Logo Kolínský PRES
 

Denní přehled

Milan Pospíšil na Facebooku okomentoval důsledek dlouhodobé uzavírky části Havlíčkovy ulice kvůli opravě mostku

6.8.2020
"Už to začalo. Dnes odpoledne byl totálně ucpaný kruháč na příjezdu k obchvatu nad Polepami. Dlouhé kolony stály na všech jeho příjezdech. K tomu bouračka před nemocnicí. Mazec na entou. A to jsou prázdniny - děti tedy nejezdí do škol, hodně lidí je na dovolených atd. Co se asi bude dít po prázdninách?"

Článek v PRESu o bungee jumpingu na Masarykově mostě okomentoval na Facebooku Milan Nepraš Novák

5.8.2020
"Šli jsme se tam tehdy s dcerou mrknout. Auto jsme nechali u zálabské pošty a vyrazili na opravovaný Masarykův most. Hned na kraji mostu strany ležel chlapík, kterému z čela crčela krev. Pomyslel jsem si, že už začali skákat, ale saniťák z ´rychlovky´ říkal, že zraněný podnapilý štamgast od Vodvárků upadl na chodníku. Čekali jsem cca dvě hodiny, ale vítr nedovolil bezpečný seskok, tak jsme to vzdali."

Svůj názor na možnost Czexitu, neboli vystoupení z Evropské unie, napsal na Facebook Petr Štěpánek

4.8.2020
"Začínám být na zdejší czexitáře čím dál víc alergický. Nikoli na ten samotný požadavek vystoupení z EU, nýbrž na tu naprosto nedostatečnou reflexi české i evropské politické situace, na ono ignorování rozložení politických sil i ekonomických aspektů celého procesu a na jejich bezmeznou aroganci a nekolegialitu, se kterou všechny jen trochu realistické euroskeptiky podpásově nálepkují jako zastánce, ba dokonce milovníky Evropské unie.
Tihle czexitoví tlučhubové, oč víc vykřikují czexit, czexit, czexit, o to méně tuší jak onen czexit prohlasovat, zařídit, zrealizovat. Blahosklonně přehlížejí, že na zdejší politické scéně prostě neexistují zákonodárci, kteří by vypsání referenda o odchodu z EU odhlasovali – zrovna teď koncem dubna pro to ve sněmovně zvedlo ruku pouhých 28 poslanců z 200 –, že náš odchod z EU nemá ani mezi občany většinovou podporu a že v dohledné době to prostě nebude jinak. Tihle czexitoví tlučhubové budou z EU hubou vystupovat klidně dalších deset dvacet let, u čehož se budou sami nad sebou dojímat, jak jsou zásadoví. A někteří si z toho nekonečného vystupování z EU dokonce udělají docela dobrou živnost.
Jistě, politici a politické strany mají mít své cíle. Třeba i ty dlouhodobé. Na druhou stranu, by ale měli slibovat pouze to, co mohou v alespoň trochu dohledné době realizovat. V opačném případě to totiž není nic jiného než klasické „slibem nezarmoutíš“.
Přitom existuje cesta. Dávno už ji realizují Orbán v Maďarsku či Kaczyňski v Polsku. Pindejte si v tom Bruselu, co chcete, my si to u nás doma stejně budeme dělat po svém. Nelíbí se vám to? Klidně půjdeme do sporu. V něčem pak třeba ustoupíme, v tom zásadním ne. Pěkně krok za krokem. Občas budeme třeba i švejkovat. Až pohár přeteče, ten bruselský skleněný zámek se pod vlastní naprosto neúnosnou tíhou svého byrokratického šimla a s tlustou oprátkou předlužené budoucnosti na krku sesype sám. Říkejme tomu třeba euroimploze.
A teprve na těchhle troskách bude možné vrátit se k modelu spolupracujících suverénních národních států, tedy k podobě, na které kdysi vzniklo Evropské hospodářské společenství.
Přesně o tomhle je usilování o suverenitu České republiky. O drobných krocích, o dennodenní práci, o pokoře, o vnímání reality. Ne o vyřvávání jednoho hesla. Ostatně nikoli czexit, nýbrž právě suverenita je přece naším cílem. Czexit je pouze jedna z možných (ve skutečnosti ovšem spíše nemožných) cest. Není to ale cesta jediná."

