Logo Kolínský PRES
 

Víte, kde v Kolíně otevřel první soukromý obchod po čtyřiceti letech komunistického kolektivního hospodaření?

Zpravodajství
Publikováno: 8.6.2020 Autor článku: Vladimír Sládek Foto: Archiv KP

První soukromý obchod, který byl v Kolíně otevřen v devadesátých letech, se jmenoval MarPet a sídlil v Kmochově ulici vedle tehdejšího Čedoku.

Jeho provozovatelka Marie Kašparová zde prodávala od září 1990 textil, hračky a dárkové zboží. Hned na úvod můžeme prozradit, že obchod existuje dodnes, ovšem sortiment se změnil na hračky a "ptákoviny" a prodejna žije na několika málo metrech čtverečních v ulici Na Hradbách. V širším regionu jde ovšem o jediný obchod, kde koupíte upíří zuby, umělé oči, karnevalové masky, prdící polštářek a stovky podobných vychytávek.

Vraťme se však o 30 let zpátky.... Soukromé podnikání bylo v roce 1990 považováno za dosti rizikový podnik. Lidé potřebovali vstupní kapitál a půjčovat si peníze nebylo v té době obvyklé. "Maminka nám říkala, že zkrachujeme. Nakonec sama dala výpověď a šla prodávat k nám. Uměla to skvěle a zákazníci často chodili spíš za ní, než do našeho MarPetu," vzpomíná na začátky svého podnikání Marie Kašparová, která v té době pracovala v kanceláři a měla na starost 24 kolínských popelářů.

První soukromí obchodníci se nemohli opřít o žádnou distribuční síť a na cestách za zbožím najezdili tisíce kilometrů. MarPet měl v nabídce zpočátku pouze české zboží - trenky z Ratboře, tepláky z Chlumce, prostěradla z Jitexu Písek a ručníky a další textil z poděbradského Polabanu. Později se objevilo i zboží zahraniční, jako třeba princeznovské noční košilky ze Sýrie, ale už tehdy i řada věcí z Číny.

První roky soukromého podnikání byly spojeny s velkým nasazením. I přes různé byrokratické překážky a kontroly to byla léta úspěšná a odpovídaly tomu i vysoké tržby. "Přestože jsme nesídlili v centru města, chodil k nám nakupovat celý Kolín. Fronty se táhly občas i za roh, to když se třeba objevily dětské barevné tepláky za 35 korun," připomíná atmosféru začátku devadesátých let Marie Kašparová. Jeden čas měl MarPet dokonce tři obchody, dva v Kolíně a jeden na náměstí v Týnci nad Labem.

"Byli jsme první, kdo prodával zábavnou pyrotechniku. Za dva poslední dva dny roku jsme obsloužili stovky lidí a prodali zboží za 150 tisíc. Zákazníky nám pak přetáhl Kaufland a Vietnamci. Jiný velký úspěch jsme zažili, když končil Tuzex a my jsme převzali některé jejich zboží," vyjmenovává Marie Kašparová své nejlepší obchodní nápady.

Její podnikatelský příběh má trochu magický závěr. Po řadě průměrných let se MarPet přestěhoval do historického centra Kolína a ona si od města pronajala malý obchod Na Hradbách. Shodou okolností se jednalo o stejný dům a krámek, kde po válce, před komunistickým znárodněním, její maminka šila a prodávala rukavičky. Na prodej rukaviček měl pidikrámek ideální velikost, pro současný sortiment se však zdá malý. Šikovný aranžér si však s prostorem dokáže poradit. Zboží zde nyní visí na všech stěnách a dokonce i na stropě.

/Tento text vyšel v tištěném PRESu před 2 lety. Na webu vychází poprvé, od v něm popisovaných událostí letos uplynulo kulatých 30 let./

 

 

 

Publikováno: 8.6.2020 Autor článku: Vladimír Sládek Foto: Archiv KP

Komentáře k článku...