Logo Kolínský PRES
 

Nejpřejmenovávanější kolínský sportovní klub nese od července potřetí za 108 let existence název Sparta

Zpravodajství
Publikováno: 4.7.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: FK Kolín

Některé názvy sportovních klubů jsou natolik spojené s jejich letitým a dominantním "nositelem", že vůči nim není žádný ze sportovních fanoušků imunní. Ve fotbale je to nejviditelněji případ pražské Sparty, která fandy kopané polarizuje už dlouhá desetiletí a v republice je nemalá část nejen jejích doživotních fanoušků, ale i zavilých odpůrců.

V Kolíně je vztah ke Spartě ozvláštněn tím, že zde dlouhá léta působil tým téhož názvu. Fotbalová Sparta Kolín vznikla před více než stoletím, v březnu roku 1912 a své jméno si klub podržel po další více než tři desetiletí. V roce 1948, po  nástupu komunistů k moci, nastává období přejmenovávání - z kolínské Sparty se stává ZTJ (závodní tělovýchovná jednota) Ramo, následně Koramo a poté na téměř čtyřicet let Jiskra.

Ke svému původnímu názvu Sparta se klub poprvé vrátil v roce 1990 a možná i slavný název mu pomohl k historicky prvnímu postupu do divize. Ve fotbale je ale síla peněz rozhodující, a tak je v roce 1996 klub opět přejmenován, tentokrát dle přání hlavního sponzora na FK Mogul Kolín. Epizoda, kdy do kolínského fotbalu "lilo" peníze Koramo Kolín, skončila s novým stoletím a klub dostává další název, FK Kolín. Pod ním působil až do poloviny letošního roku.

Dalším mezníkem v historii klubu je letošní 1. červenec, kdy se tým vrátil k historickému názvu SK Sparta Kolín, pod nímž byl v roce 1912 založen. "K tomuto názvu se vracíme s hrdostí a zároveň s pokorou vůči všem funkcionářům a hráčům, kteří tento klub budovali a reprezentovali již od roku 1912. Chceme tímto navázat na více jak stoletou tradici tohoto klubu, vychovávat od nejútlejšího věku mladé fotbalisty a reprezentovat město Kolín a kolínský fotbal na co nejlepší úrovni," řekl k tomu předseda klubu Vladimír Zeman.

 

 

Publikováno: 4.7.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: FK Kolín

Komentáře k článku...