Logo Kolínský PRES
 

Denní přehled

Vít Rakušan se na Facebooku vyjádřil k jednomu letitému obvinění

27.5.2020
"Musím se podělit o velkou radost.
Ráno jsem nejel do Prahy, ale do Liberce. Mého kamaráda Martina Půtu čekal soudní verdikt a já jsme ho vyrazil podpořit.
Na výrok soudu čekal neuvěřitelných 5 let. Trestní stíhání za údajné přijetí úplatku ho stálo post předsedy hnutí STAN, dobrovolně se vzdal poslaneckého mandátu, aby se neschovával za imunitu. Stálo ho léta životní pohody. Stálo mnoho bolesti jeho blízké.
Od začátku, se znalostí věci, jsem byl přesvědčen o jeho nevině. Byl úspěšný, byl vidět, měl tah na branku, našlápnuto, stejně jako naše hnutí s ním v čele. A to mnohým vadilo.
Státní zástupce se odvolal. Co mu také zbývá. Pokud soud vyšší instance potvrdí verdikt krajského soudu, kdo ponese zodpovědnost? Lze prostě ´vypálit´ obžalobu a jednoduše to zkusit? Je normální, aby v právním státě trval proces více než 5 let? K zamyšlení.
Nicméně dnes Martinovi a jeho rodině gratuluji a jsem rád, že přeci jenom žijeme v právním státě, kde se lze, byť s průtahy, domoci spravedlnosti."

Ex-kapitán Josef Malý okomentoval účast Kozlů v 1. hokejové lize

26.5.2020
"Myslím, že je paráda, že se v Kolíně bude hrát první liga. Město i region si podle mě první ligu zaslouží. Klukům budu držet palce, fandit, aby si sezonu užili s plnými tribunami na každý zápas, napevno se usadili v lize a aby se tu hrála liga i další roky. Já osobně už pokračovat nebudu. Čekám v nejbližší době další přírůstek do rodiny. Mám věk. Mám zaměstnání, ve kterém nechci končit a dělat obojí na 100 % se podle mě nedá. Nemrzí mě to. Končil bych, i kdyby se hrála 2. liga. Naopak jsem moc rád, že se vedení podařilo sehnat finanční prostředky a že sponzoři i město mají zájem na tom, aby se tu 1. liga hrála."

Glosu k takzvané rouškové totalitě napsala na Facebook Eva Svobodová

25.5.2020
"Taky jste si toho určitě všimli, neříkejte, že ne. V březnu bylo národní hnutí za nošení roušek, herci, média, bez roušek zemřeme, roušky nás zachrání, šijeme roušky všem...
Pak roušky pochválil Babiš a vyhlásila vláda - a během pár týdnů se z roušek stal veřejný nepřítel číslo jedna. Mediální palba ze všech stran. Je to totalita, symbol poslušnosti, nefungují, škodí, epidemie neexistuje.
´Roušky nás táhnou na východ´. Úžasný je, jak s tím přišli Chvilkaři a Respekt, z čiré politické nenávisti vůči vládě, ale nakazili tím i lidi co jsou na úplně opačném politickém konci, jen skrz to, že jsou za každou cenu proti systému. Neuvěřitelný spinoff. Totální davová psychóza a hysterie, spolu s neuvěřitelnými konspiračními bludy a pavědeckými teoriemi. Skrz symbol. Roušku.
Tak já vám něco povím. Jestli skutečně existuje nějaké ´rouškové spiknutí´, tak není v rouškách, ale právě v kampani proti rouškám. Je to geniální! Zloděj křičí ´chyťte zloděje!´. ´Kdo to nevidí, je ovce!´
Zahltí lidi protichůdnými pseudoinformacemi. Vyvolají hysterii proti jakémukoliv smysluplnému opatření i proti informacím o existenci epidemie. A dovedou tak lidi k tomu, že je zbytečné cokoliv dělat a o cokoliv se starat. Nechají státům a EU ´klid na práci´, zatímco se lidé budou do krve rubat kvůli rouškám...
Hele, nemyslím to vážně, na konspirace a spiknutí nevěřím. To, že se ukázalo, kdo je sobec a na koho se dá spolehnout v krizi, je nakonec vlastně fajn. Ale to permanentní vyvolávání strachu ze všech stran, ať už ´všichni tady zemřeme na virus´, nebo ´všechny nás zabijou opatření´, dokázalo připravit o zdravý úsudek spoustu dříve rozumných lidí. Já bych navrhovala ´eliminovat´ novináře, jako kdysi Zeman. A zhluboka dýchat. Myslím, že by to téhle zemi jen prospělo."

Čerstvě instalované květinové pyramidy v ulicích města okomentovala na Facebooku Eva Jančíková

24.5.2020
Je to prostě krása. Ano, i duši je třeba těšit. Jak to říkal dávný čínský mudrc - máš-li dva chleby, jeden prodej a kup si hyacint.

Starosta Michael Kašpar napsal na Facebooku o zajímavém nálezu v kostnici

23.5.2020
"V rámci pokračující rekonstrukce kosterní výzdoby v objektu kolínské kostnice bylo nalezeno keramické pouzdro s historickým dokumentem. Bohužel dokument je ve velmi špatném stavu a je nutné ho nejprve mechanicky a chemicky očistit a následně konzervačně ošetřit. Dle vyjádření restaurátora bychom obsah tohoto dokumentu mohli mít k dispozici začátkem srpna. Na poslední stránce byl čitelný letopočet 1910. V druhé polovině 19. století vedl architekt Josef Mocker rozsáhlou puristickou přestavbu chrámu. Obnova byla dokončena roku 1910. Copak nám naši předkové zanechali?"

