Logo Kolínský PRES
 

Ve čtvrtek 30. července představí Den otevřených dveří zrekonstruovanou podobu domu Pod brankou u Nového mostu

Zpravodajství
Publikováno: 29.7.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Solitérní stará vila na křižovatce u Futura, na rohu Zahradní a Kutnohorské ulice, se od loňského léta postupně proměnila v nápadnou moderní stavbu. Společnost Prostor Plus, která v domě zvaném ´Pod brankou´ dlouhých šestnáct let provozovala K-Centrum, představí nové prostory ve čtvrtek 30. července od 14 do 18 hodin veřejnosti.

Společnost Prostor Plus rozpadající se dům ´Pod brankou´ koupila od města Kolína s příslibem ho opravit. Původně se snažila vymyslet projekt tak, aby zůstala zachována původní tvář budovy, ale to se z technických, provozních a energetických důvodů (vzhledem k budoucímu využití) nepodařilo. Nový vzhled byl proto navržen s ohledem na umístění budovy, kde naproti domu stojí nákupní centrum Futurum a budova je dominantou na křižovatce u Nového mostu.

"Každý z oboru stavebnictví nám radil, ať budovu zbouráme a postavíme novou. Dům byl v natolik špatném stavu, že provoz sociálních služeb skoro vylučoval. Ze střechy skrz stropy protékala dešťová voda. Ze strany Ztracené uličky byla celá zeď tak vlhká, že jsme jí z důvodu plísně museli mít několik let otlučenou na cihlu. Štít prasklý, fasáda opadávala... My, ´Prostoráci´, jsme bourat nechtěli, protože k budově máme vztah. Začínali jsme v ní. A tak jsme zachovali, co jsme mohli. Zachránili jsme i secesní vestavnou knihovnu, která byla do budovy po restaurování vrácena a secesní dveře, které jsme na naše náklady nechali po dobu přestavby uskladnit v depozitáři," komentovala způsob rekonstrukce vedoucí projektového oddělení Prostoru plus Zuzana Jarošová.

Po rekonstrukci má budova dva oddělené vchody. První z Kutnohorské ulice bude sloužit vysokoprahovým službám sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi a odbornému sociálnímu poradenství, obě služby budou zaměřeny na abstinující klienty. Druhý vchod ze Zahradní ulice bude nízkoprahový a bude určen pro klienty K-centra. V budově budou sídlit čtyři registrované sociální služby společnosti Prostor plus.

 

 

Publikováno: 29.7.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Komentáře k článku...