Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je čtvrtek, 25. dubna 2019

Změna pro Kolín bombasticky vyhrála komunální volby, o Senát ČR se utkají ČSSD a ODS

Obrovským vítězem volby do Zastupitelstva města Kolína se stala Změna pro Kolín. Nejenže vítězství obhájila, ale navíc výsledek navýšila málem trojnásobně! Skoro neuvěřitelné je, že bude mít 20 zastupitelů v 27členném orgánu. Ostatní subjekty jen paběrkovaly.

Změna pro Kolín bombasticky vyhrála komunální volby, o Senát ČR se utkají ČSSD a ODS
Volby do Zastupitelstva města Kolína 2014.Foto: František Stráník
 
Publikováno: 15.10.2014 v 6:00, Aktualizováno: 14.10.2014 v 9:00
Rubrika: Zpravodajství

V zastupitelstvu budou chybět TOP 09, ODS i Úsvit pro Kolín, nepřekročily pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do nejvyššího orgánu města. ČSSD obsadí pouze jedno místo, Kolíňáci dva, ANO 2011 dva a KSČM také dva posty. Změna by k vládnutí nikoho nepotřebovala! Dá se ale očekávat, že spřízněné Kolíňáky přes palubu nehodí. Je možné, že Jan Hora opustí městskou radu, místostarosta Jan Pospíšil v zastupitelstvu vůbec nebude. Kromě TOP 09 a ODS velké propady zaznamenali sociální demokraté i komunisté, kteří byli zvyklí na vyšší počty zástupců lidu. Suverénně první skončila Změna pro Kolín (63,94 %), druzí skončili Kolíňáci (7,26 %), třetí KSČM (6,95 %), čtvrté ANO 2011 (6,35 %), pátá (před 4 roky druhá) ČSSD (5,06 %), šesté seskupení TOP 09 a Nezávislí pro Kolín (4,75 %), sedmá ODS (3,63 %) a osmý Úsvit pro Kolín ziskem2,20 procenta všech platných hlasů.

Do Zastupitelstva města Kolína proklouzli: Vít Rakušan, Petr Král, Pavlína Havlíková, Michael Kašpar, Veronika Fabiánová, Václav Kmoch, Irena Fuchsová, Petr Kopecký, Jan Roth, Jana Hudcová, Ladislav Zima, Filip Šádek, Iveta Mikšíková, Martin Drahovzal, Martin Slavík, Michal Najbrt, Pavel Horák, Věra Doležalová, Václav Čtvrtečka a Jan Rakušan (Změna pro Kolín), Jan Hora a Petr Volšanský (ANO 2011), Václav Navrátil a Tomáš Růžička (Kolíňáci), Martin Škorpík a Jiří Truska (KSČM) a Karel Molnár (ČSSD). Mezi zastupiteli v novém volebním období neuvidíme bez jednoho celou polovinu z nich: Jana Balíka, Bohumila Herčíka, Borise Jančáka, Evu Košťál Matějkovou, Pavla Lebedu, Lubomíra Nymburského, Petra Chudomela, Jana Pospíšila, Miloše Sarauera, Bohuslava Vančuru, Vladimíra Zemana, Kláru Zubíkovou a Milana Janouška.

Volby do Senátu Parlamentu ČR ve volebním obvodu zahrnující Kolínsko, jižní díl Nymburska a část Prahy-východ vyhrály zavedené politické strany. Vyhrála Emilie Třísková (ČSSD) s 26,11 procenty všech získaných hlasů voličů před Milanem Rakem (ODS) s 18,39 %, kteří se spolu utkají ve 2. kole (17. a 18. října) o senátorský post za Pavla Lebedu (Republika) s 2,70 %, jenž zcela vyhořel, když skončil s nejmenším počtem hlasů nejhůře. Třetí skončil Pavel Kárník (TOP 09) s 16,78 %, který v závěru mohutně dotahoval 2. místo, ale nakonec nedotáhl. V poli poražených dopadli Regina Davídková (ANO 2011) s 15,93 %, František Švarc (KSČM) s 11,16 %, Roman Škrabánek (Úsvit) s 8,90 %.

Celkem sečteno, v Kolíně volby znamenaly drtivý triumf pro Změnu pro Kolín. Ostatní její konkurenti propadli, přestože třeba ANO 2011 bude výsledky interpretovat jako úspěch, neboť se subjekt zúčastnil prvních komunálních voleb. Pro TOP 09 byly volby něco jako Waterloo. Partaj ztratila jak zastupitelstvo, tak do finále senátních voleb nepostoupil její čekatel. ODS také přišla o zastupitelstvo, ale má naději získat Senát. ČSSD spadla až na jediný post v nejvyšším městském orgánu, zato rovněž může získat místo v Senátu ČR. Jistě i Úsvit pro Kolín čekal víc, neuspěla ani v komunálních ani senátních volbách. Avšak možná je to teprve start. KSČM v zastupitelstvu ztratila, v senátních volbách dopadla plonkově. A Kolíňáci? Mít jen dva zastupitele, to je prostě neúspěch.
 

Autor článku: Michal Černý
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM