Logo Kolínský PRES
 

Rozhovor s team leaderkou kolínské pobočky GEFCO Kateřinou Ježkovou

Zpravodajství
Rozhovor
Publikováno: 9.3.2020 Autor článku: Redakce KP Foto: Archiv KP

Logistika se může na první pohled jevit jako nezáživný obor, ke kterému tíhnou spíše muži. Tuto zažitou představu vám ale ve vteřině změní Kateřina Ježková. Energická, mladá žena, kterou byste možná v logistické firmě nečekali, ale v pobočce GEFCO v Kolíně vede svůj vlastní tým pracovníků.

Katko, co je vlastně náplní vaší práce jako team leaderky v kolínské pobočce GEFCO?

Vedu 5-ti členný tým, který má na starosti expedici vozů vyráběných v továrně. Zajišťujeme přepravu jak vlakem, tak na kamionu.

Na starosti mám hlavně plánování nakládek pro dopravce, dodržování FIFO (pozn.: jedná se o systém vyskladňování first in, first out, v překladu první dovnitř, první ven), různé reportování, komunikaci se zákazníky a výrobcem aut. A jelikož jsem si prošla všemi pozicemi v mém týmu, dokážu i kohokoliv zastoupit. Líbí se mi, že i lidi ode mě z týmu, nemají s čímkoliv problém, když je nejhůř, klidně jdou i převážet auta.

Kdy jste ve firmě začínala a jaká byla vaše cesta?

Letos to budou 4 roky, kdy jsem pro GEFCO začala pracovat. Nastupovala jsem jako administrativní výpomoc, bylo to dočasně jenom na měsíc nebo dva. Nakonec jsem dostala nabídku na pozici dispečerky. Nabídku jsem přijala a po dvou letech v této pozici přišla další. Tentokrát na mou současnou pozici – team leader. Letos už to budou dva roky, kdy jsem dostala možnost vést svůj tým.

Baví vás vaše práce?

Ano, já bych práci, která mě nebaví nedělala. Není to vždycky jednoduché, ale právě proto mám tuto práci ráda, nikdy nevíte, co se stane a co budete muset řešit. Určitě je pro mě důležitá ta rozmanitost a velmi záleží i na členech týmu. Když si vzájemně sedneme, je práce o hodně jednodušší.

Kdybyste nebyla team leaderkou v GEFCO, co by vás bavilo dělat? Kde byste se viděla?

Asi bych někde cestovala. smiley

Doporučila bych ženám, aby se podobné práce nebály. Určitě by to měly vyzkoušet. Nemyslím si, že je to práce jen pro muže.

Co jste dělala před nástupem do GEFCO? Studovala? Máte nějaké jiné pracovní zkušenosti?

Po střední škole jsem rok žila v Austrálii, abych se naučila anglicky. Zkusila jsem si práci v malé japonské firmě jako asistentka letecké přepravy a smiley později jsem v Praze pracovala jako asistentka maloobchodu. Chvíli jsem dokonce také cestovala po Americe, kde jsem hlídala děti.

Když jste se rozhodla pracovat v GEFCO, věděla jste, do čeho jdete?

Úplně ne, o firmě jsem toho moc nevěděla, ale říkala jsem si, že to zkusím a uvidím.

Práce a volný čas, jak to balancujete?

Snažím se, abych práci i volný čas měla v rovnováze, a to samé chci i pro svůj tým. Všichni si navzájem hodně pomáháme, aby to tak bylo. Je to pro mě důležité i proto, aby celý tým dobře fungoval.

Jak okolí vnímá vaši práci? Vaši blízcí, rodina, přátelé – považují vaši pozici spíše za mužskou práci?

To vůbec ne, moje okolí to nijak neřeší, podporují mě a jsou rádi, že mě moje práce baví. Myslím si, že ještě nejsem na tak vysoké pozici, aby řešili, jestli je to spíše mužská nebo ženská práce.

Co můžete ve své pozici nabídnout jako žena? Myslím na rozdíl od muže smiley (máte nějaké zvláštní postupy, přístupy, strategie, styl jednání, jimiž se odlišujete od kolegů?)

Těžko říct, nad tím jsem nikdy nepřemýšlela. Dělám všechno podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Snažím se být upřímná a jednat narovinu, když se mi něco nelíbí, tak to prostě říct. by vám o tom mohl říct víc někdo z mého týmu. smiley

Jaké je to být ženou v logistice? Říká se, že je to spíše mužské odvětví, jak to vnímáte vy?

Já si to úplně nemyslím, zrovna v mém týmu je převážná většina holek a bylo tomu tak i v minulosti. Ani celkově v GEFCO nevnímám, že by bylo nějak víc mužů než žen.

Setkáváte se v rámci své profese s nějakými předsudky?

Naštěstí ne nebo o tom aspoň nevím.

Kdybyste měla dát jednu radu ženám, které chtějí pracovat v logistice, jaká by byla?

Aby se toho nebály. Určitě by to měly vyzkoušet. Nemyslím si, že je to práce jen pro muže.

Publikováno: 9.3.2020 Autor článku: Redakce KP Foto: Archiv KP

Komentáře k článku...