Marcela Špinková na Facebooku oglosovala okolnosti vzniku průmyslové zóny u Ovčár

22.5.2020
"Tak všichni víme, že byly politické zájmy (za starostování Zdenky Majerové), aby se TPCA a další obslužné firmy pro automobilový průmysl vybudovaly na kvalitní černozemi za Kolínem u Ovčár. Původní plány na vznik zóny byly lokality na Šťáralce a u Lučební, hlavně proto, aby nepřejížděli budoucí zaměstnanci celý Kolín denně tam a zpět a aby továrna byla blíže železničním kolejím. Odbyt automobilek klesá celosvětově a už tehdy se vědělo, že pokud se firmám zvětší náklady, přesunou svou výrobu klidně do jiného státu za levnější pracovní silou. Dobrovolně jsme se stali jen montovnami, které mohou být kdykoli opuštěny, zastavěná kvalitní zem už zůstane. Další nákupní centra a k tomu obslužné silnice jen zabírají další půdu zbytečně."

Útočník Michal Procházka okomentoval účast Kozlů v 1. hokejové lize

21.5.2020
"Upřímně jsem byl ohledně peněz trochu skeptik. Pro všechny je teď těžká doba a potřebná částka není zrovna malá. Vedení klubu před sebou mělo hodně těžký úkol a jsem rád, že to zvládli. Je to velká výzva a doufám, že v ní budeme úspěšní. S prací zatím nevím, ale doufám, že to půjde skloubit tak, abych prvoligovému hokeji v Kolíně co nejvíce pomohl. A rozhodně se na nadcházející sezónu moc těším."

Podivuhodnou proměnu nálady veřejnosti popsal na Facebooku Tomáš Tyl

19.5.2020
"Lidem přeskočilo a z módu ´všichni šijeme roušky´ a ´vyšel na balkón bez roušky, sousedka ho nahlásila policii´, jsme ladným kvapíkem přešli do stádia ´roušky jsou symbol podvolení se systému´, ´nikdo neumřel, je to jen chřipka´ a nejradši mám ty ´v Itálii jsem 15 let nebyl, co bych tam dělal, ale letos už mají levný letenky, tak z Hoštic jedeme všichni´.
Ze solidarity a hrdosti na to, jak dobře jsme to zvládli, nezbylo ani zblo a za roušku v obchodě můžete za pár týdnů očekávat facku, protože ´rouška ničemu nezabrání, tak neprovokuj!´.
Odpůrci nošení roušek stávají se agresivními a jejich potřeba uspokojení své závislosti na požitcích konzumu jim úplně vymazala paměť. Najednou už nikdy žádní mrtví v chladících boxech v USA nebyli, v Itálii to byla jen taková každoroční lapálie a s údivem hledím, jak se chováme skoro jako Afričané, kteří pro jistotu nemocnici léčící Covid zapálili.
Chápu, že lidská psychika funguje na bázi několika principů, kdy hlavním z nich je popírání. Takže tisíce mrtvých v Jižní Americe ignorujeme, o Rusku mlčíme, v Belgii radši řekneme, že byla použita špatná statistika a Švédsko zmizelo ze zpráv, když překročilo 3.000 mrtvých. No, proč ne, absťák je sviňa a koho svrbí, ať se škrábe. Jen jsem doufal, že nejsme až tak zotročení systémem požitků, abychom popírali realitu. Bohu a všem, s nimiž jsme asi 3 týdny vydrželi být solidární, žel, když to tady čtu, jsme zotročeni...
Tak jen pro info - Brazílie je na tom už tak zle, že San Paolo staví vertikální hřbitovy, protože nestíhají kopat hroby. Ale co, stejně by umřeli a navíc kdo z nich umřel na Covid, no? Umřeli přece ´jen s Covidem´ a to je pohoda!
Ale jasně, já vím - nešiřme fake news a strach, když otevírají plovárny. Nemáme lék, nemáme vakcínu, ale ´jestli tvoje rouška chrání mne, tak moje pěst Ti natrhne roušku´. Na tomhle nás každá mocnost vždycky dostala - my dokážeme být svorní maximálně měsíc, pak si změníme jméno ze Sýkora na Sikora (nebo Sikorovič, to podle toho, kdo nás zrovna okupuje) a bêda tomu, kdo v tom nechce být až po krk s náma!"

Obránce Petr Pýcha okomentoval účast jeho týmu v 1. hokejové lize

18.5.2020
"Myslím, že pro všechny z nás to je senzace. Pro kohokoliv z nás, kdo se dostane do týmu a zahraje si Chance ligu za naše město, to bude vrchol kariéry. Na druhou stranu je to pro všechny velká neznámá a obrovský závazek dostat tuto možnost od vedení klubu, města a všech lidí a firem v něm. Abychom je nezklamali. Těším se na to moc, ale je před námi spousta práce a dřiny a snad bude na konci i odměna v podobě zápasů před plným kolínským stadionem, to bych si přál. Co se týče práce, ta mě osobně nelimituje, dokážu si ji přizpůsobit, náročnější to bude s rodinou, ale dostal jsem doma naštěstí zelenou. Ještě si dovolím poděkovat všem, kdo nám dali tuto možnost, díky!"