Logo Kolínský PRES
 

Denní přehled

Zdeněk Hejduk na Facebooku upozornil na chystané ryze kolínské vysílání na Rádiu Patriot

21.2.2020
"Tak v pondělí 24. února opět další ´Hejdukova hudební hodinka´ na Rádiu Patriot, a tentokrát bude hodně zajímavá. Přivítám totiž mladou hudební naději, zpěvačku, kytaristku a dokonce vítězku soutěže miss Sabinu Uxovou, která si přiveze kytaru a bude hrát a zpívat písničky živě.
Vzhledem k jejímu mládí nevím, jestli bude o čem mluvit celou hodinu, ale pokud ne, určitě nebude nutné témata dolovat násilím. Přiveze ji totiž její otec, Jaroslav Uxa, kterého rockoví pamětníci znají coby člena rockových kapel Hever nebo Klaxon, takže se dostaneme možná i k pamětnickému rocku.
Takže v pondělí v tradičních osmnáct hodin..."

Máte pocit, že v posledních letech panuje abnormální sucho? Karel Jůva vás vyvede z omylu

20.2.2020
"Podle starých zápisů v období 962-1893, tedy za 931 let, bylo v Čechách celkově 96 let velmi až katastrofálně suchých, tj. průměrně každý desátý rok. Menší sucha, často několikaletá, se však vyskytovala mnohem častěji, neboť například v období 1805-93, tedy během 89 let, bylo vláhově normálních let pouze 22, mokrých 33 a suchých 34, tj. 38 %, neboli suchý byl průměrně každý třetí rok."

Přečtete-li si úryvek z úvodníku Kolínských novin z roku 1993, zjistíte, že se v Kolíně za 27 let zase tolik nezměnilo

19.2.2020
"Dláždí se, kam oko dohlédne. Náměstí, hlavně. A ulice podle něj. Samozřejmě - a jak jinak. A finišuje se. Fasády, parky, záhonky. A není divu. Starostovské volby jsou na dohled, tož aby bylo najednou vidět, že jsme tu kvůli občanům. A nadává se. Všude. Na všechno. A každý. Na vládu. Na podnikatele. Na levici. Na pravici. Na doktory. Na radnici. Na zadnici. Na televizi. Na pivo. Na ceny. Na noviny. Na Klause, Na Němce. Na cikány. Na komunisty. Na převlečené komunisty. Na svlečené komunisty. Nadává se pořád. Ráno. Na svačině. V autobuse. Na návštěvě u kafe. Na dovolené na Mallorce. A ti, kteří nenadávají na nic, nadávají aspoň na to, že se na všechno nadává."

Helena Smrkovská za spolek ´Klubko s nití pomáhá´ děkovala na Facebooku nezištným pomocníkům

18.2.2020
"Milí moji. Chtěla bych poděkovat za včerejší ples, který se konal ve Starých Lázních v Kolíně. Úžasný majitel Mgr. Petr David nám již popáté daroval pronájem sálu zdarma. Děkujeme mu z celého srdce. Dále děkuji všem těm, kteří nás podpořili a všem, co pomáhali s plesem. Děkuji i těm, co darovali věci do tomboly, byla nádherná a prodalo se 610 lístků. Všech si vás moc vážím a jestli jsem někomu zapomněla poděkovat, tak se nezlobte, ale je vás hodně co pomáháte."

Milan Suchánek popsal na Facebooku fungování výstražných světel u kolínské hasičárny

17.2.2020
"Jedu od jídelny k hasičárně a blikají světla, tak zastavím a čekám cca 2 minuty. Pak světla zhasnou, tak se rozjedu a když míjím vjezd do hasičárny, tak se vyřítí hasiči... Asi by to chtělo kouknout, zda ty semafory fungují tak, jak mají."

Martin Marek se na Facebooku zapojil do vypjaté debaty o zaměstnancích z Indie, kteří mají nastoupit do TPCA

16.2.2020
"Všichni, kteří se zde v diskuzi pohoršují nad budoucí pracovní silou z Indie v automobilce TPCA, pravděpodovně chodí každý den nakupovat k cizincům, kteří pocházejí z asijské země zdecimované ve dvacátém století válkou - a nemají s tím problém. Indie je v kompletu velice vyspělá, technologicky i ekonomicky a myslím, že málokdo z těch, kteří nad indickými pracovníky hysterčí, mají o Indii zjištěný nějaký skutečný obrázek dneška. Samozřejmě tam jsou lokální problémy, které ale odpovídají velikosti a především lidnatosti této země."

