INVESTOVAT DO VLASTNÍHO BYDLENÍ DNES, NEBO RADĚJI POČKAT?
Často diskutovaným tématem poslední doby je cenový růst nemovitostí a jeho vztah k probíhající pandemii. Vyplatí se počkat? Spadnou krátkodobě ceny bydlení podobně jako tomu bylo při hospodářské krizi v roce 2009? Nebo je to přesně naopak? Debaty na tohle téma se nevyhnuly ani naší redakci a tak jsme si řekli, že se na to podíváme hlouběji, pokusíme nahlas pojmenovat všechny faktory, které trh ovlivňují a na závěr požádali o vyjádření experta v oboru.
Naprostá většina těch, kteří uvažují o pořízení nového bydlení se v první řadě zabývá jeho cenou. Po prvním zvážení, zda-li takovou investici podstoupit v přímém porovnání s cenou nového domu nebo bytu se zdá, že je nové bydlení nedosažitelné. Přesto je reálná situace ve skutečnosti jiná. Ať už jde o dům nebo byt, poptávka po nových nemovitostech dlouhodobě a výrazně převyšuje nabídku. Jak je to možné?
Důvodů, proč se tak děje, je několik. S rostoucí životní úrovní se neustále zvyšují nároky na kvalitní bydlení. Vlastní dům nebo byt je velkou životní investicí a až na malé a krátkodobé výkyvy ceny nových bydlení stále stoupají. Na to, že se situace změní a ceny nemovitostí klesnou to skutečně nevypadá. O tom, že se ceny zvedají a inflace “požírá” naspořené peníze se přesvědčujeme všichni každý den.
Průzkum renomované společnosti LEXXUS NORTON přinesl docela děsivé číslo. Počet zahájených projektů výstavby bytových domů v meziročním srovnání 2019/2020 klesl o více než 40 % a následující rok s covidem bude jen těžko úspěšnějším. Jednoduše - nestíhá se stavět. Stavební zákon je velmi komplikovaný a samotné řízení a příprava projektu je běh na opravdu hodně dlouhou trať. Zvýšení mezd a rostoucí kupní síla společně s touhou po vlastním bydlení jsou faktory, které nůžky mezi poptávkou a nabídkou dále rozevírají.
Úrokové sazby hypotečních úvěrů se sice začínají zvedat, stále jsou ale hluboko pod inflační úrokovou sazbou a tudíž nabízí velmi výhodné uložení, nebo chcete-li, zhodnocení peněz. K tomu připočtěte zrušenou daň z nabytí nemovitosti, která při koupi bydlení v ceně např. 5.000.000 Kč ušetří 200.000 Kč, a máme tady nůžky otevřené “dokořán”. Nůžky, které přímo úměrně ovlivňují cenu nemovitostí a jsou živnou půdou pro její růst. A ruku v ruce se zdražuje vše ostatní, co ceny nemovitostí ovlivňuje nepřímo. Lidská práce, omezené zdroje surovin, nové stavební normy, pozemky atd.
POŽÁDALI JSME REALITNÍHO ODBORNÍKA ING. ARCH. VLADIMÍRA ERBENA O PÁR SLOV OHLEDNĚ PREDIKCE VÝVOJE TRHU S REALITAMI.
Jako společník a jednatel společnosti Znalecký a oceňovací ústav s. r. o. více než 20 let sleduji velmi podrobně trh s nemovitostmi. Naše působnost je celorepubliková, navíc využíváme možnost přístupu do skutečně uzavřených kupních smluv v regionech, kde oceňujeme, mám tedy přehled napříč Českou republikou.
V rámci lokace je dnes jednoznačně prioritou Praha a města ve Středočeském kraji s dobrou dopravní dostupností do Prahy, a to jak silniční, tak železniční, což Kolín naprosto bezpochyby je. Situace ve zbytku republiky je řádově jiná s výjimkou některých krajských měst a špičkových rekreačních oblastí. Současná etapa, obzvláště v cenách bytů, vykazuje růst cen, který bude nadále pokračovat. Růst cen u nové výstavby je dán jak nedostatkem výstavby nových projektů, tak aktuálními trendy zdražování materiálů. Omezené zdroje surovin, které jsou následně ve stavebnictví používány, nedostatek pracovních sil a komplikace s povolováním staveb (nový stavební zákon je v legislativním procesu a jeho dopad zatím nelze vyhodnotit), se ve zvyšování cen bytů zákonitě odráží. Se stávajícími cenami novostaveb se trochu nezaslouženě zvedají i ceny starších bytů, které pro investory nabízí ale podstatně nižší kvalitu, zvláště v životnosti jednotlivých stavebních prvků.
Novostavba znamená jednoznačně nižší provozní náklady, minimální vklady do fondu oprav v prvních cca dvaceti letech a také záruku od dodavatele. Bohužel, pořizovací cena je pro mnoho lidí vysoká, ale vzhledem k výše zmíněnému dále poroste. Inflace, kterou nám servírují sdělovací prostředky, je ve vztahu ke stavebnictví silně podhodnocená a nereálná. Inflace naopak pomůže při splácení hypotéky, protože splátky se budou relativně umenšovat. Průměrná cena čtverečního metru bytu v České republice je nyní okolo 70.000 Kč a může být určitým vodítkem při posuzování případných nabídek. Pokud právě uvažujete o pořízení vlastního bydlení nebo o pořízení investiční nemovitosti, je rada ode mě jednoznačná - neváhejte!
Nakonec jsme tedy i my v redakci došli k poměrně jednoznačnému výsledku. Kdo vsázel na to, že obrovský růst cen nemovitostí, který během několika málo posledních let trh s nemovitostmi prožívá, přibrzdí pandemie coronaviru, sázku prohrál. A vše nasvědčuje tomu, že lepší to už nebude.
Spolupráce: Ing. Arch. Vladimír Erben