Logo Kolínský PRES
 

Připomeňme si nedožité narozeniny Kolíňáka, proti délce jehož starostování jsou všichni jeho následovníci žabaři

Zpravodajství
Kultura
Publikováno: 10.3.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Před necelým rokem opustil po devíti letech starostovskou židli Vít Rakušan. Výkon je to bez debaty úctyhodný, v historii Kolína ovšem skutečným rekordmanem není.

Od roku 1848, tedy od doby zavedení obecního zřízení v tehdejší Habsburské monarchii, stálo v čele města 32 lidí (mimochodem, až na jedinou výjimku samí muži). Vynecháme-li obskurní čtyřicetileté období komunistického režimu, kdy volby byly fraškou a o tom, kdo bude "předsedou městského národního výboru" (tak se jmenovala funkce nahrazující starostu), rozhodla při sestavení jednotně volené kandidátky komunistická strana, překonalo (či téměř vyrovnalo) Rakušanovu devítiletou "metu" několik Kolíňáků, až na jedinou výjimku to ale vždy mělo nějaký "háček".

O rok delší dobu než Vít Rakušan, deset let starostování, zvládl na začátku dvacátého století Alfréd Jelínek, nestalo se tak ale souvisle, nýbrž ve dvou pětiletou pauzou předělených obdobích (1904–1906 a 1911–1919) a podobně "přerušovanou" osmiletku absolvoval o celé století později Jiří Buřič, ten dokonce po pauze osmileté (město řídil v letech 1990–1994 a 2006-2010).

Impozantní výkon Víta Rakušana, tedy "devítileté" starostování v souvislé řadě výkonu funkce, vyrovnali dva lidé. Zvládl to v předminulém století Antonín Cyvín (1890–1899) a docela nedávno i historicky první kolínská starostka Zdenka Majerová v letech 1994–2003 (její třetí funkční období skončilo po necelém roce prvním radničním "převratem" v polistopadovém Kolíně).

Skutečného rekordmana ale musíme hledat až ve století předminulém. Byl jím Josef Formánek, který ze starostovské židle řídil Kolín mezi lety 1868 až 1890, tedy z dnešního pohledu neuvěřitelných 22 let.

Vlastník podzámeckého mlýna a dvora čp. 20/II patří k nejvýznamnějším Kolíňákům všech dob. Byl členem správní rady akciového cukrovaru a Úvěrní banky, předsedal Spolku na dostavění děkanského chrámu a byl ředitelem Sboru dobrovolných hasičů. V roce 1872 se ujal podzámeckého mlýna a nechal ho přestavět v historizujícím slohu do dnešní podoby. Josef Formánek zemřel 9. března 1895, tedy před 125 lety.
 

Publikováno: 10.3.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Komentáře k článku...