Logo Kolínský PRES
 

Uplynulý týden v Kolíně: nejslavnější dorostenka, nejslavnější spisovatel, nejslavnější novinář a nejslavnější orchestr

Zpravodajství
Publikováno: 28.6.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Petr Hejcman

Je tu opět neděle a s ní obligátní heslovité shrnutí podstatného (i nepodstatného), co PRES v právě končícím týdnu stručně či podrobněji zaznamenal. A pokud vám některý z nejčtenějších článků utekl, najdete na něj v textu přímý odkaz.

Období přívalových dešťů na pár dní skončilo a nad Kolínem se objevilo letos tolik vzácné sluníčko. Část obyvatel města na to zareagovala přesunem na otevřenou letní plovárnu v areálu Vodního světa, jiní využili vlahého pátečního večera a vypravili se na první letošní projekci v letním kině u Ztracené uličky.

Trochu nečekanou slávu si užila kolínská vícebojařka, dorostenka T.J. Sokol Kolín - atletika Natálie Olivová. Na mítinku na plzeňském stadiónu si téměř o 600 bodů vylepšila své loňské maximum, vyhoupla se do čela letošních evropských tabulek a dokonce na druhé místo tabulek světových. Překonala tedy limit pro start na mistrovství Evropy, ale k ničemu ji to bohužel není - kvůli pandemii koronaviru byl totiž letošní šampionát zrušen.

Co do momentální proslulosti Natálii trumfnul snad jen jiný Kolíňák, o půlstoletí starší než ona. Jan Novák (na snímku Petra Hejcmana nahoře), který se v Kolíně narodil, prožil v něm dětství a chodil na zdejší gymnasium, totiž napsal devítisetstránkovou knihu ´Kundera: Český život a doba´, která je momentálně nejdiskutovanější knihou v kulturních rubrikách celostátních deníků i časopisů.

Pozoruhodný kousek se podařil i radnici. Ta už několik let opravuje Žerotínský palác kolínského zámku a podařilo se jí při opravě střechy ušetřit více než půl miliónu korun oproti plánovaným výdajům. Ve státě, v němž cena většiny staveb oproti původnímu rozpočtu narůstá, tak jak se "vynořují" různé komplikace či horší stav objektu, než se původně zdálo, je něco takového tak vzácné, že by možná stálo za pokus požádat o zápis této kuriozity do Guinnessovy knihy rekordů.

Na Karlově náměstí si Kmochova hudba rok co rok pořádně zahraje o Kmochově Kolíně, ten byl ale jednou z mnoha obětí koronavirové pandemie. Na rynku si tedy Kmocháci zakoncertovali až tento týden, na spontánně připravené akci nazvané ´Pocta Františku Kmochovi´. PRES při té příležitosti vyzpovídal organizační vedoucí Kmocháků Jitku Křičkovou a ta v rozhovoru prozradila, co orchestr chystá na druhou polovinu roku i to, že pro orchestr radnice chystá novou zkušebnu.

A protože většinu nedělních "týdenních přehledů" PRESu končíme odkazem na některý z nejčtenějších článků, učiníme tak i tentokrát. Nijak nás nepřekvapilo, jak velký zájem vzbudil článek ´Kam po zániku tištěného PRESu zmizel nejpopulárnější kolínský novinář posledních třech desetiletí?´ Vladimír Sládek totiž zanechal v kolínských tištěných médiích výraznou stopu a tak není divu, že mnohé z čtenářů jeho textů potěšilo, že se s ním budou "potkávat" i v jeho nové práci...

 

 

Publikováno: 28.6.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Petr Hejcman

Komentáře k článku...