Starosta Michael Kašpar napsal na Facebooku o plánech města na revitalizaci tůní ve Štítarském údolí

3.8.2020
"Připravili jsme projekt na obnovení tůní a jejich okolí ve Štítarském lese u Zibohlav. Tůně se nacházejí i u Pekelského potoka, jsou ale zanesené sedimenty a odpadky z černé skládky. Náklady na obnovu se odhadují na 2,1 milionu korun, až 100 procent by mohla pokrýt dotace, o kterou jsme požádali.
Tůně jsou lokálním biokoridorem. V rámci obnovy se odstraní černá skládka ze dna tůní, zároveň se tůně odbahní. Plánuje se také utěsnění dna a vybudování vtoku, tůně by se tak měly propojit s Pekelským potokem, který přes ně bude protékat. V okolí se také ošetří dřeviny a vysázejí další. Přes tůně by měla také vést lávka, která je propojí s okolím. V okolí mají být umístěné budky pro ptáky a netopýry."

Vedoucí týmu Josef Nutil okomentoval vítězství Kozlů 3:1 v prvním přáteláku s Ústím nad Labem

2.8.2020
"Úvodem utkání jsme byli zaskočení a první dvě střídání jsme soupeři nestačili. Pak jsme se dostali do hry a začali jsme soupeře přehrávat. Vytvořili jsme si šance, které jsme proměnili. Pomohla nám i početní výhoda a vstřelené branky v přesilovkách. Celý zápas měl tempo a slušnou úroveň. S prvním přípravným utkáním v letošní sezoně můžeme být spokojeni a nově poskládaný tým si určitě ještě sedne."

Starosta Michael Kašpar připomněl na Facebooku dvě aktuální výročí

1.8.2020
"1. srpna připadá na výročí narození slavného českého a kolínského hudebního skladatele Františka Kmocha, narodil se 1.8.1848. Je již tradicí, že starosta města v těchto dnech pokládá kytici na jeho hrob na kolínském hřbitově, abychom alespoň tímto způsobem vzpomenuli jeho památku. Zároveň připravujeme po mnoha letech i rekonstrukci Kmochova domu, který se nám podařilo vykoupit od státu.
Slavit narozeniny by mohl, kdybychom si odmysleli letopočty, s dalším velikánem, tentokrát pantomimy - Jean Gaspardem Deburau. Výročí jeho narození připadá právě na dnešek, narodil se 31.7. 1796. Zemřel v Paříži, hrob má na hřbitově Père Lachaise. Jeho výročí si ale pravidelně připomínáme v podobě festivalu Gasparáda - letos se na něj můžete těšit ve dnech 4. až 5. září."

Městská knihovna upozornila na chybné používání biblioboxu

31.7.2020
"Bibliobox je primárně určený pro vracení půjčených knih mimo otevírací dobu knihovny. Knižní dary prosíme předávejte na kterékoliv oddělení knihovny, a to jen knihy v dobrém stavu. Knihy rozmáčené, plesnivé a špinavé nám prosím nikam nedávejte a hlavně je nevkládejte do biblioboxu, ničí se tím knihy z našeho fondu. Děkujeme za pochopení."

Trenér Kozlů Petr Martínek okomentoval náladu v týmu před prvním letním přátelským zápasem v Ústí nad Labem

30.7.2020
"Na klucích je vidět chuť, chtějí hrát. Byli v pondělí poprvé kompletní na ledě. První zápas půjdeme z těžce hrubé přípravy, takže bez očekávání. Řekneme si nějakou herní představu, bude ve středu meeting, ale neočekávám, že by se to najednou vše plnilo. Necháme to nějakým způsobem běžet, ať se každý projeví, a pak to budeme postupně kočírovat.“

