Logo Kolínský PRES
 

Uplynulý týden v Kolíně: květiny v ulicích, spadlá sova, vystavená madona a úchyl na dětském hřišti

Zpravodajství
Publikováno: 24.5.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Je tu opět neděle a s ní obligátní heslovité shrnutí podstatného (i nepodstatného), co PRES v právě končícím týdnu stručně či podrobněji zaznamenal.

Jak PRES připomněl článkem, v květnu 1910 Kolíňáci propadli panice v očekávání kyanidu, kterým měl Zemi zamořit ohon kolem prolétavající Halleyovy komety. Útěk před katastrofou na Měsíc a Venuši ve vzducholodích nakonec ale nebyl nutný, a tak jim na památku doma zůstaly nakoupené (a nevyužité) protikometární deštníky a plynové masky. Asi by je tedy vůbec nepřekvapilo, že přesně o sto let později chodí jejich potomci po ulicích města v rouškách...

Příjemné jarní počasí minulého týdne lákalo k výletům i vyjížďkám, a tak leckdo objevil nečekaný výhled na obrovský odkrytý prostor mezi seřazovacím nádražím a Labem po demolici budov Drožďárny. Poprvé po desetiletích je ze silnice mířící od Nového mostu k Sandberku vidět i zpustlá ředitelská vila, častý cíl "urbexerů" neboli lidí, kteří tráví čas vyhledáváním a prolézáním opuštěných budov.

Město rozzářily květinové pyramidy, zdobící plochu Karlova náměstí a řadu ulic v centru i mimo něj. Jako na snímku to sice v Kolíně ještě nevypadá, ale uvidíme za pár let... Po téměř čtvrt roce proběhly oblíbené štítarské trhy, na atletickém stadiónu se už závodilo a radnice ohlásila padesátimiliónové škrty v rozpočtu. Kolínské hokejisty přivedl postup do 1. ligy do takové euforie, že na tréninku vybíhali strmý stodesetimetrový úsek Vinického kopce za méně než půl minuty.

Muzeum poprvé vystavilo vzácnou středověkou madonu, která před lety visívala v kostele Všech svatých na Kutnohorském předměstí, ještě než ho za války zničila spojenecká puma. Po Kině 99, které obnovilo promítání už o týden dříve, slyšel Kolín i první "pokoronavirový" koncert - na venkovních terasách městského společenského domu zahrála Diva Baara.

Týden měl i své drobné kuriozity. Strážníci zadrželi muže, který na dětském hřišti na sídlišti sahal na děti a nabízel jim cigarety a bonbóny, ze stromu u křižovatky ulic Masarykova a Rimavské Soboty spadlo mládě kalouse ušatého a obchůdek ´Vůně čaje a kávy´ v ulici Na Hradbách přišel s něčím, co dosud v Kolíně nebylo k vidění - v lichých a sudých týdnech má odlišnou otevírací dobu.

Připomnělo se i budoucí první nákupní centrum na zálabském břehu Labe - k areálu na okraji průmyslové zóny přivede řidiče nový kruhový objezd, jehož stavba způsobila čtyři měsíce trvající uzavírku a (naštěstí jen pár stovek metrů dlouhou) objížďku.

A co Kolín čeká v týdnu příštím? Vládní rozvolňování karanténních opatření nabírá na tempu, takže po čtvrt roce otevřou další oblíbené kolínské spektákly. Vodní svět otevírá vnitřní akvapark a saunu (mimo provoz budou vlnobití, parní kabina a vodní chrliče), provoz spouští všechny restaurační zařízení v nákupním centru Futurum, vystoupat půjde na rozhlednu Vodárna, všechny pobočky České pošty se vrátí k běžné provozní době, sice s omezeními, ale přesto povoleny budou návštěvy v nemocnici a příští víkend poprvé vyjede i řepařská drážka na koleje spojující Sendražice s Býchory. Naštvaní tak asi budou jen řidiči, kteří se kvůli stavbě přechodu s ostrůvkem dva týdny z průmyslové zóny u Ovčár dostanou do Kolína jen objížďkou přes Veltruby a Hradišťko...

 

 

Publikováno: 24.5.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Komentáře k článku...