Logo Kolínský PRES
 

Denní přehled

Kolínští hasiči se objevili ve vysílání České televize

21.2.2020
Radnice v lednu představila aplikaci do mobilního telefonu, která umožní hasičům před i při zásahu lokalizovat nejbližší funkční hydrant s vodou v nejbližším místě od ohniska požáru. Kolín je prvním městem v ČR, v němž byla aplikace spuštěna. Reportáž o tom natočil kolínský štáb ČT. Pustit si ji můžete na odkazu níže.

"Znáte aplikaci Florian? Nově pomáhá kolínským hasičům. Přímo na místě výjezdu jim totiž ukáže nejbližší hydranty. Cvičně si ji vyzkoušel i náš štáb."

Přejít na odkaz

Pár kilometrů od Kolína funguje rodinné vinařství

20.2.2020
V Klučově u Českého Brodu funguje malé rodinné vinařství, které pěstuje a produkuje jakostní vína. Nabízí i degustace vín ve sklípku, tu nejbližší v sobotu 22. února. Potřebné informace najdete na odkazu níže.

"Kraj kolem Klučova pro nás byl úplně neznámý a bylo příjemným překvapením, když jsme zjistili, že se v mnohém podobá jižní Moravě. Na první pohled to vůbec nepoznáte, ale když tu člověk nějakou dobu bydlí, zjistí, že vinařství tady mělo velkou tradici. Z nápadu na výsadbu několika hlav vinohradu za domem se vyklubaly plány na zbudování vinařství. Malého, ale se vším, co k tomu patří."

Přejít na odkaz

Kolínský novinář se vrátil ke kauze služebního auta středočeské hejtmanky Jermanové

19.2.2020
Kolínský novinář Vojtěch Blažek sepsal v článku na Seznamu všechny rozporuplné výroky týkající se používání služebního auta středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové, zvolené za Babišovo seskupení ANO.

"Předloni v létě Seznam zjistil, že manžel středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) se denně vozí jejím služebním autem. Několik dní nato – i pod tlakem premiéra Andreje Babiše – se hejtmanka auta vzdala. A vypověděla smlouvu s krajským úřadem, podle níž směla tehdejší černý superb v pořizovací cenně přes milion korun manželovi půjčovat. V pondělí 17. února 2020 však Seznam přinesl informaci, že se od té doby mnoho nezměnilo: hejtmanka Pokorná Jermanová dostala v mezidobí jiný služební vůz a v nové smlouvě, která stanoví podmínky užívání, je opět pasáž, jež dovoluje manželovi Pokorné Jermanové auto bez omezení používat."

Přejít na odkaz

Kozlové bojují o první místo v tabulce

18.2.2020
Kolín bojuje s Příbramí o vítězství v základní části 2. ligy. Sobotní zápas s Příbramí prohrál. Co si o utkání myslí trenér Kozlů Petr Martínek? Více si přečtěte v článku na klubovém webu.

"Musíme jít zápas od zápasu a vítězit. Pak se na konci základní části uvidí. Že bychom byli teoreticky před Příbramí, nejsme. Musíme nejdřív vyhrát v Písku, pak budeme před nimi."

Přejít na odkaz

Kolínští rybáři se odvolali proti rozhodnutí o rekultivaci Sandberka

17.2.2020
Velké vzrušení vyvolaly v Kolíně před měsícem informace o chystané rekultivaci pískovny Sandberk, spojené se zavezením části vodní plochy. Proti rozhodnutí Krajského úřadu Středočeského kraje, který rekultivaci ve sporné podobě povolil, se odvolali kolínští rybáři. Více se dočtete po kliknutí na odkaz níže.

"V tuto chvíli bych rád poděkoval každému, kdo se svým zájmem fakticky na této otázce podílí. V první řadě je to Město Kolín v čele se starostou panem Mgr. Michaelem Kašparem a dále Odboru životního prostředí městského úřadu Kolín v čele s panem Ing. Radkem Smutným, který se této otázce věnoval i ve svém volnu. Stejně tak bych rád poděkoval pár lidem z řad rybářů a odborníků, kteří byli taktéž v této věci aktivními."

Přejít na odkaz

Natálie Olivová je dorosteneckou mistryní republiky ve skoku do výšky

16.2.2020
Na atletickém mistrovství České republiky dorostu a juniorů v Ostravě uspěli kolínští závodníci. Více si můžete přečíst na webu T.J. Sokol Kolín - atletika.

"Pak přišla parádní kolínská disciplína, kterou byla tentokrát výška dorostenek. Natálie Olivová na výšce 173 cm úspěšným třetím pokusem potvrdila své zlato a po titulu z pětiboje z minulého týdne je tak už dvojnásobnou letošní šampiónkou."

