Logo Kolínský PRES
 

Povinné nošení roušek se ke Kolínu přiblížilo na 10 kilometrů, krizové štáby už přijaly první preventivní opatření

Zpravodajství
Publikováno: 11.7.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Martin Slavík

Kolín se v posledních hodinách dostal do těsného sousedství míst, kde byla hromadně obnovena "protikoronavirová" opatření. Momentálně třetí největší ohnisko nákazy v ČR je totiž pouhých pár minut jízdy od Šťáralky.

Vesnice Církvice s 1.300 obyvateli leží pouhých 10 kilometrů od Kolína a její známost donedávna spočívala především v tom, že v ní dopravní policisté s oblibou měří "padesátku" a tamní pumpa čepuje nejlevnější benzín i naftu v širokém okolí. Psát se o ní v médiích začalo minulý víkend, kdy hygienici uzavřeli tamní firmu HR Partner CZE, v níž se koronavirem nakazilo 13 zaměstnanců.

Tak jak v týdnu pokračovalo testování rodinných příslušníků a dalších "kontaktů" zaměstnanců, narůstala čísla nemocných. Když se v polovině týdne počet pozitivně testovaných přiblížil ke čtyřicítce, byla nejprve obnovena povinnost nošení roušek ve vnitřních prostorách v několika obcích na Kutnohorsku, v nichž žijí zaměstnanci církvické firmy (Křesetice, Úmonín, Červené Janovice).

V pátek 10. července, po dalším nárůstu nemocných, přišlo zásadní rozhodnutí hygieniků, kteří zavedli řadu omezení v celém okresu Kutná Hora, v němž žije 75 tisíc lidí. Lidé musí ve veřejných vnitřních prostorech opět povinně nosit roušky, omezeny jsou hromadné akce a zakázány jsou návštěvy ve všech zdravotnických zařízeních a domovech pro seniory.

Vzájemná propojenost Kolína a Kutné Hory je kvůli blízkosti obou měst nemalá, není tedy divu, že "zbystřily" i kolínské krizové štáby. První konkrétní opatření se objevilo v pátek 10. července dopoledne, kdy byly preventivně zakázány návštěvy v kolínské nemocnici a též v obou kolínských domovech pro seniory, v ulicích Nad Zastávkou a Slovenská. 

Další případné zpřísnění karanténních opatření na Kolínsku záleží na tempu (a směru) šíření nákazy, vyhlídky ale při pohledu na mapu nejsou příliš optimistické. Pokud budeme usvědčeni z mylného odhadu, zlobit se nebudeme.

 

 

Publikováno: 11.7.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Martin Slavík

Komentáře k článku...