Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 12. listopadu 2019

Nevadský plyn se v Kolíně stále vyrábí, už z doby před druhou světovou válkou

Kolín se stal proslulým výrobou plynu Cyklon B, který se vyrábí v Draslovce dodnes pod názvem Uragan. Že je používán k zabíjení, to málokdo ze zaměstnanců za války tušil, látka sloužila k mírovým účelům. Nadále se vyrábí pod změněným názvem Uragan D2 nebo D3 a užívá se jako přípravek pro hubení hmyzu a hlodavců ve skladech.

Nevadský plyn se v Kolíně stále vyrábí, už z doby před druhou světovou válkou
Foto: Archiv KP
 
Publikováno: 25.11.2014 v 6:00, Aktualizováno: 21.11.2014 v 14:00
Rubrika: Zpravodajství

Chemicky jde o granulovanou křemelinu nasycenou kyanovodíkem, ten se po otevření obalu při styku se vzduchem samovolně uvolňuje. Technologii vynalezl německý chemik Fritz Haber laureát Nobelovy ceny za chemii v roce 1918. Není bez zajímavosti, že Haber byl židovského původu a musel pak z Německa uprchnouti. V období první světové války byl sice jedním z hlavních organizátorů výroby a použití bojových plynů pro německou armádu, ale zřejmě jej tehdy nenapadlo, že bude vynález používán jako smrtící nástroj židovských vězňů. Ve 20. letech 20. století vypracoval metodu výroby Cyklonu B.

V první světové válce se užíval plyn jako prostředek pro odvšivování uniforem a spodního prádla vojáků vracejících se z fronty. Fritz Haber pak roku 1933 emigroval do Anglie a poté do Švýcarska, kde v roce 1934 zemřel na zástavu srdce. O sedm let později Cyklon B vyvražďuje miliony lidí v plynových komorách koncentračních táborů. Cyklon B byl zkoušen na sovětských zajatcích v roce 1941 a 250 nemocných polských vězních v táboře Birkenau-Osvětim, kde byla také první plynová komora postavená jen pro vyhlazovací účely. Klíčovým mužem, který byl pověřen optimalizací zabíjení Cyklonem B ve vyhlazovacích táborech, byl německý důstojník SS Kurt Gerstein. Konkrétně měl zvýšit jeho smrtící efektivitu a zkrátit jak dobu působení, tak i čištění "po použití". Gerstein se původně staral o dezinfekci vody a s hromadným vyvražďováním nesouhlasil. Jakmile se o něm ale dozvěděl, snažil se tuto informaci vyvést z nacistického Německa, konkrétně do Vatikánu k papeži. Ke konci války se vzdal francouzské armádě a ve vazbě sepsal tzv. Gersteinovu zprávu, která podrobně popisuje použití Cyklonu.

Průmyslově začala poprvé Cyklon B vyrábět chemička Dessauer Werke für Zucker und chemische industrie v obchodním roce 1924, až do roku 1935 byla tato továrna jediným výrobcem, Cyklon B vyráběla i její tehdejší pobočka Draslovka v Kolíně. V letech 1941-1943 byla drtivá většina tohoto plynu vyrobena v Desavě v roce 1943 399,2 tuny v Desavě proti 58,4 tun v Kolíně. V Osvětimi umíralo 2.000 vězňů současně ve dvou oddělených komorách během 20 minut. Plyn se užíval v plynových komorách všech větších koncentračních táborů. V pravidelných intervalech byl Cyklon B v terezínském ghettu užíván k desinsekci místností, přesně podle řádu tábora. To proto, aby se omezil výskyt vší na minimum, tyto pak šířily nemoci jako skvrnitý tyfus a žlutá zimnice, které v době války decimovaly civilisty, dokázaly vyhubit celé armády čítající statisíce mužů a zvláště pak díky špatným životním podmínkám v terezínském ghettu, pramenících především z přeplněnosti, decimovaly i obyvatele ghetta.

