Logo Kolínský PRES
 

Proslulá kolínská lávka přes Labe dostala konkurenci v podobě stavby sugerující mořské molo

Zpravodajství
Publikováno: 9.3.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Katka Soukupová

V blízkém okolí Kolína je k prohlédnutí lecjaká kuriozita, ta nejnovější ale leckoho překvapí. Napadlo by vás, že se osm kilometrů od Kolína můžete nad vodní hladinou projít po molu, které byste čekali spíš u moře než v Polabí?

Vesničkou Svatá Kateřina s velkou pravděpodobností projela většina kolínských řidičů. Najdete ji hned za Starým Kolínem, ve směru na Záboří a Týnec nad Labem, tedy na objížďkové trase, kterou často volí kolínští řidiči mířící na sever od Kolína ve chvíli, kdy je uzavřena třídvorská výpadovka (jako tomu bylo naposledy loni při její několikaměsíční rekonstrukci).

Ve středu Svaté Kateřiny míjí frekventovaná silnice nevelký Kateřinský rybník. Místo bylo léta nebezpečné kvůli mnoha chodcům ve vozovce - silnice je tu totiž z jedné strany sevřena domy s předzahrádkami a z druhé hrází rybníka s vzrostlými stromy, takže nezbylo místo na chodník. Zvolené řešení je originální - chodci byli ze silnice "odvedeni" vybudováním lávky, vedoucí v celé délce nad hladinou rybníka.

Nejde o lávku jen tak ledajakou. Její část nad hladinou je dlouhá 135 metrů a když si přičtete nové dlážděné přístupové chodníky po obou stranách, vznikla nová pěší trasa dlouhá 183 metrů. Lávka je postavena na betonových pilířích, založených na podzemních pilotách v rybničním dně. Samotná konstrukce je z pozinkovaných ocelových průřezů a podlaha lávky je z tvrdého dřeva. Lávka je samozřejmě bezbariérová a široká tak, aby se na ní bezproblémově vyhnuli nejen dva chodci, ale i dva protijedoucí invalidní vozíky.

Jediným drobným nedostatkem, který zatím neumožňuje vidět stavbu v plné kráse, je chybějící voda v rybníce, která byla vypuštěna kvůli stavebním pracem při zakládání pilotů do dna. Teprve po napuštění rybníka bude dojem, že se procházíte po molu nad vodní hladinou, dokonalý...

 

Publikováno: 9.3.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Katka Soukupová

Komentáře k článku...