Petr Štěpánek se na Facebooku zamyslel nad falešným obrazem českých seniorů

29.7.2020
"Vědí mladí absolventi genderových, sociologických a humanitních studií, kdo jsou dnešní senioři? Ke komu promlouvá Česká televize na svém novém kanále pro seniory? Umí senioři číst, počítat a používat vlastní rozum?
Obecně se za seniory považují důchodci. Do důchodu se dnes odchází mezi 60 a 65 lety, tedy lidé narození v 50. letech minulého století. Generace, která se narodila do nejhlubší totality a dokonale pochopila dvojí svět toho, co se smí říkat a dělat ve škole a venku, a toho, co je pravda, a říká se proto jen doma a mezi přáteli. Prostě politicky korektní generace už od pískoviště.
Generace, která jako puberťáci a teenageři (náctiletí) zažila naději kolem roku 1968 i její zmražení na dalších 20 let, zpovzdálí (z filmů a literatury) sledovala hnutí hippies, na diskotékách, z pašovaných desek a načerno nahraných kazet poslouchala Beatles, Rolling Stones, Genesis, Pink Floyd, Black Sabbath, Creedence, Suzi Quatro, Jethro Tull, Deep Purple, Led Zeppelin, Queen, Uriah Heep. Generace lidí, kteří většinou nikdy neviděli Kryla naživo, ale všichni znali texty jeho písní zpaměti. Pro mladší seniory je i jazz něco jako dechovka, a ta je opravdu nenadchne a neuctí, možná ve dvě ráno na Silvestra na horách.
Když tehdejší Československá televize točila své „slavné“ normalizační seriály, ti dnešní senioři trávili svůj volný čas na vandrech s kytarou u táboráku, v hospodách, kde se sehnalo všechno od řemeslníků po samizdatovou literaturu, ve filmových klubech, na diskotékách, v divadlech malých forem a studentských klubech, kde občas směli vystupovat, dnešní terminologií řečeno, alternativní, nemainstreamoví písničkáři, kapely a herci.
Schizofrenní generace, která místo večerníčku poslouchala Hlas Ameriky a ke snídani ranní čtvrthodinku vysílání BBC Volá Londýn (ti, kteří neměli v dosahu rušičky, přidávali i Svobodnou Evropu). Tato generace se naučila číst mezi řádky, musela povinně studovat marxismus a ti, kteří ho pochopili, moc dobře vědí, proč odmítají dnešní globální neomarxismus. Myslí si současní odborníci na pravdu, že tito lidé nepoznají propagandu a nemají vlastní názor na vnucované pravdy? Jména se mění a podstata zůstává. Jaký je rozdíl mezi „štvavou vysílačkou“ a „fake news“, mezi omezenou suverenitou satelitních zemí Moskvy podle Brežněvovy doktríny a bruselskými direktivami Evropské komise, které musí země přijmout pod hrozbami sankcí? Třicet let?
Dnešní senioři byli třicátníky či čtyřicátníky, když padl komunistický režim a do Česka se dostaly „západní“ technologie. Řada z nich už třicet let používá počítače k práci i pro soukromé účely, internet používají od jeho počátků u nás na konci devadesátých let. Z jakého titulu dnešní eurosvazáci poučují seniory, co si tam mají číst a jak tomu mají rozumět.
Generace, která mnohdy nesměla studovat to, co chtěla, ale když už se na nějakou školu dostala, tak se ten obor naučila a musela ho umět dobře, jinak by neprošla. Tito lidé vstupovali do první práce ještě v době, kdy práce byla povinná, zvykli si pracovat a po pádu komunismu pochopili, že se musí spoléhat na sebe. Nyní poslouchají zprávy, které jim tvrdí, že nebude na důchody, ale (i jimi zvolení) politici rozdávají těm, kteří pracovat nechtějí, nebo nechtějí pracovat tam, kde je jich zapotřebí, množství podpor, příspěvků a dávek, takže se zejména těm méně kvalifikovaným pracovat vůbec nevyplatí.
Řada dnešních seniorů musela za svůj pracovní život několikrát změnit obor nebo zaměření své práce. Tehdy nebylo běžné natáhnout ruku a žádat dotace nebo podpory. Dluh byla ostuda a bylo zvykem vytvářet si úspory. Jak si dnešní důchodci mají vysvětlit, že na důchody nebude, ale pro politické (ne)ziskovky, kterým jsou zájmy českých (bývalých i současných) pracujících ukradené, zdroje jsou? Dnešní stát se zadluží, aby mohl rozdávat. To znamená jediné. Bude inflace a úspory na stáří se tím znehodnotí. „Naši“ zastupitelé mohou zrušit povinnou maturitu z matematiky, ale neměli by zapomínat, že senioři ještě umí počítat. Nezávisle na tom, co jim říká ČT, Český rozhlas, Seznam, Google, Bakala News, CNN Prima News nebo jiné fake news. Používají totiž ještě vlastní hlavu."

Před čtvrtstoletím si v Kolínských novinách Zdeněk Běhal zaprognózoval ohledně budoucnosti kolínské dlažby

28.7.2020
"Nádherná kolínská dlažba je z amfibolitu, lidově ´modráku´, který se těžil v kolínských lomech, zvláště na Háníně. Jako místní, jinde vcelku vzácný materiál, posloužil také ke zbudování četných podezdívek a zídek krásného ´frágnerovského´ slohu, které s typickou kolínskou dlažbou skvěle korespondují. To přispívá k vytváření originálního městského koloritu. Nyní je však původní dlažba z kolínského parteru po tunách odvážena kamsi pryč. Obávám se, že brzy bude cenný urbanistický prvek totálně nahrazen konfekčními žulovými a betonovými kostkami, které známe z kteréhokoliv jiného města a které tak úspěšně sterilizují image snad všech německých měst."