Logo Kolínský PRES
 

Denní přehled

Spisovatel Pavel Kohout v rozhovoru pro iDnes zmínil i dávný zážitek s kolínskými policisty

5.4.2020
"Hrozivě tajemnou osobou byl tehdy jakýsi Ripl, který velel jak státní bezpečnosti, tak normálním esenbákům. Po roce 1989 jsem se dozvěděl, že si zavolal dva příslušníky z Kutné Hory, když chytili zloděje aut. Dal každému tisíc korun, zlaté hodinky a poučení: „Ale soudruzi, ve vašem okrese jsou lidé, kteří si dělají zálusk na celou republiku, měli byste se postarat i o ně. Třeba ten Kohout v Sázavě!“ Vyprávěl jim, jaký je to zlosyn, a končil: „Mohlo vás napadnout, že přestavíte značky a pak do něj najedete, jelikož nedal přednost. A kdyby přežil, že ho dorazíte.“
Cestou zpátky mlčeli, až před Kutnou Horou se jeden zeptal: „Tak co s tím uděláme?“ – „Máš dojem, že to byl rozkaz?“ – „No přímý ne.“ – „Víš co, tak se na to radši vyserem!“ Tohle když před svědky zaprotokoloval, jel jsem za tím druhým, který už byl šéfem policie v Kolíně. Úplně se zpotil a odmítl odpovědět."

Bývalý tiskový mluvčí TPCA Vadim Petrov se na Facebooku zamyslel nad velkým bratrem

4.4.2020
"Od začátku jsou dvě koncepce. Prohnat virus populací a (možná) získat imunitu, zahltit zdravotní systém, nechat kolabovat zdravotníky, nechat vymřít nemocné, oslabené, staré…takové to, nechat to přírodě.
Nebo řídit krizi, omezit práva lidí, brzdit virus, aby nezahltil zdravotní systém, spolehnout se na vakcínu, která (snad) přijde... doufat, že se virus v teplých měsících oslabí.
Těžce zasažená ekonomika bude v obou případech. Část veřejnosti preferuje ten první způsob, jen to říká jinak. Říká neomezujte parlamentní svobodu, práva občana, nedopusťte jeho šmírování. Vláda porušuje ústavu, podívejte, kolik lidí umírá na rakovinu, na sebevraždy, jedná se jen o druh chřipky, na kterou ročně umřou miliony lidí, je to uměle vyvolaný problém, pokus o puč, jak nás vrátit před rok 89, tentokrát do rukou Číny.
Nevadí mi, když stát v době celosvětové krize bude, pokud můžu být hrozbou pro druhé, o mě něco zjišťovat. To jako všechny ty kamery na ulicích, na letištích, finanční a zdravotní registrace, důchodový a sociální systém, Google, GPS, aplikace, které po mě chtějí polohu a údaje… jako neexistují? Ty mě nesledují? Žijeme ve světě, kde nás sleduje kdekdo, „chytrá karanténa“ jen s těmi údaji bude pracovat. Notabene s mým souhlasem.
Nestojí demokracie proti velkému bratrovi. Problém je ve způsobu života. Část svých svobod jsme vyměnili za vlastní pohodlí. A udělali jsme to dávno před koronavirem. Postupně a salámovou metodou. Kde byli všichni ti chytráci, kteří teď burcují proti velkému bratru? Své soukromí jsme ztratili dávno. Nemůžeme ztratit něco, co nemáme. Co tedy vlastně stavíme proti ochraně života druhých? Jen falešnou iluzi."

Roman Šulc na Facebooku upozornil na Toulavou kameru z Kolínska

3.4.2020
"Tuto neděli 5. dubna se v pořadu Toulavá kamera na ČT 1 v 10 hodin objeví další pozoruhodné místo na Kolínsku. V pověstmi opředeném kostele sv. Václava ve Vrbčanech vás zavedeme do jeho románského podzemí, společně vystoupáme na jeho zvonici a nakonec nás popularizátor přírody Kolínska Bohouš Boš pozve do kaňonu Výrovky za unikátní přírodou našeho regionu. Tak se mrkněte na Toulavku a hned máte tip na výlet."

Luboš Lukeš popsal na Facebooku své zážitky z kolínské dopravky

2.4.2020
"Po několika letech jdu přihlašovat dva stroje na dopravku (platnost zelených přepravních značek skončila). Nejprve jsem se emailově ozval, že bych rád vše vyřídil na dálku, zaslal potřebné vyplněné dokumenty, aby mohlo být vše připraveno a pak bych přišel s techničákem pro zapsání a pro značky. Bohužel prý ani předpřipravit takovou věc nelze na dálku.
Ok, vyrazil jsem v pondělí. U přepážky jsem se dozvěděl, že bude proveden pouze zásadně jeden úkon a dva být provedeny nemohou. Musel jsem opustit budovu a přijít jindy. Ok, je středa, jsem tu opět znovu, je nás tu 39. Rozestup 2 metry rozhodně dodržován není. Mohlo zde být minimálně o mě méně, když jsem již frontu vystál v pondělí. Opravdu oba dva úkony nemohly být provedeny naráz a musí se riskovat? Nařízení někdy úplně proti logice. Nebylo by lepší mít normální provozní dobu (né-li naopak prodlouženou) a každý by se objednával online na daný čas? Na úřadě by se rozhodně tím pádem nepotkalo 39 lidí naráz bez rozestupů. Co poplatek zaplatit bezhotovostně převodem předem a minimalizovat tak potkání se u pokladny? Je to otázka k zamyšlení, zda aktuální situaci nemůžeme zvládnout všichni lépe a bezpečněji?"

