Logo Kolínský PRES
 

Uplynulý týden v Kolíně: přestalo pršet, otevřela restaurace Bartolomějka a když vám vybuchne hlava, může za to 5G

Zpravodajství
Publikováno: 5.7.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: FB Bartolomějka

Je tu opět neděle a s ní obligátní heslovité shrnutí podstatného (i nepodstatného), co PRES v právě končícím týdnu stručně či podrobněji zaznamenal. A pokud vám některý z nejčtenějších článků utekl, najdete na něj v textu přímý odkaz.

Restaurace a hospody v Kolíně občas mění své nájemce či značku nabízeného piva, otevření zbrusu nového "podniku" je ale vzácně vídanou událostí. Není tedy divu, že hlavním kolínským tématem uplynulého týdne bylo pro mnohé zprovoznění nové restaurace ´Bartolomějka´. Novostavba vyrostla u ulice Politických vězňů, stylově na půl cesty mezi finančním úřadem a úřadem práce a nelze ji přehlédnout už jen kvůli výraznému nápisu na čelní i boční stěně (viz foto). V prvních dnech po otevření sestávalo denní menu ´Bartolomějky´ z polévky za 29 korun a čtyř jídel, většinou od 99 do 129 korun.

Druhou výraznou událostí týdne byla absence srážek. Ještě od nedělního večera do pondělního dopoledne skrápěl Kolín setrvalý (a místy velmi silný) déšť, působivých 38 milimetrů ve srážkoměrech (což je polovina srážek, která podle dlouholetých statistik obvykle naprší za celý červen) se ale ´ve zbytku týdne už neopakovalo a tak se konečně pořádně zaplnila i venkovní plovárna ve Vodním světě. Červen letošního roku ale určitě bude v kronice města zapsán jako ten nejdeštivější za mnoho let zpátky, napršelo během něj přes 200 milimetrů vody, což je téměř trojnásobek dlouhodobého průměru.

Neuvěřitelná "plichta" se objevila v bilanci kolínské porodnice za první letošní půlrok. Od ledna do konce června se v ní totiž narodilo 640 dětí, přičemž holčiček i kluků byla přesná polovina (320 + 320)! Pokud by vás zajímalo, která jména mají dnes rodiče v oblibě, tak těmi nejčastějšími jsou u dívek Anna, Anežka a Eliška a u kluků Jan, Matěj a Tomáš.

Kolín se po čase dostal i do celostátních médií. Ve středu 1. července totiž společnost O2 oficiálně spustila ve dvou místech republiky první verzi komerční 5G sítě běžně dostupné zákazníkům a vedle centra Prahy byl druhou lokalitou Kolín, který má dvěma vysílači pokryté centrum a část Zálabí. Hlavním lákadlem sítě 5G je vyšší přenosová rychlost dat, ve srovnání s dosavadní sítí 4G desetinásobná, nemalá část diskutérů na Facebooku se ale stejně shodla na tom, že 5G lidem "doslova uvaří tělo a mozek".

Po čtyřech měsících dílem úplného uzavření, a dílem omezeného provozu, se ke každodennímu promítání vrátilo Kino 99. Důvod je jednoduchý - zapojení se do devítidenní série projekcí festivalových filmů z Karlových Varů nazvané ´Tady Vary´.

Pozornost k sobě přilákali i fotbalisté FK Kolín. Nejprve strkanicí na trávníku, kvůli které zůstal nedohrán přátelský zápas s Čáslaví, a hned poté změnou názvu. Nejpřejmenovávanější kolínský sportovní klub nese od července potřetí za 108 let existence název Sparta, což svým způsobem vlastně dává logiku, protože jak Spartu kolínskou, tak pražskou, úspěšně trénoval stejný muž.

Končit se prý má vesele, tentokrát to ale nejde. "Byl to férový chlap, upřímný. Co na srdci, to na jazyku," loučil se s ikonou kolínského hokeje, Bohumilem Lupínkem zvaným Bogas, který zemřel ve věku nedožitých 68 let, jeho spoluhráč a kamarád Václav Rác. Hráčů, kteří vždy s plným nasazením a obětavostí odehráli dvanáct soutěžních sezón v řadě, kolínský tým v historii mnoho neměl...

 

 

Publikováno: 5.7.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: FB Bartolomějka

Komentáře k článku...