Logo Kolínský PRES
 

Uplynulý týden v Kolíně: kolony, hovada v Borkách, tělesné tresty, tropických dvaatřicet a roušky na dohled

Zpravodajství
Publikováno: 11.7.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: MÚ Kolín

Je tu opět neděle a s ní obligátní heslovité shrnutí podstatného (i nepodstatného), co PRES v právě končícím týdnu stručně či podrobněji zaznamenal. A pokud vám některý z nejčtenějších článků utekl, najdete na něj v textu přímý odkaz.

Zatímco před pár lety sochy z podstavců shazoval a rozbíjel jen Tálibán a fanatičtí stoupenci Islámského státu, v posledních týdnech se tato móda díky pošahaným aktivistům a progresivním levičákům rozšířila do celého světa. V Kolíně si zatím na bustu Františka Kmocha na ostrově ještě nikdo netroufnul, za jasný důkaz toho, že i ve městě na Labi žijí hovada, lze ale považovat zničení jedné ze zastávek nedávno zrekonstruované naučné stezky v Borkách (viz foto). Když před čtvrtstoletím zvažoval kandidaturu do kolínského zastupitelstva vynálezce Eko-vody Miroslav Petružálek, byl hlavní bod jeho volebního programu, totiž obnovení tělesných trestů pro vandaly a zloděje, považován za extrémní, dnes by ho ale kvůli němu mnozí určitě považovali za vizionáře...

V posledních dnech se Kolín opět připomněl jako město, kde to řidiči nemají lehké. V Třídvorské ulici se objevily mobilní semafory a někteří řidiči se na Facebooku v dalších dnech svěřovali tím, že v koloně strávili i pětačtyřicet minut. Kvůli opravě propadlé dlažby byla pro dopravu uzavřena i Rubešova ulice, což proměnilo způsob průjezdu centrem a třeba z Husovy ulice se stala obousměrka. Jedna uzavírka pak naopak v týdenním předstihu před ohlášeným termínem skončila - už od pátku se lze do Starého Kolína opět dostat kolem Sandberka, což je vzhledem k permanentně ucpané výpadovce z Kolína na Kutnou Horu pro mnohé řidiče úlevné.

I v posledním týdnu "úřadovalo" počasí, byť zdaleka ne tak fatálně jako na konci června. Středeční déšť přiměl organizátory ke zrušení ´Otevřené ulice´, a tak si "sousedské setkání" letošní premiéru odbyde až o týden později. V pátek bylo letos poprvé v Kolíně opravdu horko (teploměr vystoupal nad dvaatřicet stupňů), hned večer se ale přiřítila studená fronta s deštěm, takže koncert na terasách za Městským společenským domem se částečně odehrál v krytém průchodu vedle radnice.

A o čem psal v týdnu PRES? V letní "okurkové sezóně" nic novináře nepotěší tolik, jako muž, který sousedům pokálí strom. Naši pozornost si získala i "výluka" chotusického letiště, díky které mají Kolíňáci na tři červencové týdny jistotu ticha nad hlavou a v retro-článku jsme zavzpomínali i na časy, kdy byl kopec Vinice nejsmradlavější lokalitou nejen Kolína, ale širokého okolí...

V posledních hodinách se pak tématem číslo jedna stal "starý známý" koronavirus. Za ohnisko intenzivního šíření si totiž vybral Církvici, ležící deset kilometrů od Kolína a protože okres Kutná Hora je díky tomu už celý v karanténě, i v Kolíně začaly krizové štáby vydávat restrikční opatření. A něco nám říká, že brzy bude ještě hůř.

 

 

Publikováno: 11.7.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: MÚ Kolín

Komentáře k článku...