Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je středa, 18. října 2017

Nevadský plyn se v Kolíně stále vyrábí, už z doby před druhou světovou válkou

Kolín se stal proslulým výrobou plynu Cyklon B, který se vyrábí v Draslovce dodnes pod názvem Uragan. Že je používán k zabíjení, to málokdo ze zaměstnanců za války tušil, látka sloužila k mírovým účelům. Nadále se vyrábí pod změněným názvem Uragan D2 nebo D3 a užívá se jako přípravek pro hubení hmyzu a hlodavců ve skladech.

Nevadský plyn se v Kolíně stále vyrábí, už z doby před druhou světovou válkou
 
Publikováno: 25.11.2014 v 6:00, Aktualizováno: 21.11.2014 v 14:00
Rubrika: Zpravodajství

Chemicky jde o granulovanou křemelinu nasycenou kyanovodíkem, ten se po otevření obalu při styku se vzduchem samovolně uvolňuje. Technologii vynalezl německý chemik Fritz Haber laureát Nobelovy ceny za chemii v roce 1918. Není bez zajímavosti, že Haber byl židovského původu a musel pak z Německa uprchnouti. V období první světové války byl sice jedním z hlavních organizátorů výroby a použití bojových plynů pro německou armádu, ale zřejmě jej tehdy nenapadlo, že bude vynález používán jako smrtící nástroj židovských vězňů. Ve 20. letech 20. století vypracoval metodu výroby Cyklonu B.

V první světové válce se užíval plyn jako prostředek pro odvšivování uniforem a spodního prádla vojáků vracejících se z fronty. Fritz Haber pak roku 1933 emigroval do Anglie a poté do Švýcarska, kde v roce 1934 zemřel na zástavu srdce. O sedm let později Cyklon B vyvražďuje miliony lidí v plynových komorách koncentračních táborů. Cyklon B byl zkoušen na sovětských zajatcích v roce 1941 a 250 nemocných polských vězních v táboře Birkenau-Osvětim, kde byla také první plynová komora postavená jen pro vyhlazovací účely. Klíčovým mužem, který byl pověřen optimalizací zabíjení Cyklonem B ve vyhlazovacích táborech, byl německý důstojník SS Kurt Gerstein. Konkrétně měl zvýšit jeho smrtící efektivitu a zkrátit jak dobu působení, tak i čištění "po použití". Gerstein se původně staral o dezinfekci vody a s hromadným vyvražďováním nesouhlasil. Jakmile se o něm ale dozvěděl, snažil se tuto informaci vyvést z nacistického Německa, konkrétně do Vatikánu k papeži. Ke konci války se vzdal francouzské armádě a ve vazbě sepsal tzv. Gersteinovu zprávu, která podrobně popisuje použití Cyklonu.

Průmyslově začala poprvé Cyklon B vyrábět chemička Dessauer Werke für Zucker und chemische industrie v obchodním roce 1924, až do roku 1935 byla tato továrna jediným výrobcem, Cyklon B vyráběla i její tehdejší pobočka Draslovka v Kolíně. V letech 1941-1943 byla drtivá většina tohoto plynu vyrobena v Desavě v roce 1943 399,2 tuny v Desavě proti 58,4 tun v Kolíně. V Osvětimi umíralo 2.000 vězňů současně ve dvou oddělených komorách během 20 minut. Plyn se užíval v plynových komorách všech větších koncentračních táborů. V pravidelných intervalech byl Cyklon B v terezínském ghettu užíván k desinsekci místností, přesně podle řádu tábora. To proto, aby se omezil výskyt vší na minimum, tyto pak šířily nemoci jako skvrnitý tyfus a žlutá zimnice, které v době války decimovaly civilisty, dokázaly vyhubit celé armády čítající statisíce mužů a zvláště pak díky špatným životním podmínkám v terezínském ghettu, pramenících především z přeplněnosti, decimovaly i obyvatele ghetta.