Starosta Michael Kašpar okomentoval na Facebooku opravy kolínského zámku

15.2.2020
"Jak je ta paměť krátká. Na hezké se dobře zvyká...
Na Facebooku na mne vyskočila vzpomínka před třemi lety, kdy jsem se těšil, jak začneme s opravou první strany Žerotínského paláce.
Dnes, o tři roky později, máme kompletně novou fasádu ze všech stran, doděláváme střechu a konečně se po desítkách let pustíme i do interiérů, aby se zámek zase otevřel veřejnosti.
V takových momentech si vždy uvědomím, jakou má práce na radnici (přes všechny těžkosti, nepříjemnosti, ale i lži od některých frustrovaných oponentů) smysl a jak ji dělám rád."

Radek Kohoutek okomentoval na Facebooku článek PRESu o důsledcích zákazu heren v Kolíně

14.2.2020
"V článku mi chybí i opačný pohled na věc. Nezdá se mi fér prezentovat zákaz heren jako čistě pozitivní opatření. Má svá pro i proti, tak jako každé omezování svobody. Cukrárna a kadeřnictví sice ty provozovny nahradily. Ale bezpochyby herny zvyšovaly poptávku na trhu s nebytovými prostory a jejich zákaz obecně snížil příjem pronajímatelů a tedy omezil i jejich investice do domů. Mnoha lidem sebral zábavu, kterou si ve volném čase dobrovolně a rádi krátili za vlastní vydělané peníze čas. Ne vždy ušetřené peníze využívají k ušlechtilým účelům. Bývalé hráče vídáme častokrát nakupovat zničující alkohol, pití nebo cigarety, dokonce někdy i drogy. Z toho hlediska jim odepření jedné z možností, kde peníze utratit, příliš nepomohlo."

Hana Kárníková a Jitka Platzerová z Knihkupectví U Kašků poslaly přes Facebook vzkaz svým zákazníkům

13.2.2020
"Naši milí kolínští i nekolínští zákazníci,
dovolte nám ještě jednou poděkovat za přízeň, kterou jste našemu knihkupectví po mnohá léta věnovali. Bylo pro nás velkou ctí pokračovat v tradici založenou rodinou Kašků a s velkou bolestí v srdci jsme minulý týden definitivně obchod uzavřely. Mnoho z vás se s námi přišlo rozloučit a popřát štěstí v další životní etapě, která nás čeká. Vaše slova byla opravdu milá a často velmi dojemná. Zbylé knihy jsme věnovaly i s dalšími věcmi do kolínské knihovny, tak snad udělají radost dalším čtenářům. Přejeme vám mnoho štěstí v dalším životě a rády na vás budeme s vděčností vzpomínat."

Veronika Flégrová popsala na Facebooku "zavalení" dětské ambulance v nemocnici plyšáky

12.2.2020
"Pracuji na dětské ambulanci v Nemocnici v Kolíně. Chtěla bych všem dárcům poděkovat za plyšové hračky, které nám věnujete, abychom dál mohli hračky využít a rozveselit tak děti, které u nás absolvují odběr krve či jiné vyšetření.
Ale je zde také druhá stránka věci. Nevím, která dobrá duše zvedla vlnu solidarity a udělala z dětského oddělení odběrové místo použitých plyšáků. Sešlo se nám i 10 pytlů denně. Ta vlna je tak silná, že kapacitně přestáváme pytle s plyšáky zvládat.
Plyšáci jsou v drtivé většině nevypraní (ne-li špinaví) a musíme toto ohromné množství prát na vlastní náklady, než je někomu dáme. Navíc valná část plyšáků je již ve stavu, kdy darovat takovou hračku je spíše nesoudné.
A tak tedy prosím vás, kdo chcete darovat plyšáky k nám do nemocnice: rádi je přijmeme, nicméně v omezeném množství, ve slušném stavu a vyprané. Neberte to jako nevděčnost a moc děkujeme za pochopení."

Šéfredaktor PRESu Petr Soukup se zamyslel nad ošidností prognóz odborníků

11.2.2020
"Při přípravě rubriky ´Před 25 lety´ jsem v Kolínských novinách z roku 1994 nalezl článek o tom, že kolínská Okresní statistická správa vydala ´Prognózu populačního vývoje v okrese Kolín do roku 2020´. V ní tehdy spočítala, k jakým změnám v počtu a složení obyvatel dojde v následujících 25 letech. Podle statistiků se měl počet obyvatel okresu radikálně snížit, z tehdejších 91.319 na pouhých 83.542 lidí v roce 2020. Pokud tedy v následujících několika měsících nezemře na kolínském okrese 18 tisíc lidí, pak se právě o takové obrovské číslo statistici spletli - lidí na okrese Kolín totiž momentálně žije více než 101 tisíc."

Starosta Kolína Michael Kašpar poslal otevřený dopis hejtmance Středočeského kraje Jaroslavě Pokorné Jermanové (ANO)

10.2.2020
"Vážená paní hejtmanko,
s přirozeným zájmem občana Středočeského kraje, ale i s logickou nervozitou z posledních událostí, sleduji počínání vedení Středočeského kraje.
Je s podivem, jaké zvláštní informace a překvapivá fakta se v posledních týdnech odehrávají v našem kraji a dostávají se nejen prostřednictvím médií k nám, občanům kraje.
- V listopadu jste na krajské zastupitelstvo předložili návrh finančního vyrovnání se společností Mladá RP. Ten naštěstí nakonec schválen nebyl. Pokud by byl, vznikla by kraji potenciálně škoda několika desítek milionů Kč.
- Již mnoho měsíců Váš úřad odmítá v rozporu se zákonem 106 žádosti občanů o informace a tají skutečnosti, které ze zákona mají být veřejné.
- Nepochopitelně jste odmítli více peněz pro Středočeský kraj a jeho občany.
- Byl zneužit zdravotní stav předsedy Kontrolního výboru Středočeského kraje, ten jste paralyzovali.
- Krajská správa a údržba silnic byla potrestána pokutou za porušení zákona a dělení zakázek. Na to jsme upozorňovali již před delší dobou na Finančním výboru.
- Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu zasahovali na Krajské správě s údržbě silnic.
Stávající situace mne moc mrzí. Nejen z pohledu občana Středočeského kraje, ale i z pohledu místopředsedy Finančního výboru Středočeského kraje i starosty Kolína.
Paní hejtmanko, chápu, že vedení největšího a nejlidnatějšího kraje je obtížné, kraj mám mnoho problémů, které mají různá řešení. A to výše zmiňuji jen pár nešťastných událostí posledních týdnů.
Proto Vám, paní hejtmanko, nabízím pomoc, a předpokládám, že by se připojili i další kolegové, zkušení starostové. Není slabinou přiznat chybu, není ostudou uznat, že je něco nad naše síly, že nad něčím nemáme kontrolu.
S nadějí věřím, že všechny výše zmíněné přešlapy jsou jen pouhou shodou mnoha špatných okolností a nekompetentních rozhodnutí Vašich podřízených nebo vychytralých poradců, a nejsou záměrem vedení Středočeského kraje.
Zvažte, prosím, nabídku pomoci, aby se nám v kraji žilo lépe.
S kolegiálním pozdravem Mgr. Michael Kašpar, občan Středočeského kraje, místopředseda Finančního výboru Středočeského kraje a starosta Kolína"

Advokátka Monika Čírtková se na Facebooku vrátila k akci CrossDance Show v nabitém kolínském divadle

9.2.2020
"V Kolíně má tradici nejen dechová hudba, ale také tanec. Třeba taneční klub Bohuslava Matiáše, který naučil základům společenského tance mnoho generací Kolíňáků, existuje už padesát let. Sama znám hodně lidí, kteří se tanci věnovali buď sami, nebo do místních tanečních klubů či skupin mažoretek vodí své děti.
Právě minulý týden se ve vyprodaném divadle konala každoroční bilanční show klubu CrossDance Kolín. Mám vždycky velkou radost, když z nadšení, práce a soustředěného úsilí vznikne něco tak pěkného. Za každým několikaminutovým vystoupením je spousta dřiny, která není na první pohled patrná - ale má to smysl."

Pavel Brodecký na Facebooku upozornil na vandaly, ničící památník na Bedřichově

8.2.2020
"Že je již víc než rok na Bedřichově rozhledna, odkud je vidět celé Kolínsko, si již mnozí zajisté všimli. Návštěvnost této skalnaté vyvýšeniny tak velmi stoupla, protože památník bitvy u Kolína, který tam stojí již 180 let, zas takovým turistickým lákadlem nebyl. Tento památník má však mnohem větší hodnotu než krásná rozhledna. Přesto se stal některým silným, vyvinutým jedincům, kteří tak místo nově objevili, trnem v oku a jali se na něm ukázat svoji řemeslnou zručnost. Pamětní deska je tedy zcela zničena.
Milí rodičové, zkuste nenechávat výchovu svých dítek jen na školních institucích a veďte svoje ratolesti k úctě ke věcem, které vyrobili jiní, a k našemu okolí, které se mnozí z nás snaží okrašlovat... Viz nedávné fotky zničené lavičky v Kolíně pod Práchovnou, před lety polámané nově vysazené aleje u Ratenic, neustále ničené nové aleje u Radimi, kupám odhozených odpadků všude po okolí...
Z toho, jak si někteří představují svobodu, je občas opravdu na zvracení."

