Logo Kolínský PRES
 

Denní přehled

29.3.2020
Nejnovější základní škola ve městě v Lipanské ulici přišla před čtvrtstoletím s revoluční inovací - žáci zde o přestávkách nemuseli spořádaně chodit kolem dokola po chodbách pod dozorem učitelů, ale mohli si zacvičit na ribstolech či si zaskákat "panáka".

28.3.2020
Polepský výtvarník Josef Švarc po velkém úspěchu jeho malované učebnice angličtiny pro děti ´Obrázková knížka´ přišel s dalším prodejním trhákem, česko-anglickým pexesem s dvaatřiceti páry Švarcových obrázků. Pexeso vycházelo na pokračování jako měsíčník, vždy doplněné osmi stranami dětského kurzu angličtiny. Majitelé jednotlivých sešitů navíc mohli každý měsíc vyhrát v televizní loterii řadu cen včetně automobilu.

27.3.2020
Největší plat ze všech ředitelů organizací, zřízených radnicí, brala v polovině devadesátých let minulého století šéfka kojeneckého ústavu, která měla na výplatní pásce uvedenu částku 13.286 korun hrubého. Přes deset tisíc brali i ředitelé domova důchodců (11.199 Kč), penziónu pro důchodce na sídlišti (10.888 Kč) a zimního stadiónu (10.038 Kč), zatímco jen se čtyřcifernou sumou se museli spokojit ředitelé kina (9.369 Kč), divadla (9.079 Kč) a městských jeslí (7.855 Kč).

26.3.2020
Nejsledovanější tablo v Kolíně před čtvrtstoletím vyvěsily maturantky ze IV.C obchodní akademie ve výloze drogérie v Kutnohorské ulici. Místo obligátních portrétních fotografií u jednotlivých jmen byly na tablu snímky nejrůznějších druhů opic.

25.3.2020
Nejkratší kolínská popelářská ´trasa´ v Kolíně měřila před čtvrtstoletím 37 kilometrů a kukavůz, do nějž se vešel obsah cca 150 popelnic, po ní jezdil s průměrnou spotřebou 100 litrů na 100 kilometrů. Reportáž Kolínských novin nazvaná ´Ze života popelářů´ odhalila, že obsluha kukavozu se dělila na ´elitu´ v osobě řidiče a ´plebs´ v podobě dvou ´kutálečů a vysypávačů´ popelnic, stojících vzadu na stupátku. "Tam vzadu na stupátku bych dělat nemoh, z toho smradu bych se poblil," řekl autorovi reportáže Jiřímu Karbanovi jeden z řidičů.

24.3.2020
"Mám pocit, že kdykoliv se v Kolíně potká pes s fenkou, narodí se jezevčík," odpověděl Kolínským novinám na otázku, jaké je nejoblíbenější psí plemeno ve městě, veterinář Tomáš Forst.

23.3.2020
Mezi čtyřmi novici, kteří po dvouletém životě v kolínském jezuitském klášteře složili řádové sliby, byl i syn tehdejšího ministra obrany Antonína Baudyše. Ministr byl inkognito mezi diváky divadelního pásma o sv. Ignácovi z Loyoly, jehož předvedením se "zaslíbenci" rozloučili s Kolínem. Kolínský klášter současně opustil i oblíbený kazatel a socius jezuitského noviciátu P. Josef Čunek, povolaný do Říma.

22.3.2020
Před 25 lety byla nejnavštěvovanější akcí v Kolíně pravidelná burza v areálu plaveckého stadiónu, na kterou každou neděli za pětikorunové vstupné přicházelo kolem tří a půl tisíce zvědavců. Ze dvou stovek prodávajících, kteří za pronájem místa na stánek platili padesátikorunu, bylo kolem padesáti vietnamské národnosti. "Burza působí klidným dojmem. Nestřílí se tady a kradené věci se tu už neprodávají. Skořápkáři byli již dávno vyhnáni, pár lidí bylo okradeno romskými zlodějkami (měnícími barvu vlasů jako leguán) a nejčerstvějším podvodem jsou normě nevyhovující síťové adaptéry," napsal v reportáži z burzy místní týdeník.

21.3.2020
Zájemci o knihy před čtvrtstoletím ve městě uspěli na pouhých třech místech. Knihkupectví ´U Kašků´ Pavla Kárníka na náměstí nabízelo nejen literaturu, ale i zapůjčení 1.700 videokazet, knihkupectví ´U Zlaté kosy´ Petra Krále v Pražské ulici, jen pár metrů od náměstí, provozovalo i malý antikvariát a ´Arton´ Radka Tomka v ulici Na Hradbách prodával kromě knížek i keramiku a obrazy.

20.3.2020
I po rozšíření kolínské telefonní ústředny byl domácí telefonní přístroj pro řadu obyvatel města stále nedosažitelným luxusem - Telecom ve městě evidoval 2.249 žádostí o telefonní přípojku, na jejichž vyřízení se čekalo i dlouhé roky.