Přejít na odkaz

Rozhovor s nejmladším fotbalistou A-týmu FK Kolín Davidem Koděrou

15.2.2020
Fotbalisté FK Kolín mají před sebou ještě tři zápasy zimní přípravy. Na klubovém webu vyzpovídal Tomáš Šulc nejmladšího hráče "áčka" Davida Koděru.

"V dorostu jsem měl na všechno více času. V dospělém fotbale je to všechno mnohem rychlejší, tvrdší a samozřejmě kvalitnější. Byl to opravdu velký skok. Musel jsem si na to všechno ale zvyknout a přizpůsobit se hře. Určitě mám ještě na čem pracovat, ale kluci mi v tom dost pomáhají a o to to mám snazší."

Přejít na odkaz

Valentýn v Pekle

14.2.2020
Nejmasověji navštívenou akcí na Valentýna v Kolíně určitě bude druhý ročník běžeckého charitativního závodu dvojic ´Valentýn v pekle´. Závod, který se kvůli tmě běhá s čelovkami, nabízí letos i zkrácenou tříkilometrovou trasu pro pěší po asfaltu. Registrace závodníků začíná v 17 hodin na centrálním dětském hřišti v Tisovecké ulici.

"Kdo běžel v loňském roce, bude mít možná maličkou výhodu, trasa bude velmi podobná. Ovšem celá trasa bude dobře viditelně značená, nemůžete minout. V prvním ročníku byla hlavním tématem disciplín vzájemná pomoc a spolupráce. Druhý ročník přinese jiné téma, to si necháme jako překvapení. V ceně startovného bude pro běžce připravena káva nebo čaj. Závod je noční, účastníci půjdou s čelovkami nebo se světýlky. Trasu pro pěší zvládne i kočárek."

Přejít na odkaz

Město na Labi vybírá ze čtyř návrhů nové knihovny

13.2.2020
Kolín není jediným městem, kde jsou vypisovány architektonické soutěže. Nedaleká Přelouč vybírá novou knihovnu na náměstí ze čtyř zajímavých návrhů, které si lze prohlédnout na radničním webu. Jeden z nich nabízí budovu s okny ve tvaru hřbetů knih.

"Podívejte se na návrhy nové budovy Městské knihovny v Přelouči na Masarykově náměstí v místech současného č.p. 27 ve čtyřech verzích od čtyř architektů, kteří se přihlásili do soutěže. Na stránkách města můžete hlasovat i v anketě."

Přejít na odkaz

Unikátní fotografie a dobové plány z časů "komunistického Kolína" najdete na webu ´Socialistický sen´

12.2.2020
Kolínské muzeum připravilo k hojně navštěvované výstavě ´Socialistický sen. Vize a realita´ doprovodný web, který nabízí řadu unikátních obrazových materiálů. Pozoruhodná je především sekce ´Sen´, v níž si lze prohlédnout vizualizace představ architektů o obřích přestavbách města.

"Prostor za řekou Labem byl určen jako místo pro naplnění asi architektonicky nejodvážnějších vizí. Kulturní dům a obytné budovy ve formách plastické architektury na vizualizaci vypadají jako bychom se ocitli v centru některého západoevropského města na začátku 70. let. Kromě této části se studie věnovala i úpravě Jiráskova náměstí, které mělo nejprve projít celkovou asanací a poté zde, kromě panelových domů, mělo vzniknout velké nákupní centrum ve formách, jaké známe například z obchodního domu Kotva v Praze. Z celého projektu byly realizovány, opět ve zkomolených formách, pouze panelového domy v ul. Antonína Kaliny a ul. Podskalské."

Přejít na odkaz

Pětice závodníků z kolínského klubu Taehan zasáhla ve Vídni do bojů o medaile

11.2.2020
O úspěších (i neúspěších) místních hokejistů, fotbalistů či basketbalistů ví v Kolíně téměř každý. Ve městě ale existují úspěšné kluby, o jejichž existenci tuší jen málokdo. Jedním z nich je klub korejských bojových umění Taehan.

"Velkým překvapením byl postup Katky Svítilové do finále v jejím premiérovém startu za juniorky. Katce se v jejích 14 letech podařilo porazit 30 zkušenějších závodnic a obsadit nádhernou 5. příčku. První start za juniory čekal i Tomáše Markova. Ten zacvičil své sestavy krásně, ale tentokrát to stačilo pouze na 16. místo."

Přejít na odkaz

Na co zírá mašinfíra při průjezdu Kolínem?

