Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je neděle, 18. srpna 2019

Všichni dobří rodáci jsou zváni do Starého Kolína

V letošním roce slaví Starý Kolín 750 let výročí první písemné zmínky o obci. Četné nálezy přitom svědčí o tom, že okolí obce bylo osídleno mnohem dříve, na pozemcích některých místních rolníků se našly známky starých sídlišť z 10. až 12. století, takže Starý Kolín je osadou starou více než tisíc let.

Všichni dobří rodáci jsou zváni do Starého Kolína
Foto: Redakce KP
 
Publikováno: 1.9.2017 v 12:00, Aktualizováno: 31.8.2017 v 18:00
Rubrika: Kultura

Rozmach Starého Kolína nastal začátkem 13. století, kdy byla nedaleko objevena stříbrná ruda, na jejíž těžbě měl velký zájem král Přemysl Otakar II., jemuž osada patřila a z které měl v plánu vybudovat město k podpoře dolování. Směroval sem tedy všechny příchozí osadníky, pro které se ale místo záhy ukázalo malé a navíc jej sužovaly každoroční záplavy. Díky nim však místo dostalo svůj název, který přetrval dodnes - obyvatelé ve snaze udržet vodu v korytě řeky zpevňovali břehy kůly - kolíky - koly, takzvaně kolili břehy. Ani bití kolů do Labe však nezabránilo pustošení osady vodním živlem, proto se další osadníci usazovali již o kousek dál na západ, na skále. Králi se zřejmě jméno Kolín natolik zalíbilo, že jej přestěhoval i s městem, a záhy se začalo městu říkat Nový Kolín a původnímu zůstal název Starý Kolín. 
Oslavy výročí probíhají po celý letošní rok - 3. června se uskutečnil velkolepý Dětský den, 2. září se koná Setkání rodáků a oslavy vyvrcholí 2. prosince obnovenou tradicí v podobě vánočního trhu, vánočním koncertem a vysvěcením opravených kapliček, na které místní SOS (Starokolínský okrašlovací spolek) vypsal veřejnou sbírku, ve které se podařilo potřebnou sumu získat. Bude to tak velké poděkování všem, kteří mají na opravě svůj podíl.
Samotné Setkání rodáků bude 2. září probíhat po celý den. Přístupné k prohlídce budou budovy školy, obecního úřadu, zrekonstruované knihovny, hasičské zbrojnice i kostela. Od rána budou probíhat akce na střelnici i na hřišti, ve 13 hodin začne v Kulturním domě hlavní program s vystoupením dětí, promítáním či výstavou fotografií. Večer zakončí taneční zábava.

Autor článku: Redakce KP
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM