Logo Kolínský PRES
 

První velkou obětí koronavirového šetření v Kolíně bude nachystaná rekonstrukce parčíku u gymnázia

Zpravodajství
Publikováno: 27.4.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

První vlna koronavirové pandemie je zdá se šťastně za námi, naopak před námi jsou její obří finanční dopady. Ty se netýkají jen jednotlivců či státu, ale samozřejmě i rozpočtu Kolína.

Jen pro představu: rozpočet Kolína má na příjmové straně cca 1,1 miliardy korun a z toho téměř polovina přichází od státu a z nejrůznějších daní. První odhady letošního propadu příjmů státního rozpočtu se pohybují kolem deseti procent, a se stejným propadem tedy analogicky předběžně počítá i Kolín. V číslech to znamená, že letos by v rozpočtu mohlo chybět cca 50 miliónů korun.

Momentální postoj vedení radnice je jednoduchý - nezastavovat (a "nekonzervovat") velké stavební akce, které již probíhají a naopak stopnout ty, které se ještě nerozběhly. V ohrožení tedy z těch největších akcí není rekonstrukce chrámových parkánů, stavba sportovní haly v Borkách, přístavby základních škol či proměna parčíku a hřiště u Seifertovy ulice.

Naopak první velkou akcí, která byla ohlášena na letošní rok a je kvůli finančním úsporám "stopnuta", jsou kompletní úpravy okolí gymnázia. Škola se od loňska chlubí novou fasádou, letos mělo dojít na nejen kompletní obnovu vnitřního traktu školy, tedy dvora, atria a zahrady, ale i vnějšího oplocení a celého přilehlého parčíku mezi školou a frekventovanou Žižkovou ulicí. Náklady na úpravy, po jejichž ukončení se měl park výrazně proměnit a "uživatelsky" zpříjemnit, byly spočítány ve výši cca 12 miliónů korun a financovány měly být kompletně z městského rozpočtu.
 

Publikováno: 27.4.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Komentáře k článku...