Kyanovodík ovšem k usmrcení lidí už předtím začali užívat Američané, říkali mu nevadský plyn. K přezdívce přišel ve věznici v Carson City v Nevadě. Tam byl v roce 1924 usmrcen čínský imigrant Gee Jon za vraždu člena znepřáteleného gangu. Šlo tehdy o první oficiální popravu touto látkou v plynové komoře. Pak bylo v období 1930 až 1980 bylo kyanovodíkem popraveno 952 vězňů v jedenácti státech USA. Po obnovení tohoto způsobu popravy v roce 1987 zemřelo v plynových komorách celkem pěti států dalších 11 lidí. Posledním vězněm, kterému ukončil život nevadský plyn byl v roce 1999 Walter LeGrand. Plynová komora většinou byla potom nahrazena smrtící injekcí.

Už se nedá přesně zjistit, jaké množství plynu skutečně sloužilo k desinfekci a jaké k usmrcování v koncentračních táborech. Pamětník z Draslovky vzpomíná: "Co vím, tak sem přijížděly přímo hlídky z oddílů SS, které si vozily specielní ocelové láhve, do kterých jim byl přímo plněn kapalný kyanovodík." Ví se, že v letech 1942-43 bylo dodáno příslušníkům jednotek SS téměř 195 tun smrtícího plynu Cyklon B.

Jaké jsou účinky kyanovodíku? V první fázi otravy kyanovodíkem nevolnost, zvracení, bolesti hlavy, návaly horka do tváří, hučení v uších a závratě. Postižený stále prudčeji dýchá a dusí se, přestože má jeho organismus kyslíku nadbytek. Z prudkých vdechů se mohou vyvinout křeče vedoucí a zástava srdce. Při velkých dávkách je průběh otravy rychlý a postižený se doslova skácí na zem. Naproti tomu otrava způsobená alkalickými kyanidy, jako cyankáli, má mnohem pozvolnější průběh. Při vší hrůze je kyanovodík k usmrcování "vhodný". Je popsáno, že pokud jej vdechnete, máte příjemné pocity usínání a zanedlouho následuje bezvědomí a smrt. Je známo, že silní alkoholici mají podstatně sníženou kyselost žaludečních šťáv, účinek kyanidu je do jisté míry blokován cukrem. To jsou hlavní důvody, proč na Rasputina nezabíralo cyankáli, které mu jeho vrazi podali v koláčích a sladkém víně.

Jaká je první pomoc při otravě? Kromě odtažení postiženého ze zamořeného prostoru je to vyvolání zvracení, pokud dotyčný látku požil. V případě, že se nadýchal plynného kyanovodíku, může být použito umělého dýchání, je však třeba mít na paměti možné ohrožení parami vydechovanými postiženým. Pro tyto účely existují speciální roušky s ventilem. Podstatou vlastní detoxikace organismu je uvolnění trojmocného železa z vazby na kyanidový anion podáváním velkého množství sloučenin obsahujících železo nebo jiné těžké kovy, které snadno reagují s kyanidy. Velmi účinná je nitrožilní aplikace vitaminu B12, který se dnes pro tyto účely vyrábí v injekční formě. Nejefektivnější je rychlé dodání dostatečného množství buňkami upotřebitelného trojmocného železa. V průběhu otravy dochází ke krvácení a nekrózám v mozku, může dotyčný zemřít i několik dní poté, co přežil nápor akutní otravy.

Při pověsti smrtícího plynu není divu, že Draslovka nemá zájem blíž se k výrobě vyjadřovat. O výrobě raději mlčí i dnes většina koncentračních táborů.

 

 

Autor článku: Jiří Červín
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 1

Ross Hedvicek - úterý 9.8.2016, 16:59
Vyrazivo ceskych novinaru je desive: Cituji z clanku o Koline: "Při pověsti smrtícího plynu není divu, že Draslovka nemá zájem blíž se k výrobě vyjadřovat. O výrobě raději mlčí i dnes většina koncentračních táborů." - Ano, koncentracni tabory MLCI... jsou ti novinari uplne blbi a nebo negramotni?

Nepřehlédněte...
Hokejoví kolínští Kozlové dokázali v Táboře porazit vedoucí KohoutyKolínští fotbalisté opět nepotěšili své fanoušky a doma odevzdali body
Kalendář akcí: Říjen
Po
 
2
9
30
Út
 
3
St
 
4
 
Čt
 
5
 
 
6
27
 
So
 
 
Ne
1
22
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (3 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (2 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM