Logo Kolínský PRES
 

V jihozápadním rohu Karlova náměstí se usilovně kope: ti, kdo tipují stavbu stanice metra, budou ale zklamáni

Zpravodajství
Publikováno: 15.4.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: MÚ Kolín

Na ploše Karlova náměstí se "kope" jen málokdy a když už ano, vyvolá to samozřejmě velkou pozornost. O aktuálně rozkopané části rynku ale ví jen málokdo, protože kvůli koronavirové karanténě momentálně chodí do centra jen minimum lidí.

Archeologický průzkum přímo v historickém centru Kolína obvykle probíhá jen v rámci stavebních prací. Jinak řečeno - když se někde rozsáhleji "kopne do země" kvůli rekonstrukci vozovky či přestavbě historicky cenného domu, využijí této situace i archeologové k vlastnímu výzkumu.

To je případ i právě probíhajících výkopů v jihozápadním rohu Karlova náměstí. Vznikne zde nová podzemní trafostanice společnosti ČEZ a odkrytou dlažbu okamžitě využili archeologové k tzv. záchrannému průzkumu. Odkrytá plocha byla rozdělena do šesti čtverců a zatím ve třech z nich se archeologové pomalu a důkladně "prokopávají" do hloubky.

Připomeňme, že v posledních letech uspěli archeologové v centru Kolína především při průzkumu základů rekonstruovaného Veigertovského domu, v němž dnes síldlí mj. informační centrum. V roce 2014 zde byla objevena středověká pec, keramika z dvanáctého století a sklepení.
 

Publikováno: 15.4.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: MÚ Kolín

Komentáře k článku...