10.2.2020
Další díl seriálu článků nazvaných ´Na co zírá mašinfíra´ v iDNES se natáčel v Kolíně. Na prvních cca dvou minutách videa, které je součástí článku, je zaznamenán pohled z kabiny strojvůdce při odjezdu z kolínského nádraží, přejezd železničního mostu přes Labe a dále výjezd z Kolína kolem elektrárny, pod zálabským nadjezdem a kolem hřbitova a Korama k Veltrubům.

"Naší cestu rychlíkem společnosti Arriva vlaky začínáme na kolínském hlavním nádraží. V tomto středočeském městě si můžete prohlédnout chrám svatého Bartoloměje nebo historické centrum. Fanoušci železnice by samozřejmě neměli vynechat Kolínskou řepařskou drážku, která ovšem jezdí jen od jara do podzimu. Za kolínským nádražím opouštíme hlavní trať do Prahy a pravým obloukem se dostáváme k Labi, které překonáváme přes ocelový most."

Přejít na odkaz

Jak podle odborníků dopadla rekonstrukce a dostavba Veigertovského domu na Karlově náměstí?

9.2.2020
Před třemi lety byl po 30 letech chátrání a kompletní rekonstrukci otevřen muzejní Veigertovský dům na Karlově náměstí. Ten, kdo ho ještě neviděl zevnitř, si může na odkazu níže prohlédnout fotografie jeho interiérů i přečíst názory odborníků na podobu i kvalitu rekonstrukčních prací.

"Celkový dojem z rekonstrukce, která historický Veigertovský dům zachránila doslova v hodině poslední, a nadto mu vdechla nový a smysluplný život, bohužel narušují nekvalitní stavební práce. A zčásti také sama architektura, která mohla být přece jenom více promyšlena. Co se její vizuální podoby týče, nemohu jí nic vytknout, nýbrž naopak. Je krásná. Jak ve své jednoduchosti a transparentní tělesnosti, tak v respektu vůči historii, které se nijak nepodbízí, ani ji neimituje. Je ryze současná, ale také trochu nefunkční. Zatímco v zimě asi promrzá, v létě se rozhodně přehřívá. Zřejmě to souvisí s tím, že autorka vsadila všechny karty na zelenou. Na vizuální účinek copilitových tvárnic a jaksi pozapomněla, že část novostavby, konkrétně komunikační krček, je orientován vůči východojihovýchodu. V červenci to znamená, že na skleněnou stěnu, která není vůbec stíněná a dokonce ani izolovaná, praží slunce od šesti až do dvanácti hodin. Pak se divme, že v chodbách je už před devátou kolem 40 stupňů Celsia a k tomu těžký, nehybný vzduch. Účinně větrat se totiž také nedá, neboť francouzská okna, jimž chybí zábradlí (z estetických důvodů?), jsou kvůli bezpečnosti blokována, lištou přitlučenou k podlaze! Otevřít se tudíž dají jen jako pouhá větračka. Zřejmě chyba skriptu, jak říkají filmaři, protože jinak si takový lapsus zkrátka nedovedu vysvětlit."

Přejít na odkaz

Kolínská vícebojařka Natálie Olivová je dorosteneckou mistryní republiky!

8.2.2020
V hale Otakara Jandery v pražské Stromovce se v pátek 7. února rozběhl seriál letošních halových mistrovství České republiky a jako první do bojů vstoupili vícebojaři. Kolínská atletika měla na tomto vrcholu halové sezóny trojí zastoupení - žákyni Barboru Štěrbovou, dorostenku Natálii Olivovou a mezi muži Pavla Krejču. Více si můžete přečíst na webu T.J. Sokol Kolín - atletika.

"V závěrečné osmistovce dorostenek se ale nakonec žádné velké drama nekonalo. Natálie Olivová začala velmi rozumně, držela se zhruba 10 metrů za svou soupeřkou, a když se těsně před posledním kolem na ni dotáhla, bylo rozhodnuto. V cíli byla kolínská pětibojařka v osobním rekordu 2:25,55 min. jen desetinku za svou rivalkou a součtem 3861 bodů vybojovala zlatou medaili a titul dorostenecké mistryně republiky!"

Přejít na odkaz

Kolínský zimní stadión navštívila hokejová legenda

7.2.2020
Olympionik, reprezentant, jeden z nejlepších střelců historie československého hokeje, kolínský odchovanec, rodák z nedaleké Pašinky – Jan Gusta Havel - přijel pozdravit kolínské publikum. Článek s fotografiemi si můžete přečíst na webu kolínských Kozlů.

