Logo Kolínský PRES
 
Zavřít

Stovky lidí usilují o záchranu kolínského Centra spirituality

Zpravodajství
Kultura
Publikováno: 24.1.2020 Autor článku: Redakce KP Foto: Redakce KP

Kolínský klášter má nejistou budoucnost. Tak jako mnoho jiných starých církevních památek se do dnešní doby moc nehodí. Jeho provoz a údržba jsou příliš nákladné. Divíte se, že jeho majitele - řád kapucínů - napadlo ho prodat?

Kapucíni klášter vystavěli a užívali od 17. století. Jako centrum duchovního života přestal kolínský klášter a dalších víc jak 200 řeholních domů v celém Československu existovat v roce 1950 po komunisty nařízené likvidaci mužských řeholních řádů. Až po víc jak čtyřiceti letech, v roce 1991, byl klášter a přilehlé pozemky řádu kapucínů vrácen. Neměli pro něj využití, a tak jej pronajali jezuitům. Ti zde zřídili nejprve svůj noviciát a po deseti letech se místo stalo Centrem spirituality a duchovních cvičení provozované řádem jezuitů společně s Akademickou farností Praha a řeholními sestrami z pražského Karmelu Edith Stein. Ročně se tu konaly desítky vícedenních kurzů. Určeny byly nejen křesťanům, ale i dalším upřímně duchovně hledajícím, kteří se do Kolína sjížděli i z míst značně vzdálených. Duchovní obnovou zde prošly stovky lidí. Ještě letos do konce března se v Centru spirituality uskuteční šest kurzů a všechny jsou již plně obsazeny.

Pro jasnější představu o situaci je třeba připomenout, že celý areál kláštera mezi ulicemi Kutnohorskou a Zahradní má dva majitele. Dominantní kostel Nejsvětější Trojice patří Římskokatolické farnosti Kolín. Zbytek areálu s klášterní čtyřkřídlou budovou a velkou zahradou vlastní Provincie kapucínů v ČR. Leckoho jistě napadne, že by klášter mohli od kapucínů koupit jezuité, kteří ho úspěšně provozují. I oni však dokáží dobře počítat a barokní stavba, která si v blízké době vyžádá rekonstrukci, by pro ně byla příliš velkým soustem. Exercicie, které jsou prioritou českých jezuitů, mohou ostatně poskytovat i na jiných místech republiky.

Situace, která směřovala k prodeji kláštera a zrušení exercičního domu, však koncem minulého roku nabrala zajímavý obrat. Do hry vstoupila komunita přátel a sympatizantů kolínského kláštera, složená zejména z těch, kteří zde prožili duchovní obnovu. Nejde o jednotlivce, ale skupinu několika set lidí, která se zformovala na sociálních sítích. Její zástupci vstoupili v jednání s oběma zainteresovanými řády o možné budoucnosti kláštera. Řada členů této komunity již nabídla i možnost finanční podpory.

V této chvíli se zdá být zřejmé, že komunitu přátel kláštera vnímají oba církevní řády jako partnera pro další jednání. Je myslitelné, že vznikne nový subjekt, který bude schopný nést náklady na rekonstrukci a provoz kláštera? Bude exerciční dům v Kolíně zachován? Ať tak či tak, je slibné, že na této prioritě v roce 2020 záleží tolika lidem.

Publikováno: 24.1.2020 Autor článku: Redakce KP Foto: Redakce KP

Komentáře k článku...

Zavřít