Logo Kolínský PRES
 

Při opravě střechy kolínského zámku došlo k něčemu neuvěřitelnému: bude o 650 tisíc korun levnější

Zpravodajství
Publikováno: 26.6.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: MÚ Kolín

Nejzachovalejší část kolínského gotického hradu, později po mnoha přestavbách renesančního zámku, tzv. Žerotínský palác, prochází už tři roky přestavbou.

Toto původně gotické západní křídlo hradního paláce se zbytky městské Klášterské brány ze 13. století stojí ve východní části celého rozsáhlého ´pivovarského´ areálu a kolemjdoucí každodenně procházejí doslova ´skrz něj´, tedy přízemním průchodem pod palácem, spojujícím v podobě průjezdu Zámeckou ulici s pivovarským nádvořím (dnes parkovištěm).

Radnice pro opravu zchátralé budovy zvolila ´salámovou metodu´, tedy do několika let rozloženou postupnou rekonstrukci, částečně financovanou i z dotačního programu na regeneraci památkových rezervací. Během prvních dvou let došlo k první, a hned nejviditelnější venkovní změně - Žerotínský palác dostal novou fasádu s obnovenými sgrafity na omítce. V rámci rekonstrukce, probíhající pod dohledem památkářů, byla opravena i okna včetně ochranných nátěrů a pod střechu byly instalovány nové dešťové svody, takže palác vypadá zvenčí doslova ´jako nový´.

Následující, druhá fáze oprav, zabírá stejnou dobu, tedy dva roky (loňský a letošní rok). Tentokrát jsou kompletně restaurovány krovy a střecha Žerotínského paláce, za cca 8 miliónů korun, z nichž polovina je stejně jako v případě fasády zaplacena z dotace a polovina z městského rozpočtu.

Dva roky oprav krovů a střechy, po jejichž skončení bude Žerotínský palác z vnějšku kompletně zabezpečen, chce vedení radnice využít k přípravě poslední fáze rekonstrukce, přestavby vnitřních prostor budovy. Všeobecná shoda panuje na budoucím ´kulturním využití´, variant je ale více. Jednou z možností je galerie, připomínající výjimečnou éru první poloviny minulého století, kdy v Kolíně působila mimořádně silná umělecká generace zosobněná jmény Sudek, Funke, Wiškovský, Rykr či Mazuch, zastánce jistě bude mít i varianta městské galerie, nabízející trvalou expozici obrazů slavných kolínských malířů, ať už z majetku radnice či z depozitářů regionálního muzea.

Ať již ale bude vybráno pro interiéry Žerotínského paláce jakékoliv využití, je zřejmé, že první návštěvníci je neuvidí dříve než za několik let - ještě nějaký čas totiž budou trvat práce na krovech a nové střeše a teprve pak přijde na řadu projektová příprava a kompletní rekonstrukce interiérů.

Letos v březnu byla rekonstrukce střechy zpestřena atraktivní podívanou, totiž snesením obří ocelové nádrže, která sloužila jako nádrž na technologickou vodu pro pivovar. Kvůli vyproštění nádrže autojeřábem Liebherr musela být v místě nad ní kompletně rozebrána konstrukce střechy i krovu. Jen pro zajímavost - prázdná nádrž o rozměrech 3 x 3 x 8 metrů vážila 6,2 tuny a protože se do ní vešlo 72.000 litrů vody, nesl zámecký strop v dobách, kdy byla nádrž používána a zaplněna, přes 80 tun váhy...

Trochu kuriózní informace o rekonstrukci se objevila i teď, v červnu. U staveb i rekonstrukcí podobného rozsahu bývá zvykem, že jejich cena oproti původnímu rozpočtu narůstá, tak jak se "vynořují" různé komplikace či horší stav objektu, než se původně zdálo. Oprava střechy Žerotínského paláce ale patří k těm vzácným případům, kdy výsledná cena za rekonstrukci bude výrazně nižší. Po odkrytí střechy se totiž ukázalo, že některé konstrukční prvky nevykazovaly takovou míru poškození, jakou předpokládali památkáři, takže konečná cena opravy klesla o 650 tisíc korun.

 

 

 

Publikováno: 26.6.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: MÚ Kolín

Komentáře k článku...