Logo Kolínský PRES
 

Z chátrajícího Kmochova domu se kvůli šanci na dotaci stal škrtem pera brownfield

Zpravodajství
Kultura
Publikováno: 20.2.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Takzvaný Kmochův dům, stojící v Kutnohorské ulici č.p. 50 (naproti bývalé záchytce), je místem, kde slavný kolínský kapelník žil, učil a zemřel. Připomíná to i pamětní deska vedle vstupních dveří.

Budova dlouhá léta chátrala a před deseti lety ji bezplatně získalo občanské sdružení Centrum pro seniory Kolín jako poslední administrativní objekt po zaniklém okresním úřadu. Organizace zde chtěla vybudovat denní centrum poskytující pobytové služby pro nemocné seniory, brzy se ale ukázalo, že budova by pro tento účel vyžadovala celkovou rekonstrukci s odhadem ve výši 20 až 30 miliónů korun a na tu sdružení nemělo prostředky. Dům byl tedy vrácen státu a od něj ho před pěti lety (po komplikovaných jednáních) koupila kolínská radnice za 2,8 milionu korun, hrazených v bezúročných splátkách po dobu devíti let.

Radnice už loni oznámila, že má nejen hotový projekt na stabilizaci domu a jeho vnější úpravy, tedy na rekonstrukci střechy, výměnu oken a na fasádu, ale že pracuje i na dispozičním návrhu na následující kompletní úpravy vnitřku domu. Podle stávající představy by v domě měla vzniknout stálá expozice věnovaná osobnosti Františka Kmocha a v prvním patře je plánována výstavní síň, v níž by bylo možné pořádat i komornější koncerty. Počítá se i se zázemím, uvažuje se o kavárně. Svou kancelář by si sem ze stávajících provizorních prostor v Zámecké měla přestěhovat Společnost přátel Františka Kmocha.

Část finančních prostředků na komplexní obnovu domu se radnice snaží získat i z některého z existujících dotačních programů. Nejreálněji se jeví varianta, která zní na první poslech kuriózně - zařazení domu mezi tzv. brownfieldy. Tento termín je spojen s opuštěnými a chátrajícími pozemky zaniklých továren, obecně ale pod brownfieldy patří i nevyužívané budovy. Důležité ale je, že právě u brownfieldů lze žádat o dotaci ve výši až 30 miliónů korun, a to nejen na rekonstrukci stavebních částí, ale i na vnitřní vybavení...

Publikováno: 20.2.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Komentáře k článku...