Logo Kolínský PRES
 

Před 30 lety všichni kolínští policisté podruhé převlékli kabáty a vedle Masarykova mostu začala stavba provizorní lávky pro pěší

Zpravodajství
Publikováno: 12.9.2024 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv Kolínských novin

Jednou z nejčtenějších rubrik jak původně tištěného, tak dnes webového PRESu je už mnoho let ta, která zaznamenává dění v Kolíně v bláznivých a hektických devadesátých letech.

V PRESu má rubrika Devadesátky podobu vždy jedné krátké zprávy denně, v níž se střídají "střípky" událostí z celých devadesátých let. Dvakrát měsíčně pak připomínáme "devadesátky" podrobněji detailními pohledy na dění v Kolíně přesně před třiceti lety.

► V září roku 1994 všichni kolínští policisté opět "převlékli kabáty". Na rozdíl od prvních měsíců po roce 1989, kdy tak učinili "názorově" (a ze dne na den se z obránců komunistické diktatury změnili na ochránce čerstvé havlovské demokracie), se tentokrát převlékli doopravdy. Všichni čeští policisté totiž byli ze dne na den "převlečeni" z dosavadního brčálově zeleného stejnokroje do uniforem s šedými kalhotami, světlemodrými a šedými košilemi a tmavě modrými bundami.

► Projektanti zpracovali předběžnou studii umístění budoucí městské čističky odpadních vod. Ke zvážení předložili dvě varianty - louku na okraji Borků nedaleko Spálenky a louku vedle elektrárny.

"Včera skončily prázdniny. Ty dívky ze středních škol, které nejsou v jiném stavu, mohou nastoupit do svých tříd," napsal v čísle z 1. září 1994 týdeník ´Kolínské noviny´.

► Pro dopravu dlouhodobě uzavřený Masarykův most začali stavbaři připravovat na rekonstrukci. Mostní část u Savoye nad železniční tratí měla být podle projektu kompletně rozebrána a znovupostavena, takže první fází stavby byla novostavba vedlejší provizorní lávky pro pěší, aby se po dobu rekonstrukce dostali chodci ze zálabské části do centra a zpátky.

► Nově vzniklé sdružení nezávislých kandidátů Kolíňáci začalo shánět 2.500 podpisů, potřebných k účasti v podzimních komunálních volbách.

► Dalším krokem v nekonečném boji kolínské radnice proti holubům, devastujícím svým trusem budovu, byl nákup dlouhých jehel, umístěných v malých rozestupech na římsy a komplikujících tak ptákům usednutí. Jehly byly instalovány z hasičského auta s výsuvnou plošinou a radnice za jejich pořízení a umístění zaplatila milión korun.

"Hlavním průšvihem centra města je abnormálně vysoký počet opuštěných domů a krámků. V této kategorii se Kolín zřejmě dostal na první místo v Čechách. Snad jenom města bezprostředně po ničivém požáru mohou být méně zabydlená," popsaly tehdejší podobu Karlova náměstí a jeho okolí ´Kolínské noviny´.

► Městští policisté převezli s podezřením na porušení autorského zákona na služebnu muže, který na nedělní burze ve Štítarech prodával 127 pirátsky zkopírovaných magnetofonových kazet. Odtamtud se přesunuli do Naivního restaurantu, kde si personál nevěděl rady s opilou ženou, která usnula s obličejem položeným přímo do talíře s řízkem, hranolkami a tatarskou omáčkou.

"Za nejdokonalejší důkaz postupujícího kapitalismu v Kolíně je možno bezesporu označit plakát fotbalového klubu SK Sparta Kolín. Jeho plocha je natolik posetá reklamami sponzorů, že vlastní ohlášení dne a hodiny zápasu na něm najdete jen stěží. Pokud ještě nějací sponzoři přibudou, je možné, že údaje o zápase zmizí úplně," zaznamenal místní týdeník.

► Novým kolínským kaplanem se stal pětatřicetiletý P. Bedřich Vymětalík, který se do zdejší farnosti přesunul z Příbramska.

► Inscenace divadla Semafor ´Kapitáne kam s tou revuí´ s Jiřím Suchým a Jitkou Molavcovou v beznadějně vyprodaném divadle předznamenala druhý ročník divadelního ´Kašparova kolínského memoriálu´. Do pěti dnů rozprostřená akce nabídla bezpočet divadelních, artistických a klaunských vystoupení účinkujících z Velké Británie, Holandska, Francie, Švýcarska či Kanady, kteří se předvedli na Karlově náměstí, Kmochově ostrově, v divadle, v kulturáku, v Zámecké, v Sokolovně i v ulicích města. Davy přilákal především Bolek Polívka, který na ostrově sehrál představení ´Trosečník´.

► Dlouhé fronty stávaly před prodejnou Kamila na náměstí Republiky, kde své výrobky za dumpingové ceny prodávala Kolínská mlékárna.

► Městské zastupitelstvo schválilo vyhlášku o prodeji bytů a nebytových prostor v majetku města a uvolnilo tak cestu k budoucímu prodeji většiny dosavadních obecních bytů. Radnice rozhodla, že z tehdejších tři a půl tisíce městských bytů jich zhruba tisíc neprodá a ponechá si je na takzvané sociální účely. Vypracováním seznamu bytů, které nebudou privatizovány, byl pověřen vedoucí bytového odboru Aleš Čermák.

► Zálabské kino Jas přidávalo vyprodaná představení premiérového oscarového snímku ´Schindlerův seznam´.

► V zadním traktu budovy kolínského letiště otevřel ´Motorest U vrtule´. Restaurace s barevnými snímky letadel na stěnách, barovým pultíkem a pětadvaceti místy k sezení nabízela minutky s cenou kolem čtyřiceti korun a její zvláštností byl sprchový kout na WC.

Publikováno: 12.9.2024 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv Kolínských novin

Komentáře k článku...

Zavřít