledy psali v polovině října, kdy byla po roční kompletní rekonstrukci přestřižením pásky slavnostně předána veřejnosti.

Hala se tehdy leskla novotou, ale většina komerčních provozoven uvnitř ještě nebyla obsazena. Zástupci Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) tehdy zmínili, že by celé nádraží mohlo být oživené do konce roku. My jsme halu navštívili s dvouměsíčním odstupem, abychom si nejnovější stav věcí v tomto výrazně exponovaném místě ověřili.

V říjnu byly v prodejní pasáži nádražní haly otevřené pouze Pekařství Hello! a novinový stánek Relay. V listopadu se přidaly dvě další provozovny. Jeden z největších komerčních prostorů obsadila samoobsluha řetězce ´Pont to go´, vybavená i pultem s čerstvým pečivem. Druhou novinkou je Pizza La Mia stazione, která nabízí ve velmi příjemném interiéru i posezení pro cca 15 hostů. Spočinout zde můžete například při polévce, kávě a sladkostech, různých sendvičích či pizze. Obě zánovní provozovny mají otevřeno denně, a to překvapivě až do 21 hodin. Nabídka občerstvení v hale je už teď slušná, zároveň je jasné, že část cestujících si vzhledem k běžným cenám, na cestu vezme svůj doma namazaný chleba a na záchod zdarma si odskočí do nedalekého Futura.

Na otevření dvou nejzajímavějších provozoven se ještě čeká. Nádražní restaurace i "loftová kavárna" na nově vystrčené terase prvního patra jsou zatím prázdné, hosty přivítají zřejmě až v novém roce. Velké kulaté okno při východu z nádraží bude časem patřit květinářství ´Kytky od Pepy´, ale provozovna nemá zatím ani podlahu, a tak s rychlým osídlením ani zde nepočítáme.

To, že je hala řešená jako otevřená obchodní pasáž, kde se obchody po zavírací době skrývají za celostěnovými neprůhlednými roletami, sebou nese zajímavý efekt. Přes den zde mají zákazníci skvělý pocit, brzy po ránu a večer po deváté však stažené rolety působí trochu vězeňským dojmem.

Lehkým zklamáním pro nás byla venkovní tvář nádraží. Očekávané logo SŽDC zatím na budově není, menší odjezdové tabule poblíž vchodu zahrnují vlaky i busy a mají svůj smysl. Jejich provedení se ovšem nepovedlo, mají bodavé světlo, jsou příliš "hrubozrnné" a špatně se čtou. Zajímavým nápadem jsou dvě velké dotykové obrazovky s informacemi o Kolíně. S uživateli však nekomunikují příliš svižně a při testu nám několikrát "zamrzly". Mnohem povedenější je prezentace města Kolína s velkou mapou uvnitř haly.

Pokud SŽDC tvrdilo, že hodlá o halu, kterou denně projde 19 tisíc lidí, nadstandardně pečovat, nebyla to planá slova. Hala stále svítí čistotou a při naší návštěvě jsme zastihli službu, která právě myla vchodové dveře. Rozhodně jde o místo, o kterém bude možné a nutné i v budoucnosti mluvit a psát.

Publikováno: 12.1.2020 Autor článku: Redakce KP Foto: Redakce KP

Komentáře k článku...