Starosta Michael Kašpar popsal na Facebooku své zkušenosti z prvních týdnů koronavirových opatření

1.4.2020
Poslední tři týdny byly pro mne nejtěžší za 6 let na radnici. Počáteční odhodlání a energii přibrzdil náraz na realitu. Žádná materiální pomoc shora, opožděná komunikace s obcemi od vlády, o kraji ani nemluvě.
V krizových chvílích se však odhalují pravé charaktery lidí. My Češi jsme neuvěřitelný národ. Začalo to zdola. Zvedla se neuvěřitelná vlna solidarity, pomoci a vstřícnosti. Tisíce lidí od těch nejmladších po seniory začaly pomáhat. Šijí roušky, pomáhají s nákupy, s roznosem materiálu, starají se o pro ně ještě před páry dny zcela cizí lidi, které třeba jen potkávali na ulicích. Šikovní a technicky zdatní lidé bez ohledu na věk a povolání začali vyrábět na 3D tiskárnách respirátory a ochranné štíty.
Během dvou dnů se vybralo opět mezi lidmi více než 10 milionů korun na výrobu plicních ventilátorů. Doktoři, sestry, záchranáři a všichni, kteří zabezpečují naši bezpečnost a zdraví jedou na 150 % a odvádějí skvěle svoji práci, která je spíše posláním.
Na radnici máme skvělý tým, kolegové místostarostové Iveta Mikšíková a Michal Najbrt jsou týmoví hráči a vedou si skvělě a nejen oni. Věci, které se nám zdály být podstatné a důležité se najednou ve světle aktuálních událostí zdají jako malicherné, někdy i úsměvné. Elementární hodnoty, na které jsme, často pro náš blahobyt a honbu za výsledky, už tak trochu pozapomněli, se v těchto časech opět dostávají do popředí a nastavují nepokřivené zrcadlo naší společnosti.
My všichni s velkou pravděpodobností projdeme částečnou hodnotovou změnou, možná i pozitivní katarzí. Přeju si, aby to byla přes vše špatné změna k lepšímu. Věřím, že tomu tak bude, pokud budeme stát společně na jedné lodi.
Pevné zdraví, zdravé kritické myšlení a optimismus nám všem.

Ivan Hrbek se na Facebooku rozzlobil kvůli mediální manipulaci

31.3.2020
"Další krásný příklad manipulativního informování. V médiích jásají nad skutečností, že Německo testuje až 160.000 lidí týdně a dávají nám tak zemi, kde vládne kancléřka Merkelová, za vzor, jak by měl náš stát postupovat. Má to ale jeden zádrhel, který si ne každý ihned uvědomí. Německo má podle posledních dat 82,79 milionů obyvatel, což je cca 8x více než Česká republika.
My jsme minulý týden otestovali 23.874 lidí. Vynásobíme-li si toto číslo osmi, dostaneme se na téměř 200.000, což je o 40.000 více než ve "vzorovém" Německu.
A přitom nemáme jako tento vzor stovky mrtvých a desetitisíce nakažených.
Nechápu, že si takovéto jednoduché počty nespočítají i v pražských redakcích.
Vlastně chápu, ideový boj za pravdu a lásku se musí vést na prvním místě, pravdivé informování musí ustoupit stranou."

Jedním z nejsdílenějších vtipů na Facebooku v posledních dnech byl ten reagující na "pomoc" od Evropské unie

30.3.2020
Po dobu karantény si doma zahrajme třeba na Evropskou unii. Jak se hra hraje? Nejblbější a nejneoblíbenější člen rodiny sebere všem ostatním peníze a koupí si za ně každou sebepitomější hovadinu, která ho jen napadne. Z toho, co mu zbyde, si pak nechá tučné kapesné. Zbyteček pak vrátí členům rodiny a ti jásají.

Jan Chvojka se na Facebooku podělil o nápad týkající se prodavaček

29.3.2020
"Dnes jsem se po 14 dnech nucené izolace podíval prvně ven. Krásné počasí, teplo, jen ta rouška a rukavice. Jel jsem doplnit zásoby. Bylo lehce po sedmé a všude prázdno. Vše jsem pořídil a v obou prodejnách byli skvělé prodavačky. Jen lidé prudili, zbytečně, až trapně. Už jsem se chtěl do jedné hádky vložit. Ale slečna u kasy si pána změřila, se slovy ´Tak podívejte se vy s rouškou´ si ho sama srovnala. Prodavaččí exkurzi jsem dokončil v Bříství. Tam také super obsluha. V té chvíli, samozřejmě až ´po´ mne napadla ta výzva. Udělejme radost těm za kasou, těm anonymním s rouškou. Kupte jim v obchodě ´něco´ a dejme jim to jako gesto poděkování. Určitě jim to udělá radost."

Václava Malá poslala přes Facebook vzkaz těm, kdo tráví čas ve frontě před Finančním úřadem

28.3.2020
"Co se týče podání přiznání k daním z příjmů pro ty, co nemají datovou schránku, doporučujeme se v nejbližších dnech vyhnout osobnímu podání na Finančním úřadě v Kolíně a vlastně asi všech územních pracovištích, tvoří se tam obrovské fronty kvůli omezení otevírací doby. Lhůta pro podání přiznání je nyní bez sankce až do 1. července, času tedy máte dost. Pokud byste přiznání potřebovali podat co nejdříve třeba kvůli přeplatku na dani, můžete přiznání odeslat doporučeně poštou a uschovat si podací lístek, má to stejný efekt, jako podání na podatelně. Za naši daňovou a účetní kancelář přeji všem pevné zdraví a nervy v této nelehké době."

Petr Paulczyňski na Facebooku prokázal, že Češi ani tváří v tvář pandemii neztratili smysl pro humor

27.3.2020
"Poslouchám v televizi, že svatby jsou zakázány. Někdy si říkám, že tahle nemoc přišla hrozně pozdě."