Logo Kolínský PRES
 

Uplynulý týden v Kolíně: objížďka v centru, nárůst nezaměstnanosti a debaty o placeném testu na koronavirus

Zpravodajství
Publikováno: 10.5.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: MÚ Kolín

Je tu opět neděle a s ní obligátní heslovité shrnutí všeho podstatného, co PRES v právě končícím týdnu stručně či podrobněji zaznamenal.

Rozvolnění karanténních opatření vládou pokračuje, a tak se v Kolíně leccos vrací do starých časů. Přesto největší diskuze na Facebooku ze všech článků PRESu minulého týdne vyvolala zpráva s ryze koronavirovým tématem - kolínská nemocnice totiž začala nabízet soukromý test na Covid-19, za nějž zájemci zaplatí 2.900 korun.

Ve městě otevřela řada obchodů a k již fungující knihovně se brzy začnou přidávat i velké kulturní instituce. Kino 99 by sice mohlo začít promítat už v pondělí 11. května, k zahájení projekcí ale dojde až o čtyři dny později, v pátek 15. května. Zájemci o živou produkci si počkají o týden déle - první akce v Městském společenském domě po sedmdesáti třech dnech pauzy je avizována na čtvrtek 21. května, kdy na terasách zahraje projekt Diva Baara zpěvačky Báry Vaculíkové.

Dopravu v centru města zkomplikovala nečekaná objížďka. Až do pátku 22. května je uzavřen jeden jízdní pruh v dopravně frekventované ulici Politických vězňů kvůli pokládce nového plynového potrubí. Jde o úsek od světelné křižovatky u kláštera k vyústěni ulice Na Pršíně, tedy do místa, kde sídlil elektroobchod Opa. Zatímco "dolů", tedy směrem ke světelné křižovatce, je ulice průjezdná, opačný jízdní pruh ("nahoru") je uzavřen.

Ekonomika obvykle sčítá škody až se zpožděním, a tak ani čerstvě spočítaná čísla míry nezaměstnanosti na Kolínsku zatím nejsou nijak katastrofická - v dubnu se míra nezaměstnanosti zvýšila na 3,90 procenta, oproti březnu tedy narostla o 0,44 procenta.

Jednání s případnými sponzory o možné účasti kolínských hokejistů v 1. lize stále probíhají, jasno ale bude zřejmě až těsně před termínem podání přihlášky, tedy za dva týdny. To kolínští basketbalisté oznamují jeden podpis smlouvy za druhým - zanedlouho devatenáctiletý basketbalista Filip Somberg podepsal s kolínskými Medvědy smlouvu na nadcházející tři sezóny.

Na rekonstrukci chrámových parkánů se usilovně pracuje tak, aby většina stavebních prací skončila do začátku června. Novinkou je umístění podzemní nádrž na dešťovou vodu - poslouží k zalévání trávníku, bylinkové zahrady, stromů a keřů.
 

Publikováno: 10.5.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: MÚ Kolín

Komentáře k článku...