Logo Kolínský PRES
 

Před sto deseti lety očekávali Kolíňáci konec světa, důkladně vybavení protikometárními deštníky a pilulkami

Zpravodajství
Publikováno: 18.5.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Před sto deseti lety, 19. května 1910, prošla země ohonem Halleyovy komety. Bylo to při jejím předposledním návratu (vrací se každých 76 let) a neobešlo se to bez celosvětové paniky.

Za paniku mohl tehdy světoznámý a populární francouzský astronom Camille Flammarion, který tvrdil, že ohon Halleyovy komety je složený z plynů a protože mezi nimi je i kyanid, jakmile projde Země chvostem komety, vše živé na planetě vyhyne.

Jiní astronomové sice jeho tvrzení vyvraceli, o Flammarionově předpovědi ale samozřejmě velkými titulky informovaly noviny a tak nemalá část lidstva očekávala v polovině května 1910, na kdy byl přechod ohonu přes Zemi vypočítán, konec světa. Lidé prodávali svůj majetek a na dračku šly nejrůznější ochranné pomůcky - plynové masky, protikometární deštníky a dokonce i protikometární pilulky...

Halleyova kometa se objevila přesně podle astronomických výpočtů. Od poloviny května se její ohon o délce více než 100 stupňů táhl po obloze podobně jako Mléčná dráha. 19. května 1910 prošla kometa přes sluneční kotouč a zároveň prošla Země ohonem komety. Strašného se nestalo nic a snad jedinou podivností, která se v souvislosti s ní objevila, byla smrt spisovatele Marka Twaina, autora Dobrodružství Toma Sawyera a Huckleberryho Finna. Ten se narodil při předchozím návratu komety roku 1835, předpověděl svou smrt na její další návrat v roce 1910 a skutečně 21. dubna 1910 zemřel.

To, že kometa předem děsila i obyvatele Kolína, dokládá dobová pohlednice, vydaná několik měsíců před jejím příletem. Je na ní zachyceno kolínské náměstí po srážce s kometou a obyvatelé města, snažící se uprchnout na Měsíc a Venuši ve vzducholodích.

Publikováno: 18.5.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Komentáře k článku...