Ex-místostarosta Kolína Tomáš Růžička zareagoval na Facebooku na nápad ministryně financí Schillerové (ANO), podle nějž budou muset hostinští od května čepovat pivo ve dvou různých sazbách DPH

7.2.2020
"Jako kluk jsem tátovi chodil na Letnou se džbánem pro pivo. Když pěnilo, natočil to starej Barták nejdříve do skla a pak to přelil. Jak si ho pamatuji, hlavu by si ze sazby daně nedělal a točil by jenom tu jednu. Škoda, že Schillerová pivo nepije."

Lukáš Malina zveřejnil na Facebooku návod, jak si bezproblémově dobit průkazku do městských autobusů

6.2.2020
"Vzhledem k tomu že mě vcelku zaskočilo, jaký je dobití průkazky OAD Kolín složitý proces, rozhodl jsem se sepsat krátký postup, kterým se mi po dlouhém bádání podařilo kartu synovi nabít časovým kuponem.
- I přes to, že manželce na pobočce tvrdili, že kartu nikde nemusí aktivovat, je nutné provést aktivaci přes portál www.kartabezuctu.cz.
- Registrace uživatele na portálu www.mhdkolin.cz, v tuto chvíli kartičku ještě nelze nabít, při pokusu o nabití dostanete odpověď, že nemáte dostatečné prostředky na kartičce.
- Zpět na portál www.kartabezuctu.cz, po přihlášení je nutné na kartičku nabít 11 Kč (záložka transakce - dobít kartu). 10 Kč je poplatek za nabití kartičky a 1 Kč vám zůstane na ověřovací platbu pro OAD (platba vám sice peníze nestrhne, ale musíte je na kartičce mít).
- Zpět na e-shop OAD, nákup kuponu, pokud proběhne ověření kartičky v pořádku, už dokážete klasicky nakoupit požadovaný kupon a zaplatit online platební kartou."

Jitka Svobodová na Facebooku připomněla Antonína Kalinu, po němž je pojmenována jedna ze zálabských ulic

5.2.2020
"Víte, proč se vaše ulice jmenuje tak, jak se jmenuje? Já jsem většinu svého života bydlela v ulici Antonína Kaliny (na zálabské straně za starým mostem, jak bývalo kino Jas) a přesto jsem dlouho netušila, kdo to ten Antonín Kalina vlastně byl. Věřím, že spoustě z Vás jeho jméno neznámé není - ale když jsem se občas zeptala třeba babičky nebo rodičů, dozvěděla jsem se nanejvýš, že to byl ´asi nějakej komunista´.
No a nedávno jsem v knihovně narazila na knížku ´Děti Antonína Kaliny´. A přečetla jsem ji.
No a teď konečně vím - sice to byl komunista, ale zároveň velice statečný a morálně silný člověk, který pro svou politickou příslušnost skončil v koncentráku - nejprve Dachau, poté Buchenwald. A zde přes nebezpečí, které mu hrozilo, i přes šílené podmínky, pomáhal všem lidem, kteří ho o to požádali. A to bez ohledu na to, jestli to byli komunisti, demokraté, agrárníci, katolíci nebo Židé. Za to ho také ostatní komunisti v táboře odsuzovali, ale on přesto pomáhal všem, protože lidský život pro něj měl větší cenu než politika nebo vyznání.
Ale největší čin, za který byl in memoriam jmenován ´Spravedlivým mezi národy´, byla záchrana 900 převážně židovských dětí, které by jinak jistě čekala smrt. Nejprve se mu podařilo přepisovat jejich jména tak, aby nezněla židovsky, a zároveň je postupně soustředil do jednoho bloku, ´svého´ bloku 66. V posledních vypjatých dnech, kdy se blížil konec války a z tábora se vypravoval jeden pochod smrti za druhým, dokonce přiměl dozorce vrátit skupinu ´jeho´ dětí, které již byly nastoupeny na cestu, zpět do baráku. Nakonec se se skupinou ostatních vězňů rozhodli bojovat a pomoci blížící se spojenecké armádě osvobodit tábor zevnitř - to nakonec nebylo třeba.
Teď celkem lituji, že jsem se o původ jména své ulice nezajímala dříve, protože díky tomu jsem se dozvěděla příběh statečného a silného člověka, jehož památka by neměla zapadnout."

