Logo Kolínský PRES
 

Rozhovor s rozehrávačem basketbalových Medvědů Adamem Čížem: Uvidíme se v září v Geosan aréně!

Zpravodajství
Rozhovor
Publikováno: 29.6.2020 Autor článku: Jonathan Mensatoris Foto: BC Kolín

Dlouhé roky hrával profesionálně za Ostravu, kde se stal i kapitánem. Mezi jeho největší úspěchy patří 3. místo v Mattoni NBL za sezónu 2012/2013.

Řeč je o talentovaném rozehrávači kolínského klubu, který působí v české nejvyšší soutěži. O karanténě, spoluhráčích i basketbalovém snu vypráví Adam Číž.

Momentálně se u nás vše pomalu vrací do normálu po pandemii koronaviru. Profesionální i výkonnostní sportovci mohou trénovat, byť s patřičnými omezeními. Jak se zpětně vracíte ke karanténě? Měla pro vás nějaký přínos, ať už po fyzické, či psychické stránce?

Abych řekl upřímně, tak ne. Basketbal jsme trénovat nemohli, takže se každý individuálně připravoval jak dokázal. Já osobně jsem chodil běhat a doma jsem posiloval, ale na to abych se zlepšil v basketbalu tohle nestačí. Hlavou jsem si od basketbalu odpočinul, což je dobře, ale já osobně bych bral, kdyby pauza byla kratší.

V kolínském týmu před časem skončily zahraniční akvizice, jak tento krok hodnotíte?

Všichni zahraniční hráči, kteří u nás letos hráli, měli smlouvu pouze na jeden rok a jelikož naše umístění v tabulce neodpovídalo tomu, jak jsme před sezonou plánovali, tak klub nadále o jejich služby neměl zájem.

Dlouhé roky jste působil v Ostravě, máte na kontě třetí místo v Mattoni NBL s týmem NH Ostrava, kde jste zastával i funkci kapitána. Jaký je váš největší basketbalový sen?

Chci vyhrávat, takže bych řekl, že můj sen je takový, aby klub, ve kterém působím, byl úspěšný.

V české nejvyšší soutěži jsou častým úkazem hráči z ciziny. Myslíte, že je správná cesta stavět tým na zahraničních hračích nebo spíše preferujete "českou" cestu?

Myslím si, že spousta klubů už pochopila, že nakoupit každý rok na jednu sezónu pět nových cizinců není ta správná cesta pro nikoho. Je určitě lepší mít české jádro, které cizinci spíše doplníte. Úspěšný tým se buduje déle než jednu sezónu. Problém je v tom, že českých hráčů není tolik, aby to mohl udělat každý tým.

V srpnu vám bude devětadvacet, nemyslíte na zahraniční angažmá?

Na zahraniční angažmá myslím a možnosti tady jsou. Příští rok mi v Kolíně končí smlouva a pak se uvidí.

V kolínském dresu působíte čtvrtým rokem, na kterou sezónu nejraději vzpomínáte?

Nemůžu vybrat pouze jednu sezónu, protože každá byla jiná a každá mi něco dala. Snažím se z každé sezóny vzít co nejvíce a něco se přiučit.

Máte za sebou 11 sezón v Mattoni NBL, dokázal byste vyzdvihnout jednoho hráče, který vás na palubovce oslnil?

Těch hráčů bylo opravdu mnoho. Napadá mě Jamar Smith, který hrál v minulosti za Prostějov.

Děkuji za rozhovor. Je něco, co byste chtěl vzkázat našim čtenářům?

Ano, chtěl. Uvidíme se v září v Geosan aréně!

 

 

Publikováno: 29.6.2020 Autor článku: Jonathan Mensatoris Foto: BC Kolín

Komentáře k článku...