Kyanovodík ovšem k usmrcení lidí už předtím začali užívat Američané, říkali mu nevadský plyn. K přezdívce přišel ve věznici v Carson City v Nevadě. Tam byl v roce 1924 usmrcen čínský imigrant Gee Jon za vraždu člena znepřáteleného gangu. Šlo tehdy o první oficiální popravu touto látkou v plynové komoře. Pak bylo v období 1930 až 1980 bylo kyanovodíkem popraveno 952 vězňů v jedenácti státech USA. Po obnovení tohoto způsobu popravy v roce 1987 zemřelo v plynových komorách celkem pěti států dalších 11 lidí. Posledním vězněm, kterému ukončil život nevadský plyn byl v roce 1999 Walter LeGrand. Plynová komora většinou byla potom nahrazena smrtící injekcí.

Už se nedá přesně zjistit, jaké množství plynu skutečně sloužilo k desinfekci a jaké k usmrcování v koncentračních táborech. Pamětník z Draslovky vzpomíná: "Co vím, tak sem přijížděly přímo hlídky z oddílů SS, které si vozily specielní ocelové láhve, do kterých jim byl přímo plněn kapalný kyanovodík." Ví se, že v letech 1942-43 bylo dodáno příslušníkům jednotek SS téměř 195 tun smrtícího plynu Cyklon B.

Jaké jsou účinky kyanovodíku? V první fázi otravy kyanovodíkem nevolnost, zvracení, bolesti hlavy, návaly horka do tváří, hučení v uších a závratě. Postižený stále prudčeji dýchá a dusí se, přestože má jeho organismus kyslíku nadbytek. Z prudkých vdechů se mohou vyvinout křeče vedoucí a zástava srdce. Při velkých dávkách je průběh otravy rychlý a postižený se doslova skácí na zem. Naproti tomu otrava způsobená alkalickými kyanidy, jako cyankáli, má mnohem pozvolnější průběh. Při vší hrůze je kyanovodík k usmrcování "vhodný". Je popsáno, že pokud jej vdechnete, máte příjemné pocity usínání a zanedlouho následuje bezvědomí a smrt. Je známo, že silní alkoholici mají podstatně sníženou kyselost žaludečních šťáv, účinek kyanidu je do jisté míry blokován cukrem. To jsou hlavní důvody, proč na Rasputina nezabíralo cyankáli, které mu jeho vrazi podali v koláčích a sladkém víně.

Jaká je první pomoc při otravě? Kromě odtažení postiženého ze zamořeného prostoru je to vyvolání zvracení, pokud dotyčný látku požil. V případě, že se nadýchal plynného kyanovodíku, může být použito umělého dýchání, je však třeba mít na paměti možné ohrožení parami vydechovanými postiženým. Pro tyto účely existují speciální roušky s ventilem. Podstatou vlastní detoxikace organismu je uvolnění trojmocného železa z vazby na kyanidový anion podáváním velkého množství sloučenin obsahujících železo nebo jiné těžké kovy, které snadno reagují s kyanidy. Velmi účinná je nitrožilní aplikace vitaminu B12, který se dnes pro tyto účely vyrábí v injekční formě. Nejefektivnější je rychlé dodání dostatečného množství buňkami upotřebitelného trojmocného železa. V průběhu otravy dochází ke krvácení a nekrózám v mozku, může dotyčný zemřít i několik dní poté, co přežil nápor akutní otravy.

Při pověsti smrtícího plynu není divu, že Draslovka nemá zájem blíž se k výrobě vyjadřovat. O výrobě raději mlčí i dnes většina koncentračních táborů.

 

 

Autor článku: Jiří Červín
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 1

Ross Hedvicek - úterý 9.8.2016, 16:59
Vyrazivo ceskych novinaru je desive: Cituji z clanku o Koline: "Při pověsti smrtícího plynu není divu, že Draslovka nemá zájem blíž se k výrobě vyjadřovat. O výrobě raději mlčí i dnes většina koncentračních táborů." - Ano, koncentracni tabory MLCI... jsou ti novinari uplne blbi a nebo negramotni?

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Oznámení (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM