Logo Kolínský PRES
 

Chlupatý, čerti, gumy, flojdi, knedlíci, šmoulové či pecky aneb Kde v KH, Kolíně, Čáslavi a okolí teď číhaj benga?!

Zpravodajství
Publikováno: 11.4.2024 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Zaujala vás druhá polovina titulku tohoto článku? Kupodivu nejde o kreativitu autora tohoto textu, ale o doslovný přepis názvu populární skupiny na Facebooku.

Výraz "benga" nemusí být každému srozumitelný, zejména starší část populace ho ale zná více než dobře. Jde o přezdívku policistů, a to jednu z těch řidších. Chcete-li slyšet další, pak tady jsou - chlupatý, čerti, cajti, poliši, švestky, fízlové, pecky, kliftoni, šmoulové, flojdi, žabičky, knedlíci, gumy...

Zatímco u většiny přezdívek je jejich původ na první pohled odhalitelný, původ termínu "benga" zná jen málokdo. Jde totiž o slovo převzaté z romštiny. Romsky "beng" znamená čert, čertík nebo ďábel, podobně ve španělštině "bengui" označuje jak ďábla, tak policistu...

Záhadnější než "benga" je snad jen přezdívka "flojdi". Podle pamětníků je její původ v legendární písni ´Another Brick in the Wall´ kapely Pink Floyd, v níž se v dobové české parafrázi místo refrénu ´Hey! Teacher, leave them kids alone!´ zpívalo ´Hej! Fízl, vem ho sekerou!´.

Uzavřená facebooková diskuzní skupina nazvaná ´Kde v KH, Kolíně, Čáslavi a okolí teď číhaj benga?!´ má přes 24 tisíc členů a je typicky "svépomocná". Její členové v ní v reálném čase varují před místy, kde probíhá na okresech Kolín, Kutná Hora a Čáslav policejní měření rychlosti či jakékoliv jiné policejní aktivity cílené vůči řidičům (kontroly atd.).

Denně se v ní objevuje řada tipů, v nichž lze vysledovat i místa, kde se "benga" se svými radary objevují pravidelně. V okolí Kolína jde o úsek na "českobrodské" poblíž Zlatého slunce, o úsek skrz Ohradu u Nové Vsi na přivaděči k dálnici D11 či o průjezd Novými Dvory a Svatým Mikulášem.

Na závěr je nutné dodat, že zakladatelé facebookové skupiny při vymýšlení jejího názvu byli vlastně ještě docela ohleduplní. Mohli totiž klidně použít i slovo "fízl", které pochází z německého nářečí – středohornoněmecké slovo "Visel" totiž znamená "penis".

Publikováno: 11.4.2024 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Komentáře k článku...

Zavřít