Logo Kolínský PRES
 

Před 30 lety panovala v Kolíně nesnesitelná vedra, prodejním hitem v lékárnách byly protiprůjmové léky a byla založena liga kolínských hospod v kopané

Zpravodajství
Publikováno: 6.8.2024 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv Kolínských novin

Jednou z nejčtenějších rubrik jak původně tištěného, tak dnes webového PRESu je už mnoho let ta, která zaznamenává dění v Kolíně v bláznivých a hektických devadesátých letech.

V PRESu má rubrika Devadesátky podobu vždy jedné krátké zprávy denně, v níž se střídají "střípky" událostí z celých devadesátých let. Dvakrát měsíčně pak připomínáme "devadesátky" podrobněji detailními pohledy na dění v Kolíně přesně před třiceti lety.

► Současným teoretikům globálního oteplování navzdory panovalo po oba letní prázdninové měsíce roku 1994 v Kolíně i v celé republice nesnesitelná vedro. "Horka nemající v historii obdoby postihla celou republiku," psal na titulní straně týdeník ´Kolínské noviny´ a vypočítával dopady tepla a sucha na prázdninový život v Kolíně.

► Teploty po většinu obou prázdninových měsíců neklesly pod třicet stupňů a v mnoha dnech překračovaly hranici 35 stupňů. V noci teploměr nespadl pod dvacítku, takže byty v panelácích na sídlišti se proměnily ve výhně a kdo mohl, trávil čas u písníků v okolí či v městském bazénu. Především písák v nedalekém Hradištku se proměnil v "riviéru" a jeho břehy byly kvůli stovkám těl doslova neprůchodné (viz dobový titulní snímek).

► Ve studních začala mizet voda, tráva v městských parcích byla spálená a začaly schnout první méně odolné stromy. Pšenici, sváženou z okolních polí do zálabského sila, nebylo nutné vůbec sušit.

► Krajina vyschlá na troud byla náchylná k požárům, a tak kolínští hasiči v jednom rekordním dni vyjížděli sedmnáctkrát a v témže týdnu devětatřicetkrát. Jejich zásahy komplikovaly vyschlé požární nádrže, a tak od požárů pro vodu odjížděli k Labi, jehož hladinu jakžtakž udržovala jen soustava zdymadel. Posádky kropících vozů se střídaly v prodloužených směnách a chladily kolínské ulice až do pozdního večera.

► Napilno měli na kožním oddělení nemocnice, kam přišel dvojnásobek pacientů oproti jiným létům. Přemnožily se hnisavé infekční záněty kůže a pásové opary a na lůžkové oddělení byl v průměru den co den přijat jeden nový pacient s "růží".

► Prodejním hitem v lékárnách byly protiprůjmové léky. "I někteří důstojně vystupující a vážení občané Kolína se neodvažovali do ulic bez spolehlivé zásoby toaletního papíru," napsal místní týdeník.

► Na vedro zareagovali i majitelé sdružení EKO voda, kteří zprovoznili dva nové výdejní automaty, první nedaleko od nádraží ve Sladkovského ulici (naproti nábytku GOLD) a druhý na sídlišti v ulici Rimavské Soboty. Počet bleděmodrých výdejních automatů kvalitní pitné vody v ulicích města se tak zvýšil na šest.

► Jediný, kdo si nestěžoval na vedro, byli členové Městské hudby Františka Kmocha. Ti se totiž ze zájezdu do Švédska vrátili totálně promoklí.

► A co dalšího kromě veder se na přelomu července a srpna roku 1994 v Kolíně událo? Městské divadlo se odhodlalo k výměně všech atypických vchodových dveří. Postarala se o to místní firma ARA.

► První velké město na Labi, Pardubice, uvedlo do zkušebního provozu čističku odpadních vod za 1,5 miliardy korun. Řada Kolíňáků se chodila z Masarykova mostu dívat, zda se to nějak projevilo na kvalitě od Pardubic přitékající labské vody, vesměs se ale shodli na tom, že voda je stejně špinavá a nesmrdí méně než v předchozích letech.

► Kolínská radnice tehdy měla 122 zaměstnanců, a to včetně městských policistů, pracovníků záchytky a dvou poslíčků.

► Velkolepý několikahodinový a mnohatisícový průvod Prahou v rámci XII. Všesokolského sletu měl ve svém čele přihlížejícími nadšeně pozdravovanou Městskou hudbu Františka Kmocha.

► V celostátních novinách se objevily inzeráty nabízející už nějaký čas uzavřenou Kolínskou boudu v Peci pod Sněžkou. Majitel, Klub českých turistů, zdůvodňoval prodej boudy tím, že nesehnal peníze na její rekonstrukci.

► V prostorách zadního traktu za uzavřeným kinem Oko otevřel Oděvní podnik Prostějov prodejnu nazvanou Elegance. Nabízel v ní šaty, sukně, obleky, košile i riflovinu.

► Pod heslem "V srdci fotbal a v žaludku pivo" se ve městě zformoval první ročník ligy kolínských hospod v kopané. Velice benevolentní pravidla soutěže, přizpůsobená pláckovému minifotbalu, kladla důraz především na důkladné občerstvení po každém zápase, přičemž poražený tým vždy platil 100 piv pro soupeře i sebe. Autorem myšlenky "pivní ligy" byl Pavel Beran z týmu FC Nálevna V.I. Lenina (usídleném v restauraci Na sídlišti), mezi prvními přihlášenými byly i týmy z restaurací Rozkoš, U Jelínků, Letná, U Vovčičků a Zimní stadión.

► Kolínské vydavatelství ´Zóna´ pokřtilo v atriu radnice svůj první ediční počin, CD minimalistického písničkáře Oldřicha Janoty ´Žlutě´. Disk, který jako první v ČR vyšel nikoliv v běžné plastové krabičce, ale v "papírové knížečce" neboli digipacku, se i vzhledem k nevysokému (a rychle vyprodanému) nákladu zanedlouho stal sběratelskou raritou.

 

 

Publikováno: 6.8.2024 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv Kolínských novin

Komentáře k článku...

Zavřít