Logo Kolínský PRES
 

Denní přehled

12.8.2020
Společnost Vedakra pánů Vecka, Darebného a Kratochvíly začala v polovině devadesátých let na Zálabí pražit a pytlíkovat první kolínskou kávu. Pětasedmdesátigramový sáček kávy značky Bravo se v obchodech prodával za cenu od 9 do 11 korun.

11.8.2020
Jedna z pouhých dvou benzínových pump tehdy fungujících v Kolíně, "agipka" na Pražské výpadovce, otevřela v polovině devadesátých let první automyčku ve městě se šesti přednastavenými programy.

10.8.2020
Kolínská mlékárna slavila před čtvrtstoletím v obchodech úspěch s nízkokalorickým čokoládovým pudinkovým krémem Pudík. Mlékárna dodávala do obchodů i mléko, máslo, šlehané podmáslí a zakysané plnotučné mléko s názvem Mikyška. Privatizovaný podnik též usilovně pracoval na rekonstrukci objektu staré mlékárny na náměstí Republiky.

9.8.2020
Kolín evidoval v roce 1995 více než padesát krytů, o něž se staral radniční ´Útvar obrany a ochrany města´, složený z vedoucího Antonína Svobody a jeho jediného podřízeného Adolfa Franka. Kapacita krytů se pohybovala od sedmdesáti po více než desetinásobek a část z nich sloužila jako sušárny, sklepy či garáže, byť ve všech bylo funkční filtroventiilační zařízení, radiomaják, záchod či měřič tlaku. Největší kryt pro 900 lidí byl na sídlišti ´U Jána´, zatímco v tom nejnavštěvovanějším sídlil podnik ´Domino Dancing´ (a před ním ´M-klub´).

8.8.2020
Před budovou bývalé vojenské správy na náměstí Republiky postavila v polovině devadesátých let firma Time Service stožár s velkými ručičkovými hodinami na elektrický pohon a otočnou reklamou České spořitelny, umístěnou pod ciferníkem. "Hodiny zatím ukazují přesně, což se třeba o těch na věži obchodní akademie rozhodně říct nedá," napsal místní týdeník.

7.8.2020
Kolínská OHS před čtvrtstoletím zveřejnila, že ve městě není evidován žádný pacient s AIDS. V rámci prevence proti této nemoci OHS místním středním školám nabízela koupi a instalaci automatu na prezervativy za devět tisíc korun, zájem o něj ale projevil jen ředitel průmyslovky.

6.8.2020
Jídelna bývalé Jitřenky na Karlově náměstí se před čtvrtstoletím proměnila v prodejnu oděvů a textilu.

5.8.2020
Zvedající se procento lidí do omrzení sledujících televizní seriály se před 25 lety projevilo i v tom, že mezi holčičkami narozenými v Kolíně objevili statistici Sabrinu, Angeliku, Jesiku a Chiaru. Nejoblíbenějšími dívčími jmény v polovině devadesátých let v Kolíně byly Lucie, Veronika, Jana a Kristýna.

4.8.2020
V polovině devadesátých let se kolínský zimní stadión nacházel na hraně havarijního stavu. Zkolabovala vodárna, nefungovalo ledařské potrubí pod tribunou ani časomíra, popraskal povrch střechy, při revizi se ukázalo, že jeden z elektrických kabelů byl několik let přivázaný ke stromu a vedený vzduchem a okamžitou výpověď dostal rolbař, který s ní jezdil ožralý. "Když mi ukázali kotelnu, myslel jsem, že padnu do mdlob," popsal místnímu týdeníku první prohlídku areálu nový ředitel zimáku Přemysl Váňa.