Logo Kolínský PRES

Kolínská dorostenka Natálie Olivová pokořila historický rekord a vybojovala titul mistryně České republiky v sedmiboji

Zpravodajství
Publikováno: 27.7.2020 Autor článku: Jiří Tuček Foto: T.J. Sokol Kolín - atletika

Dorostenka T.J. Sokol Kolín - atletika, sedmibojařka Natálie Olivová, na sebe letos poprvé výrazně upozornila v červnu, když na mikromítinku ČAS v Plzni zvítězila výkonem 5.322 bodů, čímž se vyhoupla se do čela letošních evropských tabulek a na druhé místo tabulek světových.

Letošním závodním vrcholem nadějné sedmibojařky bylo mistrovství České republiky ve vícebojích, konané od čtvrtka 23. do neděle 26. července v Praze na stadiónu Slávie. Projděme si dramatický průběh závodu se šťastným koncem postupně po jednotlivých disciplínách, tak jak ho na klubovém webu zaznamenal Jiří Tuček.

V páteční úvodní disciplíně sedmiboje, běhu na 100 metrů překážek, si Natálie v páté dráze si vedla výborné a cílem proběhla druhá ve skvělém osobním rekordu 14,16 s, čímž zároveň překonala o 14 setin kolínský historický rekord Lenky Novotné. Skok vysoký je její parádní disciplínou, vždyť je v něm letošní halovou mistryní. Také v krásném letním počasí procházela soutěží bez zaváhání až do 168 cm, které ale překonala na druhý pokus a v soutěži už zůstala sama. Následujících 171 cm dokázala překonat napotřetí a po překážkách i ve výšce nabrala plusové body na svůj nedávný osobní a kolínský sedmibojařský rekord.

Třetí disciplína sedmiboje Natálii tolik jako první dvě nevyšla. Nejdále poslala svou tříkilogramovou kouli ve druhé sérii na 12,74 m, což je zhruba o šest decimetrů za jejím maximem, a skončila druhá. Vítězná Jessica Nechanická osobním rekordem 13,51 cm stáhla náskok kolínské sedmibojařky o 51 bodů a po třech disciplínách byla zpět o 60 bodů. V závěrečné páteční disciplíně sedmiboje, běhu na 200 metrů, vylepšila Natálie výrazně svůj druhý osobní rekord časem 26,36 s. Jessica Nechanická byla ale o 27 setin rychlejší, a tak svěřenkyně Martina Radikovského i přesto, že na vlastní letošní nejlepší český výkon měla po prvém dnu náskok 51 bodů, vedla před svou hlavní soupeřkou jen o 37 bodů. O drama na sobotu tedy bylo postaráno.

Sobotní klání sedmibojařek zahájila pátá disciplína - skok daleký. Hned v prvé sérii se Natálie dostala do čela soutěže pokusem dlouhým 549 cm. Ve druhé sérii dlouhý pokus bohužel přešlápla a klesla na třetí pozici, ale žádná z největších soupeřek se před ni neposunula. Ve třetím pokusu dokázala kolínská vícebojařka přidat další osobní rekord 565 cm, soutěž vyhrála a navýšila náskok na čele sedmiboje na 139 bodů. I šestá disciplína sedmiboje, oštěp, vyšla Natálii skvěle. Založila hodem dlouhým 34,83 m, ale ve druhém pokusu poslala oštěp na vzdálenost 37,93 m, což znamenalo její čtvrtý osobní rekord v soutěži a čtvrté místo v této disciplíně. Před posledním dějstvím tak měla luxusní náskok 95 bodů. Své vynikající dvoudenní představení pak zakončila Natálie skvělou osmistovkou. V dramatickém finiši tří závodnic proťala cílovou čáru v o šest sekund překonaném osobním maximu 2:20,64 min. jako druhá.

V celkovém součtu to znamená, že titul mistryně České republiky získala Natálie Olivová v novém kolínském historickém rekordu světové kvality 5.486 bodů před Jessicou Nechanickou a Eliškou Červenou.