Logo Kolínský PRES
 

Uplynulý týden v Kolíně: plavci v akvaparku, termokamery v automobilce, sněhulákovo adieu a nezuřící šéfredaktor

Zpravodajství
Publikováno: 31.5.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: MÚ Kolín

Je tu opět neděle a s ní obligátní heslovité shrnutí podstatného (i nepodstatného), co PRES v právě končícím týdnu stručně či podrobněji zaznamenal.

Zatímco ve světě překročil počet nakažených koronavirem hranici šesti miliónů, a v některých zemích exponenciální vývoj pandemie směřuje ke katastrofě nevídaných rozměrů (Brazílie!), v Kolíně se vše nečekaně rychle vrací do předkoronavirových časů. V pondělí otevřela drtivá většina restaurací ve městě i v nákupních centrech, po čtvrt roce byl zpřístupěn Vodní svět, vystoupat už jde na rozhlednu Vodárna, za pacienty do nemocnice můžou chodit návštěvy a o víkendu vyjela i řepařská drážka na koleje spojující Sendražice s Býchory.

V pondělí pětadvacátého, měsíc po mladoboleslavské škodovce, zahájila výrobu automobilka TPCA. Obnovení výroby provázela řada hygienických a bezpečnostních opatření. U vstupu do závodu byly instalovány termokamery a pokud zaregistrovaly zvýšenou teplotu, byl příchozí podruhé přeměřen bezkontaktním teploměrem. Prodloužena byla pauza na oběd, stoly v jídelně jsou dál od sebe, byly vyčleněny samostatné zastávky autobusů MHD pro příjezdy a odjezdy. Obě pondělní směny pracovaly v rouškách ve zhruba třetinovém režimu, na plnou kapacitu cca 900 "trojčat" denně plánovala automobilka najet až po cca týdnu.

Jak už to tak někdy bývá, zahájení výroby v automobilce se na den a hodinu sešlo s nepříjemnou objížďkou. Kvůli stavbě přechodu s ostrůvkem těsně za velkým kruhákem u Ovčár se řidiči dva týdny z průmyslové zóny dostávají po práci do Kolína jen zajížďkou přes Veltruby a Hradišťko. Utěšovat se mohou snad jen tím, že kdyby byla uzavírka obousměrná, bylo by to ještě horší.

Šokem skončilo obnovení výuky na prvním stupni základních škol od pondělí 25. května. I nijak vysoké odhady zájmu o výuku se totiž ukázaly ještě příliš optimistickými. Zatímco po celé republice hlásily školy návrat přibližně poloviny žáků, průměr v Kolíně byl mnohem menší, pouhých 26 procent, a třeba na ZŠ Mnichovická (5. ZŠ) ještě o deset procent nižší.

V pondělí pětadvacátého zasedlo po více než čtvrt roce zastupitelstvo a na programu mělo i škrty v rozpočtu, vyvolané očekávaným výpadkem daňových příjmů v "pokoronavirových" měsících. Výpadek výnosu daní, který tvoří podstatnou část každoročních příjmů města, bude podle odhadů ekonomů cca desetiprocentní. To by se v letošních příjmech Kolína projevilo výpadkem 47 miliónů korun. Odloženy proto byly některé původně na letošek naplánované velké akce, pro něž platí, že na ně ještě neproběhlo výběrové řízení a nejsou zcela urgentní. Z těch největších jde o kompletní úpravu prostoru a parčíku před gymnáziem (cca 12 miliónů korun), rekonstrukci dvou ulic, Lipanské (7 miliónů) a Kolínské, výměnu střechy na základní škole v Sendražicích (8,5 miliónů) či přestavbu atria radnice.

Radovat se po zastupitelstvu naopak mohou hokejisté. Zastupitelé totiž jednomyslně navýšili příspěvek města o jeden a půl miliónu korun, určených na účast A týmů v 1. hokejové lize.

A jaké byly "bulvární" novinky uplynulých sedmi dnů? Rozebrána a odvezena byla socha Sněhuláka, umístěná po dobu jednoho roku v proluce vedle ulice Politických vězňů. Sněhulák od sochaře Michala Novotného si u řady obyvatel města získal sympatie, byli ale i tací, které v diskuzních skupinách opakovaně rozzuřil až k nepříčetnosti. Část z nich je ale rozzuřená neustále a tak nějak "z principu", takže si teď k zuření jistě snadno najdou nějaký nový důvod.

Na zuření v Kolíně je už několik let největším specialistou v Ovčárech bydlící výrobce letáků (a zastupitel) Martin Herman, a tento týden se mu zuření vyvedlo opravdu mimořádně. Referoval o tom jako obvykle v Parlamentních listech a PRESu se to tak líbilo, že o tom nemohl než napsat. Text nazvaný ´Zpocený Jánošík z Ovčár zažil další bezprecedentní krutý útok, i tentokrát ale zázračně unikl´ (najdete ho tady) byl v posledním týdnu v PRESu nejčtenější, a i kdyby nebyl, jeho autor by kvůli tomu určitě nezuřil. Nebo ano?

 

 

Publikováno: 31.5.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: MÚ Kolín

Komentáře k článku...