Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je neděle, 20. ledna 2019

Letos usnadní klíčenka život 3.500 kolínským školákům

Kolínská chytrá klíčenka, takřka geniální technologie, by se během letošního roku měla z dosavadní 6.ZŠ rozšířit na všechny základní školy v Kolíně. Na to, co to bude pro děti a jejich rodiče znamenat, se Pres ptal kolínského místostarosty Michaela Kašpara.

Letos usnadní klíčenka život 3.500 kolínským školákům
Foto: Vladimír Sládek
 
Publikováno: 15.5.2018 v 7:00, Aktualizováno: 14.5.2018 v 19:00
Rubrika: Zpravodajství

V úvodu je nutné připomenout, že klíčenka o poloviční velikosti platební karty umožňuje dětem otvírat školní dveře, funguje jako čip pro výdej jídla, průkazka do knihovny, karta na autobus či elektronická peněženka.

* O tom, že klíčenka usnadňuje život školákům není pochyb. Jak změnila život vám? Kolik lidí z jiných měst se na vás obrací s žádostí o reference?

Neřekl bych, že mi změnila život, ale je pravda, že vzhledem k tomu, že se jedná o unikátní projekt nejen v České republice, ale i ve střední Evropě, je o něj velký zájem a těší mě velmi pozitivní ohlas od kolegů starostů, lidí, ale i odborníků. Referencí jsem podal již mnoho, vím o několika městech v ČR, která aktuálně pracují na zavedení klíčenky.

* Klíčenka získala celou řadu domácích ocenění. Jaká je její pověst v zahraničí? Upoutala koncem minulého roku i odborníky na prestižním World Smart City Expo Congress v Barceloně?

Vzhledem k tomu, že to byl jediný český projekt na největším světovém fóru moderních technologií, je to obrovský úspěch. Společnost Master Card mohla nominovat z celého světa tři projekty – byl to Kolín, Londýn a kolumbijská Bogota. Mimo jiné je toto řešení prezentováno na mnoha odborných konferencích jako ukázkový případ aplikace funkčního modelu zjednodušování života ve městě.

* Od září 2017 využívají chytrou klíčenku všichni žáci 6. základní školy v Ovčárecké ulici. Budou o rok později, tedy od září 2018, nosit tuhle malou plastovou kartičku pověšenou na krku místo klíčů i žáci ostatních kolínských škol? Kolik je to celkem dětí?

Ano, od nového školního roku bude klíčenky fungovat na všech kolínských základních školách. Jedná se o zhruba 3.500 dětí.

* Kolínské školy v současnosti využívají k otvírání dveří do školy či k výdeji obědů různé jiné technologie. Bude nákladné zavést nová čtecí zařízení? Půjde to někde rychleji - už třeba do měsíce?

V první fázi dojde ke sladění systémů na stravování přímo ve školních jídelnách. V republice fungují v podstatě dva systémy, oba jsou zastoupeny i v Kolíně. Přes letní prázdniny dojde k jejich modernizaci, aby byly schopny fungovat pro klíčenku, která je postavena na identickém čipu, jako mají platební karty. To je na celé myšlence zásadní, jedná se o maximálně otevřený systém s vysokým stupněm zabezpečení.

* Kolik děti za klíčenku zaplatí? Změní se nějak jednorázová pořizovací cena i měsíční poplatek 9 korun? Kam tyto peníze jdou?

Pořizovací cena klíčenky je do 100 korun. První klíčenku ale děti obdrží zdarma, koupit si ji případně musí ti, kdo by tu původní ztratili. Provozování klíčenky v prostředí školy (elektronický klíč a čip pro výdej obědů) bude vždy zdarma. Funkce časové jízdenky v MHD Kolín a průkazka do městské knihovny je také bezplatná, stejně jako platby a dobíjení klíčenky převodem z účtu. Platba 9 korun měsíčně je při využití platebních funkcí klíčenky, tedy pokud ji děti využívají jako předplacenou kartu (partnerské obchody, Vodní svět atd.). V tomto případě jde o poplatek poskytovatelům služby. Je nutné připomenout, že předplacená karta je službou volitelnou, tedy jakýmsi nadstandardem, který v rámci klíčenky nabízíme a je zcela v kompetenci rodičů, zda jej pro své děti využijí.

* Dítě a platební karta - jak vám to jde dohromady?

Bezhotovostní placení je v České republice samozřejmostí. Platíme kartou, klíčenkami nebo mobilem stále častěji. Počet obchodů, v nichž lze nákup uhradit bezhotovostně, roste. Mladá generace by se měla s prostředím bezhotovostních transakcí seznámit co nejdříve. Bezhotovostní platby jsou praktické, pohodlné a bezpečné, často také finančně výhodnější, při platbě klíčenkou totiž získáte slevy v partnerských prodejnách. Bankovky jsou navíc silně znečištěné, bezkontaktní operace jsou hygieničtější.

* Mluvilo se o tom, že by klíčenka mohla být využívána i jako zdravotní karta apod. Jsou nějaká nová rozšíření pro klíčenku na obzoru?

Ano, již nyní je to možné v systému Zdravel. Opět jde o volitelnou funkci. Máme v plánu projekt neustále rozvíjet. Kolínská klíčenka může sloužit také k placení v zahraničí a k výběrům hotovosti z bankomatů v ČR i v zahraničí, spuštění této funkce se připravuje stejně jako další možnosti (automaty na nápoje ve škole, Papíromat). Přidávají se i další partneři, jednáme například o zapojení kolínského Kina 99.

* Není klíčenka ideální technologií i pro středoškoláky? Kdo by měl rozhodnout o jejím zavedení?

To je spíše otázka na střední školy samotné. Vím, že zájemci se objevují a na některých středních školách v Kolíně je zavedení již jisté.

* K realizaci nápadu Kolínské chytré klíčenky spojily své síly společnosti Master Card, Paynovatio a ČSOB. Byla tato spolupráce pouze jednorázová nebo se dál vyvíjí?

Není jednorázová, je kontinuální a partneři pracují na dalších funkcích systému. Mám informace, že mnoho měst chce podobnou funkcionalitu pro své školy. A já se jím nedivím. Můžeme být hrdí na to, že právě v Kolíně se rozjelo fungování otevřené a dlouhodobě udržitelné platformy, která je funkční a zároveň maximálně bezpečná.

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM