Logo Kolínský PRES
 

Sedmnáctý den s koronavirem: v Indii policisté chodce přistižené během karantény na ulici tlučou holí, v Kolíně vás podarují

Zpravodajství
Publikováno: 27.3.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Sedmnáctý den platnosti krizových opatření kvůli koronavirové pandemii přinesl vlastně jen samé dobré (a dokonce i některé zábavné) zprávy.

Zatímco indičtí policisté trestají ty, koho během karantény přistihnou na ulici, několika ranami holí, kolínští městští strážníci jsou podstatně příjemnější. Pokud si všimnou chodce bez nasazené roušky, domluví mu, aby si ji nasadil a pokud roušku u sebe nemá, dokonce mu ji darují z vlastních zásob.

Roušky jsou vůbec hitem posledních dnů. Jestliže nedávno celé Česko peklo, nyní celé Česko šije. V Kolíně je v šití nedostatkových roušek mimořádně agilní místní vietnamská komunita, rekordní čísla ale přicházejí i z radnice, kde "šicí tým" v čele s místostarostkou Ivetou Mikšíkovou do včerejška spolu s dobrovolnicemi rozdal do různých organizací a mezi občany Kolína 1.944 roušek (a další tisícovka už je k distribuci připravena).

Kromě "rouškovníku", tedy symbolického stromu před radnicí, v jehož "větvích" jsou zavěšeny roušky k volnému použití, chystá město příští týden i zřízení Rouškomatu. Zatím blíže nespecifikovaný "automat" bude vydávat roušky za symbolický poplatek a výnos z prodeje půjde na charitu. Rouškomat by se měl v Kolíně objevit jako ve druhém městě v republice.

Celorepubliková čísla nemocných stoupají a na budoucí nárůst hospitalizovaných s těžkým průběhem nemoci se připravuje i kolínská nemocnice. Momentálně pro nakažené funguje dvacetilůžkové oddělení v pavilónu E a dalších dvacet separovaných lůžek je na rehabilitačním oddělení, kam jsou umisťování pacienti, kteří jsou kvůli koronaviru v karanténě a přitom mají jiný medicínský problém (například zlomenou ruku). Dalších dvacet lůžek v záloze je na (již před několika dny uzavřeném) kožním oddělení.

K těm, kdo "pomáhají pomáhajícím", se připojily některé kolínské restaurace. Restaurace Václavka objela všechny kolínské lékárny a dovezla lékárníkům oběd zdarma, zatímco Cafe&Bar Monet začal vařit zdarma obědy pro kolínské policisty.

A zatímco někteří šijí a jiní vaří, jsou i tací, kterým karanténní opatření už zjevně lezou na mozek. Třeba místopředseda kolínské ODS David Schiller se včera ráno probudil a zjistil, že se ocitl v totalitě. Vyděsilo ho to a než mu to někdo soudný stihl rozmluvit, veřejně se o to podělil na Facebooku: "Užili jsme si 30 let svobody. 30 let kdy jsme mohli dělat co se nám zachtělo, jezdit kam nás napadlo a setkávat se s kolika lidmi chceme. O to všechno a mnohem víc jsme přišli. Za posledních 14 dní jsme se vrátili do totality, kdy nám nikým nevolený diktátor nařizuje, co ještě smíme a co už ne." Držíme tedy panu Schillerovi palce, aby za toto odhalení nebyl odsouzen na 30 let do uranových dolů, což se statečným odbojářům v totalitních režimech obvykle stává...
 

Publikováno: 27.3.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Komentáře k článku...