Logo Kolínský PRES
 

Náhrada letošní slavné Sedlecké pouti je v nedaleké Kutné Hoře nachystána od čtvrtka 2. do neděle 6. července

Zpravodajství
Kultura
Publikováno: 1.7.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Svou každoroční pouť má v Čechách téměř každá větší vesnice, jen pro několik z nich ale platí, že jejich věhlas sahá nejen do blízkého okolí, ale slyšela o nich většina obyvatel republiky.

Tou nejslavnější poutí je pražská Matějská, těsně za ní je ale Sedlecká pouť v nedaleké Kutné Hoře, kterou alespoň jednou v dětském věku navštívila drtivá většina Kolíňáků. O stáří Sedlecké pouti se vedou spory - na tom, že probíhala už ve středověku, se shodnou všichni, odvážnější kutnohorští patrioti ale tvrdí, že její tradice sahá až do předhusitských časů.

Sedlecká pouť se koná vždy o Velikonocích a je tedy první předzvěstí jara. I když vrchol návštěvnického zájmu měla v letech předlistopadových, i v novém století si na ní najde cestu kolem dvaceti tisíc zvědavců. Letos ale nedorazil nikdo - stejně jako tisíce dalších akcí i populární Sedleckou "zrušil" koronavirus.

Organizátoři od počátku tvrdili, že se pouť pokusí uspořádat v náhradním termínu, a opravdu se jím to podařilo. Pouť se od čtvrtka 2. července do neděle 6. července uskuteční pod názvem ´Kutnohorská pouť 2020´ a propagována je jako "historicky první letní pouť v Kutné Hoře".

Organizátor poutě, Kolíňákům dobře známý Josef Tříška, se netají tím, že oproti Sedlecké pouti bude akce skromnější. Pouť se uskuteční pouze na prostranství před katedrálou, atrakcí bude méně než bývá zvykem, ale i tak by mělo jít o jednu z největších poutí v republice.

 

 

Publikováno: 1.7.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Komentáře k článku...