Logo Kolínský PRES
 

Zemřel výjimečný kolínský hokejista a trenér, který si nebral servítky a nemazal med kolem pusy

Zpravodajství
Publikováno: 30.6.2020 Autor článku: Tereza Marvánková Hölzlová Foto: Archiv SC Kolín

Potřetí v krátké době se kolínský hokej obléká do černého hávu. V sobotu 27. června totiž zemřel dlouholetý kolínský trenér a taky jeden z generace hráčů, kteří hráli v poslední prvoligové sezoně Kolína (1982/1983). Bohumil Lupínek zvaný Bogas zemřel ve věku nedožitých 68 let. Jeho portrét napsala Tereza Marvánková Hölzlová.

Když mu bylo šest let začínal v Kolíně v žáčcích u trenéra Jaroslava Kratochvíla. V kategoriích mladších žáků prošel rukama trenérů Kubače, Gandaloviče a Zdeňka. V dorostu pokračoval u trenérů Zdeňka a Tumpacha. V sedmnácti letech se začal objevovat v dresu A-mužstva.

Vojnu si "odsloužil" v Duklách v Jihlavě a v Trenčíně v letech 1971-1973. Jeho hokejové nadání neušlo pozornosti pražské Sparty, kde však po půlročním působení skončil kvůli nedohodě oddílů. V sezóně 1974 se vrátil zpět a od té doby zůstal věrný "kolínským věžičkám", jak sám říkal. Bylo to celých 12 sezón v řadě.

Ani po skončení hráčské kariéry nepověsil brusle na hřebík. Působil v roli asistenta trenéra A-mužstva, pracoval s žáky, dlouho dobu působil i u juniorské kategorie a u dorostu. S áčkem pamatuje třeba na účast v baráži o 1. ligu v sezoně 2013/2014.

Mnoho svých hokejových kroků dělal po boku současného trenéra dorostu Václava Ráce. "Byl jsem s ním už na vojně v Trenčíně. Byli jsme každý jiného založení, ale podporovali jsme se celý život. Byli jsme kamarádi a trénovali jsme spolu hodně často. Mám ho pořád v srdci. Byl to férový chlap, upřímný. Co na srdci, to na jazyku,“ zavzpomínal na svého parťáka z ledu i mimo něj.

A měl pravdu. Přesně takového znám Bogase i já. Nebral si servítky, nemazal med kolem pusy, byl upřímný. Uměl pochválit, ale i vynadat. A ty jeho hlášky. Mnoho z nich se tedy nedá publikovat, ale jedna ano: "Ty to mícháš jak šlehačku na věnečky". Co myslíte, že znamenala? To se mu nelíbila práce s holí jednoho ze svých svěřenců.

Poprvé jsem se s Bogasem významněji potkala v sezoně 2005/2006. To se stal po nešťastném úmrtí trenéra Jaroslava Kedršta hlavním trenérem juniorky. Ve zmíněné sezóně se semkl s hráči v jeden pevný mančaft a vybojoval postup do ligy juniorů.

Bohoušku, R.I.P.!


/ na archivním snímku je Bohumil Lupínek s číslem 12 po boku Václava Ráce /

 

Publikováno: 30.6.2020 Autor článku: Tereza Marvánková Hölzlová Foto: Archiv SC Kolín

Komentáře k článku...