Logo Kolínský PRES
 

Uplynulý týden v Kolíně: hokejová euforie, jeřáb na náměstí, otevřené záchodky a pořádný slejvák

Zpravodajství
Publikováno: 17.5.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Martin Slavík

Je tu opět neděle a s ní obligátní heslovité shrnutí všeho podstatného, co PRES v právě končícím týdnu stručně či podrobněji zaznamenal.

Nemalé části Kolíňáků, především mužského pohlaví, se minulý týden splnil letitý sen - uvidí kolínské Kozly v 1. hokejové lize. Více než měsíc trvající napětí, zda tým přijme nabídku postoupit do druhé nejvyšší soutěže, totiž skončilo happyendem a tak Kozlové okusí soutěž, v níž naposledy hráli před 37 lety, v roce 1983.

Jak dokazuje i přiložený snímek miniaturních rouškových sabotérů, pokračuje rozvolňování karanténních opatření vládou, a tak se život ve městě pozvolna vrací do normálu. Patrné je to nejen v množství otevřených obchodů, ale i v kultuře. Filmoví fanoušci si poprvé mohli vyjít do kina (čekaly tam na ně nové dvousedačky v posledních řadách) a znovuotevřely i první výstavní síně. Bez vernisáže se sice musela obejít výstava Kolíňáky milovaného malíře F.K. Foltýna, zato vyvěšena v Červinkovském domě bude déle, než se původně plánovalo, až do 8. listopadu.

Na základní školy se vrátili žáci devátých tříd, dorazilo jich více než dvě třetiny, přes sedmdesát procent. Učí se ve skupinách, učitelé obvykle používají obličejové štíty. Individuální výuku žáků hudebního oboru spustila Základní umělecká škola, kromě jediné už fungují i všechny školky. Otevřely i veřejné toalety v Zámecké ulici a "chytré" WC v Komenského parku a v Brankovické ulici. Přístupná už jsou i zbylá hřiště ve městě - na Kmochově ostrově, Centrální dětské hřiště na sídlišti, hřiště v ulici V Břízách a skatepark pod novým mostem.

Dva menší autobusy městské hromadné dopravy se pochlubily novým polepem, tvořeným fotografiemi kolínských pamětihodností. Na Karlově náměstí usazoval mohutný jeřáb do několik týdnů hloubeného výkopu speciální trafostanici o rozměru třicet metrů čtverečních, která brzy zmizí pod dlažbou. A zeď ve Ztracené uličce, která spadla během stavebních prací na sousedním pozemku, už znovu stojí...

Příjemné jarní počasí vylákalo do ulic i na cyklostezky pestrobarevné cyklisty. I proto byly na svá místa vráceny obě veřejné hustilky na kola, které prošly opravou a servisem odbornou firmou - první na autobusovém nádraží poblíž cyklověže a druhá na cyklostezce ve Veltrubské ulici.

A nakonec to možná vůbec nejdůležitější - po dlouhé době zažil Kolín pořádný déšť. V pondělí 11. května odpoledne spadlo nejprve během pár minut 20 milimetrů vody, takže ji na více místech ve městě kanály nestíhaly "polykat" a druhých 20 milimetrů napadlo během večera a noci. Dalších 10 milimetrů na Kolín napršelo ve středu, takže v součtu za tyto dva dny spadlo téměř tolik vody, kolik obvykle za celý květen.

 

 

Publikováno: 17.5.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Martin Slavík

Komentáře k článku...