"Jan Gusta Havel před úvodním hvizdem zápasu převzal nejen dárkový koš, ale především jeden ze speciálních dresů, které byly pro tuto příležitost vyrobeny. Na nich byla vyobrazena kromě jeho podobizny také podobizna Ivana Hlinky, na jehož počest nadace na pomoc hokejovým veteránům a jejich rodinám vznikla. Když se pak vracel ze středového kruhu, kde házel úvodní buly zápasu, viděl, že jeho hokejovou legendu uctili i členové fanclubu velkolepým choreem, jeho podobiznou. To neváhal, uklonil se a zamával."

Přejít na odkaz

Český rozhlas odvysílal reportáž o kolínském Charitním obchodě

6.2.2020
Charitní obchod na sídlišti funguje od loňského roku a z výtěžku prodeje pomáhá onkologicky nemocným, školákům a seniorům. Reportáž o kolínském obchodě odvysílal Český rozhlas a poslechnout si ji můžete na odkazu níže.

"V obchodě pracují dobrovolnice a pracovní návyky tady získávají také klientky z chráněného bydlení organizace Mela. Pomáhají věšet oblečení na ramínka, žehlí, zametají a myjí výlohy. Zároveň tady prodávají výrobky z terapeutické dílny. Ve výloze jsou vystavené jejich pletené košíky, keramické dárky i plátěné pytlíky na potraviny."

Přejít na odkaz

Vlaky mezi Kolínem a Prahou jsou přeplněné, nové spoje ale přidat nelze

5.2.2020
Honza Navrátil, připravující s Petrem Hejcmanem pro Českou televizi reportáže z Kolínska, se v lednu zaměřili na přeplněné ranní vlaky mezi Kolínem a Prahou. Půldruhaminutová reportáž je v textové i obrazové verzi dostupná na webu ČT na odkazu níže.

"Ve všední den ráno mohou cestující mezi Kolínem a Prahou využít celkem sedmnáct rychlíků, a to mezi šestou a devátou hodinou ranní. Jenže většinou jsou plné. Pro cestující, kteří mají například čtvrtletní jízdenku, to znamená, že si většinou nesednou, a to ani když se vyhnou dálkovým spojům z Moravy či Slovenska."

Přejít na odkaz

Česká televize dnes uvede dokument o kolínském výtvarníkovi Janu Kubíčkovi

4.2.2020
Kolín neměl na přelomu století mezinárodně proslulejšího výtvarníka než Jana Kubíčka (1927–2013). O kolínském rodákovi natočila před čtyřmi lety půlhodinový dokument Česká televize a dnes pozdě večer nabídne jeho reprízu. Dokument nazvaný "Jan Kubíček" uvede kanál ČT art a podrobnosti o něm si lze přečíst na webu České televize.

"Dokumentární film zachycuje autorovo uvažování o tvorbě především skrze jeho vlastní zápisky a úryvky z deníků načtených Miroslavem Táborským. Divákům je tak srozumitelně představena Kubíčkova multidisciplinární tvorba, ale i jeho obecné úvahy o životě a světě umění. O výtvarníkově životě a díle ve filmu vypráví členové výtvarníkovy rodiny, jeho přátelé i odborníci umělecké teorie a praxe."

Přejít na odkaz

Co přesně se má stát s jezerem Sandberk?

3.2.2020
Projekt na rekultivaci Sandberku, schválený Krajským úřadem, vyvolal silnou nevoli u kolínské radnice, rybářů i veřejnosti. Bohuslav Boš natočil přímo na Sandberku (pro web Průběžně) osmiminutové video, v němž ukazuje, co je zde podle projektu plánováno a jaká jsou rizika zvoleného řešení. Video si spustíte na odkazu níže.

"Pokud se uzavře východní část Sandberku, tak jak to navrhuje schválený projekt, uzavře se možnost napájení Sandberku vodou z Labe a Sandberk se stane jímkou, z níž zmizí život."

Přejít na odkaz

Na půl cesty mezi Kolínem a Pardubicemi roste nový most přes Labe

2.2.2020
Díky hojně navštěvovaným burzám v jeho těsném sousedství Kolíňákům dobře známý "americký" most přes Labe ve Valech byl loni rozebrán. Na jeho místě v těchto dnech vyrůstá most nový. Napsaly o tom Novinky.

"Na pozoruhodný technický kousek se přišli v pondělí podívat odborníci i laici k Labi mezi obcemi Mělice a Valy na Přeloučsku. Ocelovou mostní konstrukci vážící skoro 650 tun tam stavaři po několikacentimetrových krůčcích posouvali pomocí hydrauliky přes řeku."

Přejít na odkaz