Logo Kolínský PRES
 

Denní přehled

26.5.2020
Před čtvrtstoletím činil průměrný plat lékařů v kolínské nemocnici 11.856 korun, v kategorii sester 6.486 korun.

25.5.2020
Kara Starý Kolín, součást podniku Kara Trutnov, v první polovině devadesátých let denně ušila kolem osmdesáti výrobků převážně z králičích kůží. Kromě kožichů, palet a bund se tu šily i polštářky a bačkory pro batolata.

23.5.2020
V Kolínských novinách vyšla před čtvrtstoletím dvoustránková reportáž o sídlišti U Jána s několika fotografiemi. Na jedné z nich je dobře patrné, že na dlouhém úseku ulice Želivského mezi tamními paneláky parkovala pouhá dvě osobní auta.

22.5.2020
Famózní koncert odehrála v polovině devadesátých let ve zkušebně kolínského divadla, proměněné bedněním a závěsy v rockový klub, brněnská kapela Dunaj. "Přítomní budou na Dunaj v Kolíně jednou vzpomínat tak, jako dnešní nastávající angličtí dědečkové myslívají na koncerty Beatles," zaprognózovaly si Kolínské noviny.

21.5.2020
V kolínských drogériích se před čtvrtstoletím obvykle prodávalo pouhých šest druhů pracích prášků. Nejlevnějšími byly Palmex a Tix s cenou kolem 27 korun za balení, "střední třídu" zastupovaly Azur a Biomat s cenovkou cca 35 korun a podle cen překračujících čtyři desetikoruny šlo za luxusní prací prostředky považovat Ariel a Vizir. Zájemkyně o mytí nádobí pak stály před mnohem jednodušší volbou mezi dvojicí Jar a Pur.

20.5.2020
Hydraulický olej Modul Greensave, vyráběný kolínským závodem Koramo, získal před čtvrtstoletím na výstavě Země živitelka cenu "Zlatý klas" za mimořádný přínos pro životní prostředí.

19.5.2020
Kolínské noviny představily v polovině devadesátých let na dvoustraně pod titulkem "Nejvtipnější mužové okresu kolínského" všechny místní autory kreslených vtipů a ukázky z jejich tvorby. Z pětice Miroslav Fechtner, Václav Linek, Jaromír Linek, Jiří Vančura a NOS se cti spatřit svou kresbu na titulní straně dočkalo duo NOS, tedy Jiří Novák a Jaroslav Skoupý.

18.5.2020
"Deratizátoři si po soustředěném výkonu připsali na konto po závěrečném sčítání 3 potkany, 7 pavouků, 6 rusů, 2 šváby, housenku, křečka, želvu, tarantuli, 13 amerických brouků, nespecifikované množství muněk, 2 hasiče a nezaměstnaného Dezidera Kanálosze, který odcizil a následně zkonzumoval hubící násadu," referovaly před čtvrtstoletím v mírné nadsázce Kolínské noviny o úspěšné deratizační akci na kolínském Úřadu práce a dodaly: "Akce, trvající několik hodin, kvůli které museli všichni zaměstnanci zůstat v pátek doma, se setkala u úředníků s nadšením. Pracovníci Úřadu práce nyní požadují, aby do kolektivní smlouvy byla zapracována klauzule o tom, že deratizace musí probíhat třikrát měsíčně, a to vždy v pátek a následujícím pondělí. Bohužel, zatím nemohli své požadavky řediteli Úřadu práce předat, protože od deratizace je inženýr Blecha nezvěstný."

17.5.2020
Z druhého patra knihovny v Husově ulici v půli devadesátých let kdosi ukradl bustu Jana Ámose Komenského.