Logo Kolínský PRES
 
Zavřít

Před 30 lety byly v Kolíně jen dvě benzínky, průměrný plat v Lučebních závodech činil 4.700 korun a ve městě vypukla epidemie salmonely

Zpravodajství
Publikováno: 9.2.2022 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv Kolínských novin

Jednou z nejčtenějších rubrik jak původně tištěného, tak dnes webového PRESu je už mnoho let ta, která zaznamenává dění v Kolíně v bláznivých a hektických devadesátých letech.

V PRESu má rubrika Devadesátky podobu vždy jedné krátké zprávy denně, v níž se střídají "střípky" událostí z celých devadesátých let. Letos jsme se rozhodli vždy dvakrát měsíčně připomenout "devadesátky" podrobněji, a to detailními pohledy na dění v Kolíně přesně před třiceti lety, tedy v roce 1992.

Dnes tedy nabízíme soupis toho nejzajímavějšího, co se v Kolíně stalo na konci ledna roku 1992. Možná vás při čtení překvapí totéž, co vždy udiví autora rubriky - jak je lidská paměť krátká a hlavně: jak se dějiny opakují...

 

Zuřivost obyvatel z lokality Rozkoš a Vinice vyvolal v lednu 1992 zákaz vstupu na železniční most, po němž si řada místních dlouhé roky o téměř dva kilometry zkracovala pěší cestu na vlakové nádraží. České dráhy, které zákaz iniciovaly, tu navíc začaly hlídkovat a vybírat pokuty od těch, kdo cedulky se zákazem vstupu ignorovali.

Ve sklepních prostorách bývalé Okresní odborové rady otevřel první fitness klub v Kolíně.

Slovy "Tak tady hrával ten Kmoch..." zahájil svůj koncert v Rambajz klubu na Zámecké Vladimír Mišík s kapelou Etc. Jak se lze dočíst v dobové recenzi, o výtečný zvuk se za mixážním pultem postarali místní zvukaři Luboš Růžička a Petr Bašus.

V kulturním domě besedoval autor návrhu lustračního zákona, poslanec Federálního shromáždění a předseda Křesťanskodemokratické strany Václav Benda.

Někdy i tisíce lidí přicházely na pravidelné nedělní burzy v areálu kolínského plaveckého stadionu.

Průměrný plat v kolínských Lučebních závodech činil 4.700 korun.

Redaktor Kolínských novin Jiří Karban si v redakčním sloupku pochvaloval skvělé ostříhání u Marie Rytinové v kadeřnictví Rosa v Kouřimské ulici. Za zkrášlovací proceduru provedenou "nůžkami německé výroby" zaplatil 8 korun.

K zoufalství místních rodičů byla po mnoha letech zavřena školka ve Štítarech.

Z rozhodnutí městského zastupitelstva byla většina městských bytů převedena do správy čtyř realitních kanceláří. Provozovali je pánové Mertlík, Kejklíček a Hnilička a paní Špecingerová.

Kolínské noviny zjišťovaly počet členů všech politických stran, které tehdy měly ve městě svůj funkční sekretariát. Suverénně nejvyšší členskou základnu na okrese měla KSČM (4.000 členů), ve velkém odstupu následovaly Československá strana lidová (387), Československá strana socialistická (200), ODS (180) a Asociace sociálních demokratů (21). ČSSD a SPR-RSČ (neboli strana Miroslava Sládka) počet členů odmítly sdělit.

V Kolíně vypukla lokální epidemie salmonely. Všech 79 nemocných, z nichž 5 muselo být hospitalizováno s krvavým průjmem v nemocnici, se nakazilo po požití kontaminovaných cukrářských výrobků. Jako zdroj nákazy určila Okresní hygienická stanice cukrárnu Domino.

Jediné dvě toho času v Kolíně stojící a fungující benzinové pumpy, na pražské výpadovce a na Zálabí u nadjezdu, koupila společnost Agip.

Celorepublikově nejznámějším občanem Kolína se stal na několik týdnů vynálezce Miroslav Petružálek poté, co předváděl své domácí zlepšováky v televizním pořadu ´Receptář´. Kromě zvedacího prahu u dveří, neocenitelného při zametání a luxování či vlastních žaluzií mělo největší ohlas univerzální křeslo nastavitelné do všemožných poloh, které podle svého tvůrce úspěšně přežilo i několik svatebních nocí.

Útěk tří nezletilců z Výchovného ústavu pro mladistvé v Býchorách trval jen pár hodin - u kašny na kolínském náměstí je chytili a zpět do býchorské "káznice" eskortovali městští strážníci.

Kolínská radnice nabízela do pronájmu kompletní areál zámku/pivovaru včetně budovy Zámecké. Podmínkou bylo využití pro hotelové či turistické služby, naopak vyloučena byla jakákoliv výroba s výjimkou "vaření piva pro místní potřebu". Žádný zájemce se ale nepřihlásil.

Obří městská skládka na Vinici se umístila na 89. místě v pořadí rizikových skládek České republiky. "Tzv. vinický smeťák byl oblíbeným místem našich klukovských vycházek a her. To bylo ještě za dob, kdy se vyhazovaly opravdu zajímavé věci. Dnes už ty odpadky nejsou co bývaly a vinická skládka vypadá jako několikapatrový páchnoucí dort, do kterého chybí už jen zapíchnout svíčky," napsal v Kolínských novinách Vladimír Sládek.

Vítězkou 1. ročníku ankety čtenářů Kolínských novin a sportovních odborníků o nejlepšího sportovce okresu se stala čtrnáctiletá judistka Jana Haldějevová, která na žákovském mistrovství ČSFR v Žilině skončila na druhém místě.

 

 

Publikováno: 9.2.2022 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv Kolínských novin

Komentáře k článku...

Zavřít