Logo Kolínský PRES
 

Sedmý den s koronavirem: městské autobusy zdarma, uzavřené sběrné dvory a spuštění telefonní Linky pomoci pro seniory

Zpravodajství
Publikováno: 17.3.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

V pondělí 16. března se Kolín probudil do karantény, pár hodin před tím vyhlášené Babišovou vládou. Ještě víc se tím zpřísnila opatření omezující pohyb osob.

Samotné vládní opatření uzavřelo další typy obchodů, například s elektronikou, jiné byly z opatření naopak vyňaty (prodejny s látkami, autoservisy aj.). V Kolíně to bylo nejviditelnější v nákupním centru Futurum, kde se v pondělí k do té doby zavřeným obchodům přidal Datart, Dates Mobil, Xiaomi, JRC a Fotolab.

Den byl pro nemalou část obyvatel města ve znamení zmatků, protože netušili, co funguje a co nikoliv. Kolínská nemocnice zrušila veškeré plánované operace a vyšetření, jak na lůžkové tak i v ambulantní části. Někteří praktičtí lékaři omezili ordinační hodiny, stejně tak veterinární lékaři. Většina úřadů omezila úřední hodiny, například radnice na pondělí (8-11) a středu (13-16) a vyzvala veřejnost, aby ti, kdo jejich služby potřebují, využili ke komunikaci přednostně telefon či internet.

K radikální změně došlo v městských autobusech. Aby byli od nákazy uchráněni řidiči, bylo jejich "pracoviště" odděleno páskou a k nástupu i výstupu přestaly být používány přední dveře. Protože řidič je tím, u koho se platí, mělo toto rozhodnutí jasný důsledek - jízda v městských autobusech je pro všechny zdarma.

Uzavřeny byly až do odovolání všechny sběrné dvory ve městě. Tam, kde to umožní prostor, budou před vstupem do sběrných míst provizorně umístěny velkoobjemové kontejnery (stát by se tak určitě mělo u svozných míst v ulicích Jateční, Na Svobodném a Mnichovická).

Zrušeno bylo veškeré blokové čištění kolínských ulic, které mělo právě v tomto týdnu začít po čtyřměsíční zimní pauze.

Radnice též zřídila Linku pomoci, která bude denně (tedy včetně víkendu) od 8 do 17 hodin pomáhat seniorům, osobám zdravotně postiženým, samoživitelům v nouzi a dalším potřebným občanům města s nákupem základních potravin, hygienických potřeb a drogistického zboží, s vyzvednutím a donáškou léků a zajištěním pomoci a péče o seniory a osoby se zdravotním postižením. Linka je určena jen pro ty, kdo nemají jiný způsob, jak si nákup základních potravin, drogerie, hygienických potřeb a léků zajistit. Radnice žádá, aby tato služba nebyla zneužívána a doporučuje, aby nákup nepřesáhl částku 500 korun. Linka funguje na telefonním čísle 721 952 438.

 

Publikováno: 17.3.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Komentáře k článku...