Logo Kolínský PRES
 
Zavřít

Titul Největší Zálabák získá Karel Zeman, Vladimír Serbus, Václav Morávek, Václav Radimský nebo Jaroslav Hylas

Zpravodajství
Publikováno: 16.11.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Když PRES před měsícem poprvé psal o facebookové skupině Naše Zálabí, čítala 450 členů, dnes jich má už o stovku více. Jistě k tomu přispěl i její první medializovaný počin, anketa o Největšího Zálabáka.

V prvním kole ankety vybírala veřejnost z jedenácti osobností spjatých se Zálabím, a jak už to tak bývá, vyhráli ti, kdo byli zařazeni především pro pobavení - tedy medvědi výtvarníka Břetislava Pojara ze seriálu ´Potkali se u Kolína´. Protože finále je ale určené reálným lidem, byli medvědi odměněni titulem ´Virtuální Největší Zálabák´ a z dalšího klání vyřazeni.

Do finále postoupili další čtyři v pořadí a následovalo pomyslné druhé kolo, totiž hlasování o tom, kdo je doplní coby pátý finalista. Z pětice Jindřich Jindřich, František Horský, Jaroslav Hylas, Miloš Zeman a Petr Den získal nejvíc hlasů Jaroslav Hylas a tak mohlo být v neděli 15. listopadu zahájeno finální hlasování.

Kdo tedy ve finálové anketě aspiruje na titul Největšího Zálabáka?

Z pětice finalistů je nejen celorepublikově, ale i celosvětově nejznámější filmový režisér Karel Zeman (1910-1989). S rodiči žil na Zálabí od roku 1914, chodil na Obecnou školu chlapeckou v Ovčárecké ulici a jeho životopisci uvádějí, že v Kolíně vystudoval i dvouletou obchodní školu. Svou kariéru u filmu zahájil v roce 1945 a postupně se vypracoval až na jednoho z nejslavnějších světových animátorů. Jeho snímky Cesta do pravěku (1955), Vynález zkázy (1958) či Baron Prášil (1961) nechybí v žádných dějinách světového filmu a nedávno se do českých kin vrátily v restaurované podobě.

Malíř Václav Radimský (1867-1946) ze slavné zálabské mlynářské rodiny se ve Francii, kde dlouho žil, přidal ke skupině impresionistů kolem Claudea Moneta. V Čechách byl prvním propagátorem impresionistů a po návratu do vlasti namaloval řadu krajinomaleb z Polabí. Jeho obrazový triptych zdobí obřadní síň kolínské radnice.

Brigádní generál Václav Morávek (1904-1942), známý pod přezdívkou Pobožný pistolník, je jedním z hrdinů protiněmeckého odboje za 2. světové války. Nejmladší člen odbojové trojice Mašín, Balabán, Morávek padl 21. března 1942 při přestřelce s příslušníky pražské řídicí úřadovny gestapa v dnešním Morávkově parku (u zástávky Prašný most). Krátce po válce byl in memoriam povýšen do hodnosti podplukovníka a roku 2005 na brigádního generála.

Fotograf Vladimír Serbus loni zemřel ve věku 71 let. Renesanční osobnost, respektovaný kulturistický trenér, sportovec, fotograf, dlouholetý sběratel archiválií města Kolína a zálabský patriot svou lásku ke Kolínu otiskl naposledy do exkluzívní fotografické knihy ´Proměny města Kolína´, kterou před třemi lety vydal spolek Můj Kolín. Velkoformátová černobílá publikace obsahovala 150 historických snímků města a vedle toho 150 současných fotografií stejných míst a stala se tak nádherným obrazovým průvodcem po proměnách města za posledních zhruba sto padesát let.

Sochař Jaroslav Hylas (nar. 1954) vystudoval AVU v Praze. Pro Kolín vytvořil např. pamětní desky Otokara Fischera v Zahradní ulici, Vincence Morstadta na Karlově náměstí a Antonína Pavlíka na budově soudu, jeho reliéfy zdobí zvony v Kolíně i v Kutné Hoře.

Další podrobnosti o nominovaných osobnostech se objevily v jednotlivých příspěvcích ve skupině Naše Zálabí (najdete ji tady). Samotné hlasování pak probíhá následující měsíc, tedy až do 15. prosince, tady.

 

 

Publikováno: 16.11.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Komentáře k článku...

Zavřít