Logo Kolínský PRES
 

Pětce úsměv sluší i v zahraničí aneb Po Turecku tamní žáci zamíří na Sicílii

Zpravodajství
Publikováno: 7.2.2020 Autor článku: Redakce KP Foto: 5.ZŠ Kolín

V Kolíně a Kutné Hoře je cca deset základních škol, účast na mezinárodních projektech je na nich ale stále naprostou výjimkou. Proto upozorňujeme na jeden z úspěšných projektů, který probíhá na kolínské základní škole v Mnichovické ulici.

Smyslem textu je upozornit na ty, kdo pracují nad rámec svých povinností a podpořit ty z žáků, kteří vystoupí z komfortní zóny učebnice a používají cizí jazyk v reálném životě. Čím víc totiž právě toto začne brát veřejnost jako normu, tím spíše bude tlačit na změny ve školství...

Autorkou následujícícho textu je koordinátorka projektu na 5. ZŠ Martina Hořejšová.

Culture Promotes Teaching and Learning – to je název projektu Erasmus+, ve kterém jsme v letech 2019-2021 koordinátory. Našimi projektovými partnery se staly základní školy z Itálie, Turecka, Slovenské republiky a Bulharska. Projektové aktivity budou zahrnovat sdílení národních legend a mýtů, prezentaci umění a umělců zúčastněných států a seznámení se s kulturními tradicemi partnerských zemí.

První mobility v turecké Antalyi se zúčastnilo pět žáků a tři pedagogové. Zúčastnění žáci úspěšně představili naši zemi, město i školu. Téma mobility znělo ´Who is your national hero?´. Žáci představili výsledek celoškolního projektu s názvem ´Kdo je náš národní hrdina?´. Přivezli jsme animace, e-book a interaktivní kvíz Kahoot, posílili dovednosti v oblasti digitálních technologií, komunikace v anglickém jazyce a týmové spolupráce.

Druhá mobilita se uskuteční v březnu 2020. Pět žáků naší školy a tři pedagogové odcestují na Sicílii. Téma ´Are you an artist?´, tedy ´Jsi umělec?´, již projektoví partneři připravují ve svých školách, na Sicílii nás čekají tvořivé workshopy, ve kterých si vyzkoušíme vytvářet umělecká díla motivovaná význačnými umělci jednotlivých států. V předchozí mobilitě jsme nadchli partnery interaktivním kvízem Kahoot, naše plánovaná prezentace bude tedy rovněž interaktivní.

Zde je zpětná vazba účastníků mobility v Turecku:

Kristýna: "Myslím, že se mi dost povedla prezentace o České republice. Taky mi přišlo, že se má angličtina vyšplhala na vyšší stupeň, než byla před odletem. Chtěla bych poděkovat hlavně naší hostitelské rodině, která nás vzala pod svá křídla a celý týden se o nás starala. Hostitelským rodinám a spolužákům bych chtěla vzkázat: „Cestujte, dokud můžete!“ Bylo super poznat jiný styl učení, jinou řeč, jinou kulturu a mnoho dalšího."

Filip: "Jsem na sebe hrdý, protože jsem konečně v životě viděl moře a taky něco, kam se někdo třeba vůbec za svůj život nepodívá (Pamukkale). Hostitelským rodinám bych chtěl vzkázat, že se moc těším, až k nám zase přijede Omer."

Karolína: "V Antalyi jsem se dokázala rychle spřátelit s lidmi z cizích zemí. Do projektových aktivit jsem se zapojovala, jak jsem jenom mohla. Jak před odletem, tak i během pobytu v Antalyi."

Bára: "Pobyt v Antalyi mě změnil tím, že jsem se více osamostatnila a začala více komunikovat. Chtěla bych poděkovat za to, že jsem se mohla podívat na některé památky. A taky jsem ráda, že jsme zjistili, jak to chodí v jiných školách. Hostitelským rodinám a spolužákům bych chtěla vzkázat, že jsme jeli ve skvělé partě a do skvělých rodin."

Honza: "Pobyt v Antalyi byl pro mě velký zážitek, na který se nedá zapomenout. Před odletem jsem neuměl dobře mluvit anglicky, ale pobyt mi dost pomohl. Tamní příroda, hostitelská rodina, partnerská škola a město samotné mě natolik nadchlo, že se mi vůbec nechtělo domů. Vyzkoušel jsem si život v přímořském velkoměstě. Jsem na sebe hrdý, protože jsem šel do velké výzvy a letěl poprvé bez rodiny tak daleko od domova. Spolužákům bych chtěl vzkázat, že jsme si jako parta hodně sedli!"

A ještě motivační heslo na závěr: KEEP CALM AND JOIN ERASMUS+!

Publikováno: 7.2.2020 Autor článku: Redakce KP Foto: 5.ZŠ Kolín

Komentáře k článku...