Logo Kolínský PRES
 

V prosinci zemřel patriot Pavel Franc

Zpravodajství
Kultura
Publikováno: 23.1.2020 Autor článku: Redakce KP Foto: Redakce KP

Kolínský rodák a patriot Pavel Franc zemřel náhle v sobotu 14. prosince ve věku nedožitých 87 let v Českých Budějovicích. V době, kdy ještě bydlel v Kolíně, býval občasným přispěvatelem našeho týdeníku a s chutí komentoval veřejný život. S Kolínem byl propojený mnoha způsoby. K jeho předkům patřil například i kapelník František Kmoch, byl prasynovcem zakladatele prvního kolínského kinematografu Karla France. Kino se stalo na dlouhá léta i jeho osudem.

Pavel Franc získal díky restitucím budovu kina Oko do svého vlastnictví v roce 1992, samozřejmě již bez vybavení. V následných letech pracoval na tom, aby dědictví v Kmochově ulici uvedl do slušného stavu. Na znovuuvedení kina do provozu však nebylo pomyšlení a víceméně jednoúčelová budova nenabízela mnoho jiných možností. Nakonec se sál kina proměnil v zábavní taneční podnik.

Pamětníci si možná vzpomenou na diskotékový klub pro mládež s názvem Disco Očko, později přejmenovaný na Disko Club Oko a ještě později na Amigos Dance club & Cocktail bar. Dobře vybavený klub vyhledávaly stovky lidí a okolo roku 2012 patřil k nejnavštěvovanějším podnikům v Kolíně. Balkon bývalého kina nabízel znamenitý výhled na diskotéku a laserovou show, v klubu hostovaly party hvězdy jako modelka Agáta Hanychová, Robert Rosenberg či playmate modelka Dominika Mesarošová.

Popularita klubu měla ovšem odvrácenou tvář v opakovaných stížnostech obyvatel z okolí. Rušil je hluk z klubu a samozřejmě i stovky rozjařených hostů rozcházejících se do nočních ulic. Pavel Franc ukončil 2012 smlouvu s nájemcem klubu a ještě jednou se pokusil jeho provoz restartovat. Ani nový Amigo Dance & Music Bar se třemi bary a hernou dlouho nevydržel a v roce 2016 se budova objevila v nabídce realitních kanceláří s prodejní cenou téměř 10 miliónů.

Bývalé Francovo kino, dílo stavitele Jana Sklenáře s kapacitou bezmála 400 diváků a podlahovou plochou 750m2, považují mnozí za zajímavou technickou památku z dob počátků české kinematografie. Promítat začalo v prosinci 1913, přežilo obě světové války i znárodnění.

V 80. letech bylo kino kvůli špatnému technickému stavu na dlouhá léta odstaveno, ale opět se vrátilo do provozu. Tak, jako zesnulý Pavel Franc, prožilo v Kolíně desítky let, na které je krásné vzpomínat.

Publikováno: 23.1.2020 Autor článku: Redakce KP Foto: Redakce KP

Komentáře k článku...