Jan Chvojka ze spolku ´Můj Kolín´ oficiálně potvrdil, že posmrtně vyjde druhý díl fotografické knihy Vladimíra Serbuse ´Proměny města Kolína´:

4.2.2020
"Chci oznámit, že zhruba před hodinou započaly práce na knize Vladimíra Serbuse - ´Proměny města Kolína 2´. Můžete se těšit na stejný počet fotografií i na to, že to bude z 80 procent Vladimírovo autorské dílo. Jeho citlivé oko, i pečlivý výběr témat i záběrů. A ten zbytek si Vladimír Serbus ze zhora určitě ohlídá a povede nám ruku. :-)
P.S. A na ten pocit, kdy mne jeho žena Dana pustila k jeho pracovnímu stolu, na pietu, se kterou jsem si k jeho rozpracované knize sedal, na to vše nikdy nezapomenu."

Ředitel knihovny Pavel Kárník napsal vzpomínku na minulý týden zemřelého držitele Ceny města Kolína, ex-ministra obrany Luboše Dobrovského:

3.2.2020
"Statečný, zásadový, inteligentní a mnoho dalších vlastností vyzdvihují známí a přátelé Luboše Dobrovského. Já přidám ještě obyčejný, prostý a dobrosrdečný.
Před osmnácti lety jsem ho požádal o sepsání vzpomínek na jeho válečné dětství, prožité na Ohradě u Kolína. Ochotně mně vyhověl a já po přečtení vymyslel v roce 2003 setkání rodáků a přátel Ohrady, na které jsem pozval všechny zmiňované ze vzpomínek. Tehdy ctihodní sedmdesátiletí pánové seděli na lavičkách a s ohníčky v očích vzpomínali na fotbalové mače, rvačky i první zkušenosti s děvčaty.
Udělal jsem mu tehdy velkou radost a od té doby jsme se setkávali, nejen na oficiálních akcích, ale i třeba u mě v knihkupectví, či posléze v knihovně. Často jsme si volali, psali a každá jeho návštěva byla velmi inspirativní. Dal mi svou podporu při volbách do Senátu, když mohl, jezdil na všechny akce námi pořádané, často se svou skvělou manželkou i bratrem Petrem. Jeho rodina podpořila naší synagogu i finančně a je jeho zásluhou, že se vždy na turistickou sezonu vrací židovské věci z Kolína na zápůjčku Židovského muzea v Praze. Dění v Kolíně ho nesmírně zajímalo, uznával starostu Víta Rakušana i celé vedení města a říkával, že je Kolín v dobrých rukách.
Někdy se objevil naprosto nečekaně a ozvalo se nesmělé zaklepání. Naposledy loni se tak ozvalo: ´Mohu a neruším?´ Pan Dobrovský se zastavil cestou z nemocnice v Městci Králové, kde byl navštívit svého nemocného kamaráda a rozptýlit ho v jeho těžké nemoci. Mluvili jsme úplně o všem možném přes dvě hodiny a slíbili si, že to zopakujeme častěji.
Až jednou nesměle zaklepu tam nahoře na bránu, zeptám se tiše: ´Mohu a neruším?´ A navážeme tam, kde jsme přestali..."

Jak ex-starosta Vít Rakušan na Facebooku přivítal rozjezd autobusů nového provozovatele MHD v Kolíně?

2.2.2020
"Jeden člen místní humoristické skupiny ´Hádej, kdo zrovna dnes jsem´ na prosincovém jednání zastupitelstva strašil tím, že městská autobusová doprava v Kolíně nebude od února fungovat. Dneska je prvního února. A já hned ráno potkal hezký bezbariérový autobus mercedes na Masaryčce. Chtěl bych poděkovat současnému vedení města, tedy panu starostovi Michaelu Kašparovi, místostarostům Ivetě Mikšíkové a Michalu Najbrtovi, ale i bývalému místostarostovi Tomáši Růžičkovi, že jsme tohle společně začali a dotáhli do zdárného konce. Kolín si zlepšení městské autobusové dopravy zaslouží. Tak ať jste spokojení!"