Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pondělí, 17. června 2019

Kolínská komunitní zahrada na dohled

Komunitní zahrady jsou zahrady ve společném užívání. Lidé z komunity se dělí o náklady a údržbu, zahradní nářadí i o radost pěstovat ovoce či zeleninu a trávit spolu čas.

Kolínská komunitní zahrada na dohled
Foto: Vladimír Sládek
 
Publikováno: 14.10.2018 v 7:00, Aktualizováno: 13.10.2018 v 19:00
Rubrika: Zpravodajství

Často nejsou mrkev a rajčata na prvním místě, v popředí jsou sousedské vztahy, aktivní spolupráce a společné trávení času. Proto je obvyklou součástí komunitní zahrady třeba i ohniště či místo, kde si lidé mohou společně vypít kávu apod. Tento model komunitních zahrad má za sebou desítky let zkušeností zejména v USA a Velké Británii. V ČR nyní prožívá komunitní zahradničení boom. Zahrady ovšem nevznikají podle stejné šablony, každá je jiná a její vize vychází z priorit lidí, kteří komunitu tvoří.
Miloslav Vrbský (30), zakladatel spolku Kruštík, udělal již kroky k tomu, aby první komunitní zahrada mohla vzniknout i v Kolíně. Má přislíbený pozemek přímo pod Vodárnou o rozloze 2,5 tisíce metrů, který mu majitelka poskytne pro tento idealistický účel za symbolický nájem. Hlásí se mu už i první členové budoucí komunity, další jsou vítáni. Podle Vrbského by se na první komunitní zahradě v Kolíně mohlo podílet okolo 10 nebo 15 členů.
Parta aktivních lidí je základem, ale věc se neobejde bez větší vstupní investice. Náklady na oplocení, přivedení vody, nákup zahradního nářadí a vybudovaní skromného zázemí pro posezení odhaduje Miloslav Vrbský na 50 tisíc. Tento kapitál hodlá získat z dotace, členové by pak přispívali již jen na provozní náklady.
Komunitní zahradu by měl zaštiťovat spolek Kruštík, nazvaný podle nejvzácnější polabské orchideje. Kruštík je občanská iniciativa, která se v Kolíně podílela několikrát na akci "Ukliďme Česko", v říjnu hodlá Kruštík přivézt do Kolína sazenice jabloní a ořechů a zdarma je rozdat zájemcům k zasazení. V této chvíli spolek Kruštík oficiálně ještě neexistuje, dolaďují se jeho stanovy. Vrbský odhaduje, že otevření první komunitní zahrady je reálné na jaře nebo v létě příštího roku.
Jak by mohla vypadat? Polovinu pozemku by tvořil park, bylo by zde místo k posezení, kůlna na nářadí, malé záhonky jednotlivců a třeba i společný záhon s bylinami. V zahradě by se mohly konat i workshopy na témata jako permakultura, byliny, domácí kompostér apod. Nic z toho však ještě není pevně dané. Jasnější strategie vznikne až poté, co skupinka Kolíňáků navštíví některé z komunitních zahrad v Praze.
V nejbližší době mohou lidé očekávat, že je spolek Kruštík osloví prostřednictvím letáků. Na plotě budoucí komunitní zahrady se objeví poutač. Zájemci se mohou hlásit už teď na facebookové stránce spolku, na e-mail spolekkrustik@gmail.com nebo na tel. 722 711 919.

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
      
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM