Logo Kolínský PRES
 

Unikátní fotografie Libora Hašpla zachycuje přelet mezinárodní vesmírné stanice ISS na pozadí měsíčního kotouče

Zpravodajství
Publikováno: 6.4.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Libor Hašpl

V kolínských diskuzních skupinách na Facebooku se minulý týden objevila pozoruhodná fotografie.

Na černobílém snímku je Mezinárodní vesmírná stanice ISS (International Space Station), vyfotografovaná na pozadí měsíčního kotouče. K tomu, jak těžké je něco podobného vyfotit, je nutné uvést několik čísel a okolností.

Samotná vesmírná stanice má rozměr pouhých 108 x 78 metrů a pohybuje se ve výšce 475 kilometrů nad zemským povrchem, takže je od Kolína stejně daleko jako Budapešť. Vesmírem se navíc ISS řítí rychlostí přes 7 kilometrů za sekundu, takže zachytit ji fotoaparátem přesně ve chvíli, kdy se mihne na pozadí Měsíce, je extrémně náročné a závisí to tak trochu i na štěstí (jasná obloha atd.).

Na výše reprodukované fotografii najdete ISS vlevo dole, jako drobnou tečku nad částí Měsíce zakrytou stínem. V pravé části snímku pak je ISS vyzvětšována ve výřezech z dalších snímků během jejího průletu nad měsíčním pozadím.

Snímek pořídil Libor Hašpl z Velkého Oseka, který se o něj snažil více než rok. Není to první pozoruhodná fotografie velkooseckého nadšence. Letos v únoru vyhlásila NASA jeho snímek nárazu asteroidu do Měsíce za "Astronomický snímek dne", o čemž na svém webu referovala i Česká televize (článek nazvaný "Dopad asteroidu na Měsíc. Na unikátním snímku NASA se podíleli dva Češi" si můžete přečíst tady).

Řadu dalších zajímavých fotografií Libora Hašpla si můžete prohlédnout na jeho facebookovém profilu tady.
 

Publikováno: 6.4.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Libor Hašpl

Komentáře k článku...