Logo Kolínský PRES
 

Areál kláštera vedle parku má nového pronajimatele, který chce do léta začít s jeho urgentními opravami

Zpravodajství
Publikováno: 20.5.2020 Autor článku: Petr Soukup, Vladimír Sládek Foto: Archiv KP

Kolínský klášter v posledních měsících řeší svou budoucnost. Tak jako mnoho jiných starých církevních památek se do dnešní doby moc nehodí. Jeho provoz a údržba jsou příliš nákladné. Divíte se, že jeho majitele - řád kapucínů - napadlo ho prodat?

Kapucíni klášter vystavěli a užívali od 17. století. Jako centrum duchovního života přestal kolínský klášter a dalších víc jak 200 řeholních domů v celém Československu existovat v roce 1950 po komunisty nařízené likvidaci mužských řeholních řádů. Až po víc jak čtyřiceti letech, v roce 1991, byl klášter a přilehlé pozemky řádu kapucínů vrácen.

Kapucíni pro něj neměli využití, a tak jej pronajali jezuitům. Ti zde zřídili nejprve svůj noviciát a po deseti letech se místo stalo Centrem spirituality a duchovních cvičení provozované řádem jezuitů společně s Akademickou farností Praha a řeholními sestrami z pražského Karmelu Edith Stein. Ročně se tu konaly desítky vícedenních (plně obsazených) kurzů. Určeny byly nejen křesťanům, ale i dalším upřímně duchovně hledajícím, kteří se do Kolína sjížděli i z míst značně vzdálených. Duchovní obnovou zde prošly stovky lidí.

Pro jasnější představu o situaci je třeba připomenout, že celý areál kláštera mezi ulicemi Kutnohorskou a Zahradní má dva majitele. Dominantní kostel Nejsvětější Trojice patří Římskokatolické farnosti Kolín. Zbytek areálu s klášterní čtyřkřídlou budovou a velkou zahradou vlastní Provincie kapucínů v ČR. Leckoho jistě napadne, že by klášter mohli od kapucínů koupit jezuité, kteří ho úspěšně provozují. I oni však dokáží dobře počítat a barokní stavba, která si v blízké době vyžádá rekonstrukci, by pro ně byla příliš velkým soustem. Exercicie, které jsou prioritou českých jezuitů, mohou ostatně poskytovat i na jiných místech republiky.

Situace, která směřovala k prodeji kláštera a zrušení exercičního domu, však koncem minulého roku nabrala zajímavý obrat. Do hry vstoupila komunita přátel a sympatizantů kolínského kláštera, složená zejména z těch, kteří zde prožili duchovní obnovu. Nejde o jednotlivce, ale skupinu několika set lidí, která se zformovala na sociálních sítích. Její zástupci vstoupili v jednání s oběma zainteresovanými řády o možné budoucnosti kláštera.

Výsledkem je dohoda s kapucíny, kteří nově založené společnosti ´Kolínský klášter´ objekt pronajali na dva a půl roku. Pokud nájemci prokáží, že se o objekt dokáží postarat, bude pronájem prodloužen na 20 let.

Momentálně na internetu probíhá půlmiliónová crowfundingová sbírka. "Zachránili jsme Kolínský klášter. Místo, které prohlubuje duchovní život; kde lze víru žít a ne jen o ní slyšet. Jezuité už nebudou budovu kláštera spravovat, protože nebyli schopni do objektu investovat. Budou se však podílet na duchovním programu. Přenechali nám, co mohli, a my se pustili do práce. Abychom dostáli všem předpisům a mohli rozjet již obsazené letní kurzy, potřebujeme do konce června získat 500.000 korun na dovybavení domu, urgentní opravy, základní zajištění střechy, zásahy do kuchyně a podobně. Připojte se. Nyní," vysvětlují důvod sbírky její organizátoři.

Vše nasvědčuje tomu, že sbírka bude úspěšná. Za první tři dny vybraná částka vyšplhala na téměř 340 tisíc korun a to do jejího konce zbývá ještě více než měsíc.

Podrobnosti o sbírce i jejím účelu najdete tady.

 

 

Publikováno: 20.5.2020 Autor článku: Petr Soukup, Vladimír Sládek Foto: Archiv KP

Komentáře k článku...