Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 19. března 2019

Příběhy našich sousedů v Městském společenském domě

Společnost Post Bellum vybudovala v minulých letech spolu s Českým rozhlasem na webu www.pametnaroda.cz největší veřejnosti přístupnou pamětnickou sbírku nahrávek v Evropě. Díky rozhlasovým a televizním pořadům "Příběhy 20. století" dokázalo Post Bellum oslovit tisíce lidí.

Příběhy našich sousedů v Městském společenském domě
Foto: Vladimír Sládek
 
Publikováno: 13.3.2018 v 6:00, Aktualizováno: 6.3.2018 v 19:00
Rubrika: Zpravodajství

V poslední době rozvíjí společnost spolupráci s městy a školami a pomáhá jim utvářet osobní pouto s minulostí. Tak vznikl i projekt "Příběhy našich sousedů", který v Kolíně dospěl do své závěrečné fáze a bude mít veřejnou prezentaci ve středu 14. března od 16 hodin v Městském společenském domě.
Dvanáct žákovských týmů ze středních a základních škol z Kolína, Býchor, Peček a Kutné Hory představí svoji půlroční práci, během které si studenti hráli na reportéry, zpovídali pamětníky, pořizovali dokumentaci a prohledávali archivy, aby nakonec vytvořili pozoruhodné prezentace - sondy do 20. století, do konkrétních životů pamětníků, kteří žijí často nenápadně mezi námi. Pamětníky našli někdy ve svých vlastních rodinách, některé z osobností doporučili jejich učitelé.
Výsledky studentské práce byly již publikovány na webu pribehynasichsousedu.cz. Mezi dvanácti vybranými pamětníky jsou mimo jiné politický vězeň z 50. let František Teplý, účastník stávek horníků proti sovětské okupaci Miroslav Lapiš, ale třeba i 92letá Lidmila Nedbalová z Jestřabí Lhoty, která pamatuje časy, kdy její rodina v době kolektivizace přišla o svá pole a chlévy s dobytkem.
Jak vlastně bude pořad "Příběhy našich sousedů" v Městském společenském domě vypadat? Půjde o moderovaný večer, během něhož všech dvanáct žákovských týmů představí publiku i přítomné porotě svého pamětníka a jeho vzpomínky. Z časových důvodů nebudou pouštěna videa či nahrané reportáže, prezentace se omezí pouze na slovní komentáře. Podle Jitky Šimkové z organizace Post Bellum, která projekt "Příběhy našich sousedů" v Kolíně realizuje, vznikne následně i stejnojmenná výstava na velkoplošných panelech. Ty budou k vidění možná již v březnu na Karlově náměstí v Kolíně a koncem jara v obchodní pasáži Futurum.
O tom, zda bude projekt na kolínských školách pokračovat, rozhodnou další případní sponzoři projektu včetně kolínské radnice. Za strany Post Bellum zájem je, i samotní studenti cítí, že žádná učebnice nedokáže inspirovat tak jako vyprávěný příběh.

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM