Logo Kolínský PRES
 

V neděli dopoledne nad městem explodovala vodní bomba a Kolín se proměnil v Benátky, jen bez gondoliérů

Zpravodajství
Publikováno: 15.6.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Repro video: Eva Janovská

Předpovědi meteorologů bere většina lidí se značnou rezervou, a tak jen málokdo v Kolíně věnoval větší pozornost předpovědím počasí na druhý červnový víkend. Jak se ukázalo, byla to chyba.

Důrazné varování vyslali v pátek němečtí meteorologové. kteří oznámili, že nad střední Evropou o víkendu "exploduje vodní bomba". Očekávali, že do střední Evropy bude o víkendu proudit teplý a vlhký vzduch od východu, který se "srazí" s tlakovou níží nad jihovýchodní Evropou. Podle meteorologů spočívala zvláštnost této konstelace v tom, že se v ní vytvoří bouřky, které se nepohybují frontálně, ale naopak stojí téměř bez pohybu na místě a "svrhnou" tak obrovské množství vody na malé území.

V sobotu v podvečer měl Kolín ještě štěstí - mohutná bouřka, přicházející od Přelouče, město jen "lízla" a vyřádila se především v okolí Týnce nad Labem, kde za sebou nechala vyvrácené stromy a promáčenou krajinu, protože tu během pár minut spadlo i 30 mm srážek.

V neděli dopoledne už ale Kolín slibované "vodní bombě" neunikl. Mohutná oblačnost vyrostla doslova "z ničeho" stejně jako o den dříve u Přelouče a rychle se nasunula v pásu širokém jen několik kilometrů nejprve na Chvaletice a Týnec nad Labem a odtamtud přes Starý Kolín a Tři Dvory na samotný Kolín, kde se zastavila. Město nedostalo ten nejšílenější zásah (ten postihl Tři Dvory a okolí Týnce nad Labem), i tak ale množství spadlé vody bylo enormní a pohybovalo se v desítkách milimetrů vody během pár desítek minut.

I ve městě byl déšť nerovnoměrný - jak lze odhadovat podle ničivých dopadů na kanalizaci, hlavní zásah dostaly Vinice a Sendražice a na opačné straně města Štítary a Šťáralka. Nejméně pršelo ve středu města a v části Zálabí podél Labe, a právě tato zvláštnost znemožnila přesně zjistit, kolik "vody" v Kolíně spadlo - jediný oficiální srážkoměr ve městě je totiž umístěn na zdymadle pod Masarykovým mostem, a právě tam byl shodou okolností z celého Kolína déšť nejslabší.

Oficiální údaj o "vodní bombě" ale potvrzuje meteorologická stanice ve Třech Dvorech, kde mezi 10. a 11. hodinou dopoledne spadlo neuvěřitelných 88 milimetrů vody, což byl v neděli nejvyšší naměřený údaj v celé republice. Jen pro představu - podle dlouhodobých údajů meteorologů spadne ve Středočeském kraji v červnu 70 mm srážek, takže v neděli ve Třech Dvorech napršelo během jediné hodiny více vody, než jindy za celý měsíc. Mimochodem, za celou neděli ve Třech Dvorech naměřili těžko pochopitelných 130 mm srážek, tedy stejné množství, jaké zde obvykle spadne za měsíce květen a červen dohromady...

Z různých amatérských měření odhadujeme, že v některých lokalitách v Kolíně spadlo v neděli za zhruba tři hodiny extrémně silného deště kolem 70 mm vody (tedy tolik, jako za celý měsíc), což bohatě stačilo k ochromení města. Zaplavená a neprůjezdná byla nejen notoricky známá problémová místa, jako podjezd pod tratí u Starých lázní, ale i celá řada křižovatek i celých ulic. Policie uzavřela Havlíčkovu ulici, jezero se vytvořilo u tamní benzínky MOL, voda se valila po silnici z Vinic do přilehlých ulic, vodní laguna komplikovala průjezd u nákupního centra Futurum (viz titulní snímek) i u nádraží, zaplaven byl kruhák u gymnázia i části sídliště, vodu nestíhal odvádět přeplněný potok Polepka. Kritická situace byla především v Sendražicích, kde se totálně přeplnil nedávno rekonstruovaný rybník Haltýř, voda zatopila celé okolí a hasičům trvalo několik hodin, než se jim odčerpáváním podařilo situaci stabilizovat.

Kritika na správce kanalizace nejen v Sendražicích, ale v celém městě, je ale ve většině případů nespravedlivá - na takto extrémní množství srážek není (a nemůže být) žádná kanalizace dimenzovaná...

Podobné výjevy postihly i okolí Kolína. Ve Starém Kolíně přetekla požární nádrž a zatopila nemalou část městysu, včetně místní požární stanice. V Konárovích pod známou serpentinou utrhla valící se voda kus svahu, celostátní média referovala i o utopeném muži ve Vinařicích u Týnce nad Labem, kterého strhla valící se voda.

K takto extrémnímu dešti dochází v Kolíně jen jednou za mnoho let, sám autor článku pamatuje naposledy podobnou průtrž v polovině devadesátých let, kdy se po kolena ve vodě brodil obrovským jezerem u Jezevčíka na sídlišti. Aktuální kolínská "potopa" se ale od všech předchozích liší tím, že téměř každý člověk už dnes má chytrý telefon, a tak se na Facebooku okamžitě objevily desítky videí ze zatopených ulic. Asi nikdo nedokáže potvrdit, zda opravdu šlo o nejextrémnější déšť v novodobých dějinách města, rozhodně šlo ale o déšť nejdůkladněji obrazově zaznamenaný...

 

 

Publikováno: 15.6.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Repro video: Eva Janovská

Komentáře k článku...